Доступність посилання

ТОП новини

Про результати Всеукраїнського перепису на території Криму


Про результати Всеукраїнського перепису на території Криму

Симферополь, 6 січня 2003 – В Криму, за результатами Всеукраїнського перепису 2001 року, мешкає 2 мільйони 33 тисячі осіб. Про це, зокрема, повідомило Головне управління статистики в АРК. Кримська автономія залишається єдиним в Україні регіоном, де переважають етнічні росіяни і найменша частка україномовних громадян.

Попри те, що за останні 10-12 років до Криму прибуло понад 200 тисяч репатріантів, населення автономної республіки у порівнянні з 1989 роком, коли відбувся останній радянський перепис населення, зменшилося на 30 тисяч осіб. Із 2 мільйонів 33 тисяч кримчан 46% – чоловіки і 54% – жінки. 63% кримчан мешкають у містах, а 37% – у сільській місцевості. Зменшення кількості населення за останні 12 років спостерігається у більшості міст півострова, крім Симферополя, Красноперекопська і Судака, де цей показник залишився практично на рівні 1989 року. Водночас зросла чисельність населення у більшості районів автономії, за винятком степових Джанкойського, Ленінського і Чорноморського. Найбільшим містом Криму залишається Симферополь – майже 364 тисячі мешканців. Ще в 4-х кримських містах мешкає понад 100 тисяч осіб – у Керчі, Ялті, Євпаторії і Феодосії.

Змінився за останнє десятиліття і мовно-етнічний склад населення Криму. За останніми даними, тут мешкає 58% росіян, 24% українців і 12% кримських татар. За час, що минув від останнього перепису, частка етнічних росіян зменшилася більш як на 7%, а кримських татар – зросла у 6,4 раза. Зросла кількість вірмен, азербайджанців, грузин, корейців, греків і німців. А от кількість євреїв, білорусів, чувашів і мордви значно зменшилася. Зменшилася і кількість російськомовних кримчан. Тепер тут таких 77% проти 89% 13 років тому. Кримськотатарська мова є рідною для 11,5% мешканців автономії, українська – для трохи більше від 10% кримчан. При цьому російська мова є рідною для 99,7% росіян, 59% українців і тільки 6% кримських татар. Свою мову назвали рідною 93% кримських татар і лише трохи більше від 40% кримчан-українців. Цікаво, що в активно русифікованому століттями Криму понад 20% поляків, майже 4% болгар, 2% молдаван і 1,1% євреїв – уважають рідною українську мову.

Отже, 10% кримчан – україномовні. Багато це, чи мало? На це запитання мають відповісти насамперед у Криму. А поки що лише 1% кримських школярів має можливість навчатися українською мовою. А вже тут коментарі зайві.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG