Доступність посилання

ТОП новини

Огляд західної преси: Саміт «великої сімки» і Росії в Евіяні. Післявоєнні проблеми Іраку


Василь Дарчук Огляд західної преси: Саміт «великої сімки» і Росії в Евіяні. Післявоєнні проблеми Іраку

Прага, 6 травня 2003 – Цього понеділка у центрі уваги західних коментаторів – саміт лідерів країн «великої сімки» і Росії у французькому місті Евіян. Оглядачі по- різному оцінюють перспективи реалізації рішень нинішнього саміту, порівнюючи його із не надто вдалими попередніми нарадами. Інша важлива тема, яка не сходить зі сторінок західної преси,- проблеми післявоєнного Іраку.

Коментатор британської газети «Ґардіян» Ларрі Елліот порівнює нинішній саміт лідерів індустріально розвинених країн Заходу і Росії у курортному містечку у Французьких Альпах із двома попередніми. Учасники минулорічного саміту в канадському місті Кананаскіс теж милувалися прекрасним видом на гори, проте, закінчили нараду, за словами автора, «порожнім прикінцевим документом». Два роки тому учасники саміту в Генуї зіштовхнулися із лютими антиглобалізаційними протестами і закінчили наради ще однією безвартісною прикінцевою декларацією. Жодного із поставлених на попередніх самітах завдань не виконано. Тоді теж ішлося про «координацію дій» у зв”язку з економічними проблемами, допомогою африканським та іншим країнам третього світу тощо. Автор передбачає, що і нинішній саміт закінчиться банальною декларацією із завчасно заготовленим текстом. На думку автора, координацією зусиль у світовій економіці могли би ліпше займатися міністерства економіки згаданих країн і центральні банки, а не лідери під час кількаденних нарад. Так само пожвавлення міжнародної торгівлі більшою мірою мало би залежати від Світового банку і Міжнародного валютного фонду, які, за словами автора, мали б передусім полегшити борги країнам третього світу.

Німецька газета «Зюддойче цайтунґ» у редакційній статті теж окреслює саміт в Евіяні, як «літній фестиваль» серед ідилії гірського курорту, на час проведення якого випала чудова погода. Завдання саміту газета називає символічними, які дають мало надії на їхню реалізацію, бо, за словами газети, досі не було серйозних спроб по-справжньому поставитися до глобальних проблем. Зрештою, як додає газета, учасники саміту більше часу присвячують соціальним візитам, аніж нарадам.

Низка західних газет порушує повоєнні проблеми Іраку, зокрема брак співпраці між тимчасовою американською адміністрацією і колишньою іракською опозицією у формуванні майбутнього керівництва Іраку. Оглядач газети «Вашингтон пост» Девід Іґнатіус пише про одну конкретну історію, яку називає «дивною іронією долі». Ідеться про шиїтського лідера Шейха Мохаммеда Гуссейна Фадлаллаха, який 20 років тому став об’єктом підтриманого США невдалого замаху на його життя, а нині стає потенційним союзником Сполучених Штатів. Тоді американське командування було переконане, що Фадлаллах причетний до терористичних актів 83-го року у будинку посольства США і в американських казармах у Бейруті. Нині, керуючи впливовою в Іраку шиїтською партією Даава, Фадлаллах виступив проти зусиль, які підтримують іранські мулли, скористатися з відсутності влади в Іраку для установлення ісламської республіки іранського типу. І хоча Фадлаллах виступає проти тривалої окупації Іраку, він закликає, однак, підтримати зусилля тимчасової американської адміністрації у відбудові країни.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG