Доступність посилання

ТОП новини

Комісія ООН із питань прав людини


Комісія ООН із питань прав людини

Прага, 16 січня 2003 – Протягом наступного року Комісію ООН із питань прав людини мала б очолити Лівія, кандидатуру якої висунули представники країн Африканської регіональної групи при ООН. Цей факт викликав гостру критику у межах самої комісії, а також серед міжнародних правозахисних організацій і західних політичних діячів, які вважають подібний крок фарсом і глузуванням над правами людини.

Дискусії навколо комісії ООН із питань прав людини розгораються не вперше. Протягом двох останніх років серйозне занепокоєння членів комісії викликала втрата ефективності цієї донедавна найавторитетнішої міжнародної правозахисної установи, а також домагання країн третього світу, де правлять політичні режими, ширшого членства і впливів у згаданій комісії. У квітні минулого року ця тема стала на порядку денному засідання в Женеві членів комісії, які ствердили, що останнім часом країни, режими яких найчастіше порушують права людини, намагаються заблокувати будь-які резолюції з осудом цих режимів. Тоді ішлося конкретно про масові вбивства білих у Зімбабве, а також про репресії і обмеження в правах в Екваторіальній Гвінеї і Бурунді. Зрештою, як підкреслюють оглядачі, у рамках солідарності члени комісії заблокували також резолюцію з осудом Росії за репресії проти цивільного населення Чечні.

Чому нині комісію мала би очолити якраз Лівія, яка фігурує у списку порушників прав людини в останньому щорічному звіті організації «Г’юмен райтс воч» і відома політичними репресіями, тортурами у в’язницях і браком свободи слова? Лівійський диктатор Муаммар Каддафі, як підкреслюють оглядачі, надає окремим африканським режимам широку фінансову допомогу, а також часткову продовольчу допомогу населенню кількох голодуючих африканських країн. У деяких країнах континенту, особливо мусульманських, Каддафі вважають за героя і покровителя. На думку спостерігачів, це є головна причина рішення Африканської регіональної групи при ООН висунути кандидатуру саме Лівії.

У редакційній статті під назвою «Невідповідна роль для Лівії» газета «Бостон Ґлоуб» пише, що головування в комісії ООН із питань прав людини країни, якою править знаний репресивний режим, стало би гидким жартом і глузуванням над правами людини.

Тим часом міжнародна правозахисна організація «Дім свободи» надіслала до всіх послів при ООН листа, в якому закликає не допустити, щоб комісію з питань прав людини очолила Лівія, відома систематичним застосуванням тортур, утриманням у тюрмах в’язнів без суду і слідства необмежений час, смертною карою за політичні й економічні порушення, забороною свободи слова.

На думку правозахисників та оглядачів, незабаром можна буде очікувати дальших і рішучіших протестів проти рішення Африканської регіональної групи.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG