Як і передбачала більшість аналітиків іще минулого року, економіка України у 2002 році продовжувала зростати на досить поважному рівні – 4%. Практично непомітною була інфляція, а національна валюта була однією з найстабільніших у світі. Завдяки цьому на чверть зросли доходи населення, і це дало поштовх швидшому розвиткові у сфері торгівлі та послуг. Українська економіка в цілому дедалі більше переорієнтовується з виробництва промислових на виробництво споживчих товарів та послуг. І навіть незважаючи на нижчий врожай цього року у порівнянні з минулим, харчова промисловість продовжує зростати швидкими темпами.
Однак аналітики з американської дослідницької компанії ПланЕкон звертають увагу на те, що зростання економіки цього року відбувалося не завдяки, а всупереч діям, чи пак бездіяльності уряду в сфері економічних реформ та поліпшення інвестиційного клімату. «Минулий уряд Анатолія Кінаха не зумів запропонувати жодної важливої зміни в урядовій політиці чи у законодавстві», – говорить аналітик компанії ПланЕкон Збишко Табернацький. І зміна уряду також не принесла обіцяних реформ. Незважаючи на те, що президент Леонід Кучма заявив, що новий прем’єр міністр Віктор Янукович буде успішніший, ніж його попередник, у консолідації пропрезидентських сил у Верховній Раді, ця консолідація не призвела до ухвалення необхідних реформ.
А те, що реформи потрібні саме зараз, коли важливо підтримати економічне зростання, фахівці компанії ПланЕкон демонструють на таких цифрах: зростання внутрішніх капітальних інвестицій українських підприємств уповільнилося вдвічі з 12% у першій половині року до 6% у наступний період. Сміховинними були прямі закордонні інвестиції: вони становили 243 мільйони доларів із початку року. Що й не дивно, адже цьогорічну програму приватизації було повністю провалено, бо до бюджету надійшло тільки 8% від запланованих коштів. Портфельні ж інвестори взагалі воліють тікати з українського ринку. Лише за перші півроку вони вивезли з України 610 мільйонів доларів.
Незважаючи на рекордно високі валютні резерви, Україні наступного року будуть потрібні додаткові гроші на погашення зовнішнього боргу. І тут, як і в випадку зі закордонними інвестиціями, найбільше позначиться непевна політична ситуація в Україні та зростаюча політична ізоляція президента Кучми на Заході. Позичити прем’єрові з кримінальним минулим та президентові, на якого заведено карну справу, західні кредитори погодяться тільки під високі відсотки.