Доступність посилання

ТОП новини

Кримські вірмени згадували геноцид співвітчизників у 1915 році


Володимир Притула Кримські вірмени згадували геноцид співвітчизників у 1915 році

Симферополь, 22 квітня 2003 року.

У Симферополі більше тисячі кримських вірмен з усіх регіонів півострова взяли участь у жалобних заходах з нагоди 88-ї річниці геноциду вірменського населення Туреччини. Для цього до Криму спеціально прибув глава Української єпархії Вірменської Апостольської церкви архієпископ Григоріс. Значна частина сучасних вірмен, які мешкають у Криму, – нащадки біженців з Османської держави, які втекли від геноциду, розв’язаного у 1915 році тодішнім турецьким урядом. Детальніше про це розповідає наш кримський кореспондент Володимир Притула.

Цього року вперше кримські вірмени організували таку масову і публічну жалобну акцію в пам’ять жертв геноциду вірменського населення 1915-16 років. Для кримчан 24-е квітня – день початку масового знищення анатолійських вірмен за наказом тодішнього уряду младотурків, дата дуже близька і зрозуміла. За різними оцінками, майже половина з 10 тисяч кримських вірмен є нащадками втікачів із Туреччини.

У Симферополі жалобні заходи розпочалися у вірменському храмі святого Акопа, а після молитви, під прапорами України, Вірменії і Кримської автономії понад тисячу осіб пройшли центральними вулицями Симферополя до міського скверу, де неподалік пам’ятника братам Айвазянам відбувся мітинг. Каже глава Української єпархії Вірменської Апостольської церкви архієпископ Григоріс: “Цей день – день пам’яті і молитви. Давайте згадаємо і в наших душах помолимося. Помолимося за царство небесне для душ усіх загиблих і за добро для всього людства. Я також висловлю вдячність державній владі України та Автономної Республіки Крим за підтримку і розуміння. Це значить, що представники влади уявили те горе, ті жалобні почуття, той сум, які сьогодні в усіх серцях і душах вірмен”.

Голова Кримського вірменського товариства Олег Габріелян назвав 24 квітня 1915 року – найчорнішим днем в історії вірменського народу, він також наголосив: “Ця чорна дата – це день нашої мобілізації, це день нашої ідентифікації як вірмен. Це наше,і це ми нікому не віддамо. Це наша пам’ять, – вона прийшла нам від наших батьків, вона буде передана нашим дітям”.

Пан Габліелян теж говорив про толерантне ставлення української влади до вірмен, але водночас він відзначив: “У нас немає політичних вимог до влади, але я сподіваюся, що настане день коли, як і багато країн світу, українська держава визнає геноцид вірмен у 1915 році. Це буде актом великого гуманізму і свідченням того, що в цій країні зароджується та утверджується молода демократія”.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG