Доступність посилання

ТОП новини

Перед Мiжнародним трибуналом у Гаазi сьогоднi розпочався процес над трьома сербськими офiцерами, котрих звинувачують у лiквiдацiї понад 7000 мусульманн, тобто осiб боснійської нацiональностi, у мiстечку Сребрениця 1995 року


Михайло Рамач Перед Мiжнародним трибуналом у Гаазi сьогоднi розпочався процес над трьома сербськими офiцерами, котрих звинувачують у лiквiдацiї понад 7000 мусульманн, тобто осiб боснійської нацiональностi, у мiстечку Сребрениця 1995 року

Белград, 14 травня 2003 – Перед судом постали троє командувачiв бригад Збройних сил боснiйських сербiв, якi пiсля захоплення Сребрениці – як мовиться в обвинувальному актi – розстрiляли щонайменше сiм з половиною тисяч полонених мужчин. Курйоз процесу полягає в тому, що один iз звинувачених, Момир Николич, замiсть на лавi пiдсудних, сидiтиме на лавi для свiдкiв. Вiн минулого тижня зiзнався в причетностi до злочину. Николич дiйшов згоди з прокурорами, що буде свiдчити, й через це вони пом’якшили звинувачення. Прокуратура звинувачує його в злочині проти людства й вимагає засудити Николича до 20 рокiв ув’язнення.

Вiдоя Блаґоєвича, Драґана Обреновича й Драґана Йокича звинувачують у скоєннi геноциду. Блаґоєвич був командувачем бригади, Обренович начальником штабу, Йокич начальником iнженерiї, тобто пiдроздiлiв, якi згодом перепоховували кiлька тисяч розстрiляних.

У зв’язку зі злочином у Сребреницi Гаазький суд у серпнi 2001 року засудив сербського генерала Радислава Крстича до 46 рокiв ув’язнення. Йшлося про перший вирок, в якому мовиться, що пiдсудний був причетним до скоєння геноциду. Суддя тодi зазначив, що навiть члени Судового вiча зазнали душевного болю, оскiльки вони були змушенi слухати жахливi свiдчення й розглядати незаперечнi докази, вiд яких нормальнiй людинi паморочиться в головi. Один iз учасникiв в лiквiдацiї, скажiмо, ствердив, що сербськi бiйцi розстрiлювали полонених , поки не зболiли пальцi на руках!

Коли вирок генералу Крстичу стане правосильним, вiн буде прецедентом в iнших процесах. Йдеться не лише про процес трiйцi, котра нинi постала перед судом, а й про процес перед Мiжнародним судом правди у Гаазi у справi позову Боснiї i Герцеговини проти Сербiї i Чорногорiї. Уряд у Сараєвi звинувачує колишню владу у Белградi, а саме режим Слободана Милошевича у агресiї й скоєннi геноциду над народом Боснiї i Герцеговини й вимагає вiдповiдного вiдшкодування. Минулого тижня, пiд час вiзиту до Белграда, голова боснiйсько-герцеговинського уряду Аднан Терзич сказав, що його влада не вiдмовиться вiд позову, незважаючи на факт, що у Белградi нинi при владi демократичнi сили.

Отож, процес, який розпочався у середу, крiм юридичних, мiг би мати й полiтичні наслiдки.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG