Доступність посилання

ТОП новини

Обмеження громадянських свобод американців?


Обмеження громадянських свобод американців?

Нью-Йорк, 13 грудня 2002 - Америка нині, як відомо, знаходиться у стані війни з міжнародним тероризмом. У зв’язку з цим правоохоронні служби намагаються шляхом спостереження й слідкування за підозрілими людьми заздалегідь виявляти потенційних терористів та їхніх поплічників. Але громадські організації та приватні особи подекуди висловлюють стурбованість можливістю обмеження громадянських свобод американців. Настільки високо ставлять ці люди демократичні гарантії, право на приватність, на невтручання уряду в особисте життя, що вони ладні відсунути на задній план навіть інтереси національної безпеки.

Нещодавно Федеральне бюро розслідувань отримало повідомлення, що ісламські терористи планують напад з використанням аквалангів. Стурбовані правоохоронці заходилися перевірити всіх тих по Америці, хто за останні три роки брав уроки підводного плавання. Сотні шкіл і тренувальних центрів передали ФБР свою документацію з адресами й телефонами учнів. “Звичайно, ми повинні допомогти, - сказала Елісон Мазерли, менеджер Національної Асоціяції інструкторів підводного плавання. - Зрештою, ми з ними в одному човні”. Але одностайності не було. Аквалангова школа в Беверлі Хіллз, Каліфорнія, серед учнів якої були кінозірки Том Круз і Томмі Лі Джонс, відмовилася передавати ФБР журнали відвідування, хоча агенти прийшли до них з прокурорським ордером Кен Куртіс, один з господарів тренувального центру, сказав: “Звичайно, в нас лише маленький бізнес, ми намагаємося заробити на прожиття і нам зовсім не до душі ідея протистояти ФБР, але, мені здається, хтось мусить це зробити”. Як не дивно, але уряд не наполягав на своїх вимогах. Він відступив. Інший приклад. Бібліотекарі з двохсот п’ятдесяти міст Америки щойно провели телевізійну конференцію, радячись, що робити, коли уряд, згідно закону про боротьбу з тероризмом, вимагає надати інформацію про читачів. Список книжок, що їх бере відвідувач бібліотеки, може збагатити інформацію про людину. Так от, промовці на тій конференції одностайно висловлювалися за те, щоб надавати агентам ФБР потрібну інформацію, але за такої умови, щоб у кожному випадку була відповідно оформлена судова постанова. Джудіт Краг, директор Американської Асоціації бібліотекарів на захист інтелектуальної свободи, заявила, що хто що читає – це особиста справа кожного. Якщо людина скоїть злочин, використовуючи прочитане – то вона матиме до діла із законом. Але якщо хтось читає книжку про те, як зробити бомбу, ще не означає, що він буде її виготовляти. Трейсі Мітрано з Корнельського університету каже: “Звичайно, ми прагнемо зробити все, що в наших силах для боротьби з тероризмом, але навіть якщо відтак не проллється жодна краплина крові, ми все одно програємо війну проти тероризму, коли поступимося нашими конституційними свободами.”

Всіх примирив правник Томас Сасмен, колишній радник сенатора Едварда Кеннеді. Він вважає, що так само, як протест проти втручання уряду в особисте життя не є антипатріотичною поведінкою, так підтримка правооохорони і посилення безпеки не рівнозначна реакційним настроям.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG