Доступність посилання

ТОП новини

Чи досвід Іраку вплине на інші диктатури?


Марія Щур Чи досвід Іраку вплине на інші диктатури?

Прага, 5 травня 2003 – Одні з надією, інші з острахом, треті із заздрістю говорять, що після перемоги Сполучених Штатів над режимом Саддама Гуссейна в Іраку, зміниться світовий порядок. Ще перед входженням американського війська до Іраку американські офіційні особи заявляли, що цей конфлікт пошле сигнал до інших диктаторських режимів по всьому світу, і посіється насіння демократії.

Диктатори в інших країнах уже не почуватимуться захищеними своїми національними кордонами і будуть побоюватися того, що після Іраку вони зможуть стати наступною ціллю Вашинґтона, зауважують деякі оглядачі.

Минулого четверга на борту авіаносця неподалік Каліфорнійського узбережжя президент Сполучених Штатів Джордж Буш оголосив про перемогу американського війська над режимом Саддама Гуссейна і відзначав те, що було очевидно для всього світу: Америка є світовою воєнною надпотугою. До цього президент Буш додав, що війна в Іраку була демонстрацією сили, яка має налякати лідерів країн-ізгоїв у всьому світі.

Запитання, яке тепер ставлять оглядачі, полягає у тому, чи відреагують ці лідери так, як сподіваються Сполучені Штати. Чи те, що США, які внесли Сирію, Північну Корею та Іран у список країн-ізгоїв, змінить поведінку їхніх лідерів?

Професор із Мічіґанського університету та фахівець із держав поза законом, Раймонд Тантер вважає, що падіння режиму Саддама Гуссейна має викликати ефект доміно серед інших диктатур. «Зміна злочинних режимів розпочалася у Багдаді. Дорога до Дамаска лежить через Багдад. Дорога до Тегерана також пролягає через Багдад. Зміна режиму в Багдаді посилає підземні поштовхи до інших країн, і їх навіть не потрібно завойовувати», - говорить американський політолог.

На його думку, американська адміністрація, яка тепер створює тиск на Сирію, явно сподівається на цей ефект. Американський віце-президент Дик Чейні заявив, що США не потерплять загрозу безпеці, яка полягає у зв’язку між терористичними організаціями та режимами-ізгоями, які співпрацюють у справі постачання зброї масового знищення.

Оглядачі вважають, що першою метою США в Сирії, і на це натякав у своїх нещодавніх заявах державний секретар США Колін Павелл, це – припинення підтримки войовничих палестинських угруповань з боку Дамаска. Без сирійської допомоги для таких угруповань, як Хамас, чи Хезболла, говорять оглядачі, новому палестинському прем’єрові буде легше втілити план мирного врегулювання з Ізраїлем.

Проте не всі американські оглядачі вважають, що демонстрація сили з боку США матиме очікуваний ними позитивний ефект. Морін Штайнбрунер, директор Центру Національної Політики, що у Вашинґтоні, вважає, що у деяких країнах дії США можуть викликати зворотній ефект. Вона вважає, що такі країни, як Північна Корея та Іран тепер ще більше прагнутимуть ядерної зброї, як єдиного засобу оборони від США. «Будь-яка країна, яка має відповідну технологію, і вже стоїть на шляху до створення ядерної зброї, намагатиметься здобути її як певну гарантію безпеки», - попереджає американська дослідниця. Щодо Північної Кореї, то Морін Штайнбрунер доходить парадоксального висновку. З одного боку, вона вважає, що режим у Пхеньяні бачить здобуття ядерної зброї як першочергове завдання, і з іншого боку, він намагається дійти якогось компромісу із Вашинґтоном.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG