Доступність посилання

ТОП новини

Нові арешти підозрюваних у воєнних злочинах на Балканах


Людмила Ваннек Нові арешти підозрюваних у воєнних злочинах на Балканах

Людмила Ваннек:

Мiжнароднi сили у Боснiї i Герцеговинi сьогоднi заарештували бізнесмена Драґана Василевича. Його пiдозрюють у причетностi до угруповання, яке захищає осіб, звинувачених у скоєннi воєнних злочинiв.

Зараз у нас на зв"язку наш кореспондент у Белграді - Михайло Рамач. Добрий вечір! Що відомо з офіційних джерел про ці нові затримання підозрюваних осіб?

Михайло Рамач:

Драґана Василєвича, як Ви сказали, заарештували у прикордонному містечку Бiєлiна, його ім"я взагалі не відоме широкому загалу, а щодо Бієліни - це однин iз центрiв контрабанди й вiдмивання грошей. Василевич, кажуть тут у Белграді, належав до мережi бiзнесменiв, якi, за твердженням гаазьких прокурорiв, фiнансово та в iншi способи допомагають тим, котрих Трибунал звинувачує у скоєннi воєнних злочинiв. Як ми вже не раз повідомляли, це колишнiй лiдер боснiйських сербiв Радован Караджич та командувач сербських Збройних сил Ратко Младич....

Людмила Ваннек:

...Які досі не відомо де переховуються, так?

Михайло Рамач:

Не відомо, але хтось їм мусить допомагати, тому, що вже 5-6-років їх розшукує і міжнародна поліція і міжнародні сили і в Сербії, і в Боснії-Герцеговині, певно, що в них є дуже-дуже багато захисників...

Людмила Ваннек:

... І час від часу їх бачать де-не-де, скажімо, в Белграді.?..

Михайло Рамач:

Ніби-то, ніби-то кажуть, деколи це просто чутки, але Младича бачили в Белграді не раз, останнім часом, правда, його нема від останніх політичних змін у Белграді.

Людмила Ваннек:

Михайле, з воєнними злочинами пов''язана ще одна сьогоднішня вiстка, а саме : представники сербського уряду передали миротворчим силам у Косовi тлiннi останки етнiчних албанцiв, які були лiквiдовані сербською полiцiєю чотири роки тому. Що відомо про це з офіційних джерел і що пише белградська преса?

Михайло Рамач:

Ще три роки тому офіційний Белград, міністерство Поліції і Уряд повідомили, що лiквiдованих етнічних албанців згодом перепоховали на полiцейськiй базi неподалiк Белграда. За офiцiйними даними, в масових могилах у Сербiї поховано, кажуть, близько дев''ятисот етнiчних албанцiв. Йдеться, переважно, про осіб мирного населення, мiж якими є багато жiнок, дiтей та лiтнiх людей. Значить, немає там військових, поліцейських чи повстанців, а особи мирного населення. Варто сказати, що досi у Сербії нiкого не судили за ці масовi злочини.

Людмила Ваннек:

В якому розумінні "не судили"? Не було суду над ними, чи....

Михайло Рамач:

І суду не було, і взагалі досі не оприлюднено, хто саме дав наказ перепоховати всіх албанців з Косова. Їх перепоховали у Сербії тому, щоб там миротворчі сили у Косові не знайшли могил, не знайшли їхніх тлінних останків. Режим Милошевича сподівався, що їх перепоховають на поліцейській базі, під бетоном, що ніхто ніколи не дізнається про цей злочин...

Людмила Ваннек:

Але злочинців, які коїли масові злочини, їх розшукує Гаазький трибунал і, напевно, теж поліція у Белграді, чи не так?

Михайло Рамач:

Це правда. Ось саме сьогодні слiдчий суддя у Белградi допитував двох близьких спiвробiтникiв екс-президента Милошевича. Це горезвісний, так би сказати, Йовиця Станiшич - колишній керiвник полiтичної полiцiї, та його друг - Франко Симатович, який керував Пiдроздiлом спецполiцiї, а йшлося, фактично, про сербські ескадрони смертi. Гаазький трибунал звинувачує названих у скоєннi воєнних злочинiв. Їх заарештували 2 місяці тому, пiсля замаху на сербського прем"єра Джинджича. Отож буде дуже-дуже цiкаво стежити за подальшим перебiгом справи, а саме : чи їх судитимуть у Белградi, а чи їх видадуть до Гааги. Якщо ж би їх видали до Гааги, тут буде дуже важко з''ясувати немало подробиць у зв''язку iз замахом на прем''єра та кривавою дiяльнiстю парамiлiтарних угруповань у самiй Сербiї.

Людмила Ваннек:

У середу з самої Гааги надiйшло повiдомлення, що судове вiче Трибуналу визнало винним Момира Николича, колишнього начальника служби розвiдки в бригадi боснiйських сербiв, котра, розстрiляла кiлька тисяч мешканцiв мiстечка Сребрениця.

Михайло Рамач:

Ну.... Тут сенсація в тому, що Николич зiзнався у скоєннi злочину й погодився свiдчити в процесах iншим звинуваченим. Отож, ідеться про подібний випадок, як свого часу з пані Біляною Плавшич, яка також зізналася.

Ми вже повідомляли також, що боснiйськi серби пiсля захоплення Сребрениці, за даними Мiжнародного червоного хреста, розстрiляли щонайменше сiм з половиною тисяч осiб. Немає сумнiву, що свiдчення Николича в інших процесах буде дуже-дуже неприємним для iнших учасникiв у масовому злочинi над несербським мирним населенням у Боснiї i Герцеговинi, тому, що він просто був на місці, був чільний офіцер і напевно, що знає всю військову ієрархію на той час, а саме: хто давав накази для злочинів, хто їх виконував і де знаходяться масові могили.

Людмила Ваннек:

Ну що ж, будемо чекати на результати слідства і на вироки.

Михайло Рамач:

І в Сербії багато хто чекає, але є багато таких, що хотіли б, щоб усе забулося і і щоб більше ніхто не згадував про ті криваві 90-ті роки...

Людмила Ваннек:

Дякую. Це був наш кореспондент у Белграді - Михайло Рамач.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG