Доступність посилання

ТОП новини

Узбекистан висловив протест Туркменистанові у зв’язку з обшуком в узбецькому посольстві в Ашгабаті


Узбекистан висловив протест Туркменистанові у зв’язку з обшуком в узбецькому посольстві в Ашгабаті

Прага, 18 грудня 2002 – Цими днями на теренах колишньої радянської Середньої Азії відбулася безпрецедентна подія у світовій дипломатичній практиці. У понеділок, 16 грудня, 15 співробітників Міністерства національної безпеки Туркменистану ввірвалися на територію резиденції посольства Узбекистану в Ашгабаті, де є й житлові приміщення, і провели обшук під приводом пошуку туркменських громадян, які нібито причетні до нещодавнього замаху на президента Туркменистану Сапармурата Ніязова.

Не виявивши сторонніх осіб, вони провели відеозйомку свідчень якогось чоловіка, туркмена, якого вони привели з собою і який стверджував, нібито він якийсь час жив у житловому комплексі узбецького посольства.

Міністерство закордонних справ Узбекистану висловило протест Туркменистанові у зв’язку з цим інцидентом. У заяві узбецького МЗС сказано, що «про заздалегідь сплановану провокацію свідчить той факт, що посла Узбекистану в цей викликали до МЗС Туркменистану, де йому пред’явили подібні, нічим не обґрунтовані, звинувачення на адресу узбецької сторони».

Кореспондентові нашого радіо Аркадієві Дубнову, який спілкувався з представниками узбецького МЗС, удалося дізнатися про деякі подробиці обшуку. Говорить Аркадій Дубнов: «Туркменські чекісти, увірвавшись у резиденцію, поводилися зухвало і безцеремонно. Користуючись тим, що нікого з дипломатів не було, вони погрожували присутнім жінкам і дітям. У спальнях вони перевертали матраци, заглядали до шухляд, меблів. Вони не приховували, що шукають опального колишнього міністра закордонних справ Туркменистану Бориса Шихмурадова, який очолює туркменську опозицію».

А за повідомленням радіо «Німецька хвиля», яке посилається на свого кореспондента в реґіоні, туркменські спецслужби вважають, що дружина посла Узбекистану допомогла одному з підозрюваних у замаху на туркменського президента залишити територію Узбекистану.

Щодо самого замаху на Сапармурата Ніязова, то більшість міжнародних спостерігачів, організацій, які висловлюють стурбованість новою хвилею переслідувань інакомислячих у Туркменістані, припускають, що цей замах інсценовано самим режимом Ніязова. На таку думку наштовхує і те, що вже буквально через кілька годин після обстрілу кортежу Сапармурат Ніязов назвав кількох лідерів опозиції, які, за його словами, причетні до організації замаху на його життя.

Після обшуку узбецького посольства в Ашгабаті МЗС Узбекистану висловило офіційний протест. У спеціальній заяві мовиться, що дії туркменської сторони є грубим порушенням міжнародного права, зокрема, положень Віденської конвенції про дипломатичні стосунки. Узбекистан вимагає від туркменської сторони пояснень з приводу того, що сталося, а також покарання винних у цьому інциденті.

Цікаво, що глави дипломатичних місій в Ашгабаті, дізнавшись про обшук в узбецькій резиденції, прибули до посла Узбекистану, аби висловити йому свою підтримку. Серед них були посли західних держав, азійських країн, глава місії ОБСЄ в Ашгабаті, а також посли трьох балтійських країн – тоді як керівники дипломатичних місій Росії, України та сусідніх колишніх радянських республік відмовилися від такої підтримки.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG