Доступність посилання

ТОП новини

Рада Європи попереджає про наслідки падіння народжуваності в Європі


Рада Європи попереджає про наслідки падіння народжуваності в Європі

Прага, 16 січня 2003 – У новому звіті Ради Європи щодо демографічного розвитку Європи експерти вказують на найнижчу тривалість життя в Україні, Росії та Білорусі. Якщо в Ісландії та Швеції у середньому люди доживають до 77-78 років, то в Україні – до 63.

Європейські демографи також попереджають про наслідки падіння народжуваності в Європі. Сьогодні на цьому континенті проживає 817 мільйонів осіб. Щороку кількість європейців збільшується на піввідсотка, але останній демографічний звіт Ради Європи повідомляє про нерівномірний приріст населення на цьому континенті.

Дослідження 44 країн – членів Ради Європи плюс Білорусі та Югославії показало, що найшвидші темпи приросту мають Ліхтенштейн, Туреччина та Ірландія. Найуразливіші ж посткомуністичні країни, де рівень смертності значно перевищує народжуваність; особливо несприятлива ситуація в Росії, Латвії й Болгарії. Експерти Ради Європи занепокоєні незадовільними справами з приростом населення в 3 країнах Європейського Союзу - Німеччині, Швеції та Італії.

Фахівці підрахували, що для нормального відновлення населення континенту європейська жінка повинна народжувати щонайменше двох дітей. Найкраще це виходить у Туреччині, де на кожну жінку припадає 2 з половиною дитини. Більше нам розповів голова комітету народонаселення Ради Європи Айдан Панч (Aidan Punch): "Народжуваність і справді дуже, дуже низька у Вірменії, Чехії, Словаччині, Латвії й Словенії. А головне, ми не знаємо, у чому причина: чи непевність батьків щодо майбутнього, чи просто стала тенденція. Рада Європи зараз досліджує це".

Інший експерт. професор демографії Оксфордського Університету Дейвід Колмен (David Coleman) не бачить особливої небезпеки у зменшенні європейського населення. Він каже, що низька народжуваність компенсується за рахунок нових імігрантів із інших континентів, у тому числі й нелегальних, яких часто не враховують при підрахунках: "Ці піввідсотка приросту європейського населення, якщо цифра справді вірна, швидше досягаються завдяки міжнародній міграції, ніж природною репродукцією, причому показник цей не враховує нелегалів".

За даними Колмена, щороку до Європи прибуває майже півмільйона імігрантів. Він каже, що головну демографічну проблему Європи – швидке старішання населення – не можна вирішити однією міграцією, як це зараз пропонують європейські фахівці, бо тоді вона мала б сягнути колосальних розмірів. Колмен наводить такі дані: аби, скажімо, зберегти в ЄС сучасну пропорцію працюючого населення щодо пенсіонерів, щороку впродовж півстоліття Європейському Союзові слід приймати по 14 мільйонів імігрантів.

Тому, кажуть європейські експерти, європейським урядам слід негайно замислитися над новою політикою сприяння молодим родинам, щоби підняти рівень народжуваності європейців і оновити населення для наступних поколінь.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG