Доступність посилання

ТОП новини

Група фінансових дій проти відмивання грошей закликає до «контрзаходів» проти України


Група фінансових дій проти відмивання грошей закликає до «контрзаходів» проти України

Прага, 11 жовтня 2002 – Група фінансових дій проти відмивання грошей – міжнародна організація боротьби з фінансовою злочинністю й відмиванням грошей – закликає своїх членів до «контрзаходів» проти України, якщо Україна не запровадить прийнятного для міжнародної спільноти законодавства в цій галузі. Натомість іншого дотеперішнього порушника – Росію – в п’ятницю вилучено з «чорного переліку» Групи фінансових дій.

Україну за рівнем боротьби з корупцією й відмиванням грошей прирівняно до Ніґерії – тільки ці дві країни заслужилися на різке попередження Групи фінансових дій проти відмивання грошей, повідомила для Радіо Свобода Гелен Фишер із відділу взаємин із засобами інформації Організації економічної співпраці й розвитку, яка й створила цю Групу:

«Група фінансових дій пішла на серйозний крок – вона рекомендувала своїм членам ужити контрзаходів проти Ніґерії й України.

Серед цих заходів можливі посилення нагляду і відстеження фінансових операцій та інші необхідні дії.

У випадку України заходи буде вжито від 15 грудня 2002 року, якщо вона не запровадить усеохопного законодавства, що відповідало б міжнародним стандартам», – заявила Гелен Фишер.

Згадані «контрзаходи» ще не є міжнародними санкціями – але були б очевидним сигналом для інвесторів, і не тільки з країн – членів Групи фінансових дій, що в Україну сунутися не варто.

Членами Групи є тим часом 29 країн світу, а також Європейська комісія і Рада співпраці Перської затоки. А від наступного літа, як було згадано на нинішньому засіданні в Парижі, її членом може стати й Росія – яку в п’ятницю виключено з «чорного переліку», разом із Домінікою, Ніуе чи Маршаловими островами.

Росія, мовиться в повідомленні Групи фінансових дій, зуміла переконати, що повністю втілюватиме заходи, які мають викорінити відмивання грошей. Україна ж, разом із Ніґерією, – не зуміла.

У чому причини того, що Україна не задовольнила Групу фінансових дій – знану також за англійським скороченням FATF чи французьким GAFI, – в її пресових службах у Парижі нам пояснити наразі не змогли. Своє пояснення з Києва пропонує завідувач відділу Інституту світової економіки і міжнародних відносин, доктор економічних наук Олексій Плотников:

«На цьому тижні відбулася, як відомо, презентація в Парижі українських документів, у цілому української структури при міністерстві фінансів, яка повинна займатися боротьбою з відмиванням грошей. Скоріше за все, ФАТФ не був задоволений тим, що відбулося, тобто презентація не була переконлива.

І в цілому, можливо, це має не лише якесь суто економічне чи суто фінансове, а й політичне підґрунтя: скоріше за все таки дивляться, який імідж у держави, що там розповсюджується про вище керівництво, і багато інших проблем, які дають таку комплексну – на жаль, негативну – характеристику Україні».

Зауважимо, що думка Олексія Плотникова про принаймні частково політичне підґрунтя рішень Групи фінансових дій не поодинока. Позитивний крок Групи щодо Росії західні оглядачі теж уважають за винагороду президентові Владімірові Путінові за його підтримку США в боротьбі з тероризмом після 11 вересня. Його ж український колеґа Леонід Кучма внаслідок усіх останніх подій навколо України мав підстави сподіватися на зовсім іншу винагороду…

Додамо, що сама Група фінансових дій після 11 вересня помітно поглибила свою діяльність, борючись із леґалізацією кримінальних грошей і фінансуванням терористів.

Наступний перегляд «чорного переліку» Групи – 12–14 лютого 2003 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG