Доступність посилання

ТОП новини

Причини загострення відносин між Сполученими Штатами і Саудівською Аравією


Причини загострення відносин між Сполученими Штатами і Саудівською Аравією

Нью-Йорк, 26 листопада 2002 - У Сполучених Штатах спалахнув скандал навколо повідомлень про те, що дружина посла Саудівської Аравії у Вашингтоні непрямим чином надавала грошову допомогу ісламським терористам, які вчинили напад на Нью-Йорк і Вашингтон 11-го вересня минулого року. Понад три тисячі людських жертв спричинили ті терористичні акти. Законодавці у Конгресі вимагають ретельно розслідувати роль саудівських грошей. Справа ця розгортається у період дещо напружених взаємин між двома країнами.

Усе почалося із сенсаційного повідомлення в журналі Newsweek про те, що правоохоронні служби, які розслідують обставини, що призвели до ісламського теракту, дізналися, що двоє з повітряних піратів, які замешкали у Каліфорнії, отримували грошову допомогу від саудівських громадян, а тим саудівцям регулярно, раз на місяць, надходили перекази на 2 тисячі доларів від банку, що обслуговує саудівське посольство у Вашингтоні. Терористів-самогубців уже нема на світі, а тих двох саудівців уже нема в Америці.

Відомо, що з дев’ятнадцятьох ісламських терористів 15 походили із Саудівської Аравії, та й Усама бін Ладен, терорист номер один, є саудівським мільйонером, позбавленим, щоправда, громадянства. У Вашингтоні надають вельми важливого значення взаєминам із пустельним королівством. Саудівська Аравія є одним із головних постачальників нафти і вважається союзником Сполучених Штатів. Саудівський посол у Вашингтоні принц Бандар став особистим приятелем президента Джорджа Буша і гостював на його ранчо влітку цього року.

Джеймс Линдзі, спеціаліст із міжнародних справ інституту Брукінгс, пояснює цей саудівський вплив насамперед нафтою. Він, зокрема, сказав : “Саудівська Аравія важлива для Сполучених Штатів геополітично і тому, що там нафта, і тому, що країна розташована саме там, де нафта. Тож, роз’єднати ці два фактори важкувато”.

Нині, одначе, у світлі нового скандалу деякі сенатори й конгресмени ставлять під сумнів дружні взаємини із Саудівською Аравією. Зокрема, сенатор-республіканець Річард Шелбі, який має очолити комісію з питань розвідки, сказав у телевізійному інтерв’ю: «Я б не розглядав Саудівську Аравію як союзника... Вони мають багато нафти. Нам потрібна нафта. Тому ми багато що робимо для них. Але вони повинні, на мій погляд, відповісти на багато запитань».

Принцеса Гайфа, дружина саудівського посла принца Бандара ібн Султана, опублікувала заяву, в якій визнає, що це вона надавала фінансову допомогу «нужденним», як вона каже, землякам, але стверджує, що не знала про кінцеве призначення цих грошей. Арі Флайшер, прес-секретар Білого дому, заявив, що Сполучені Штати вважають Саудівську Аравію «добрим партнером» у війні з міжнародним тероризмом і високо цінують дружбу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG