Доступність посилання

ТОП новини

Українці їдуть до Іраку: перша реакція в світі


Мар’яна Драч Українці їдуть до Іраку: перша реакція в світі

Прага, 6 червня 2003 року – Незабаром Україна матиме в Іраку один з найбільших контингентів після Америки та Британії. Це драматична зміна у відносинах між Києвом та Заходом після "кольчужного" скандалу. Так коментують оглядачі учорашнє рішення Верховної Ради надіслати миротворців до Іраку.

У цьому контексті газета "Файненшал Таймс" розповідає своїм читачам про те, що минулими вихідними у Санкт-Петербурзі прем‘єр Великої Британії Тоні Блер мав коротку зустріч з Президентом України. Леонід Кучма запросив його в гості, і Блер дав нечітку обіцянку відвідати Україну. Минулого разу, коли Блер і Кучма були присутні на такій самій події – саміті НАТО в Празі у листопаді – лідери Британії ї Америки не захотіли й сідати поруч з українським колегою, зауважує британська газета.

Який же шанс, що Тоні Блер таки поїде до Києва ще до кінця президентського терміну Леоніда Кучми? В прес-службі британського уряду сказали радіо “Свобода”, що не коментують планів закордонних поїздок Блера з міркувань безпеки. "Треба все ретельно зважити, висновки робити рано" – це вже думка одного з найкращих знавців України в туманному Альбіоні Джеймса Шерра з Королівської Оборонної Академії Великої Британії. А рішення Верховної Ради надіслати миротворців до Іраку Джеймс Шерр розцінює так:

"Передумовою цього рішення є резолюція Ради безпеки ООН, яка надає законності владі окупаційних держав. Це рішення, очевидно, є в інтересах України не лише економічно, але також з огляду на відносини України з НАТО і традиційними партнерами в альянсі - Сполученими Штатами і Великою Британією. Але посольства Америки та Британії повинні докласти чимало зусиль, щоб внесок України здобув належний розголос на Заході і образ України поліпшився. "

Джеймс Шерр додав, що за винятком "Файненшал Таймс" на Заході мало хто згадує про місію українців у Іраку, з телеекранів усі говорять про сектор поляків. Тому попри значний внесок України у врегулювання становища в Іраку, громадська думка на Заході може це не помітити. Тут непочатий край роботи і для представництв України за кордоном. Але все-таки головне, на думку експерта, інше питання. Джеймс Шерр:

"Надзвичайно важливо, щоб зараз нічого не сталося: ні у відносинах України з Росією та державами СНД, ні всередині держави, що може затьмарити цю дуже важливу подію і відволікти від неї увагу." Також і посол Америки в Києві Карлос Паскуаль застерігає від спекуляцій, що США і НАТО ігноруватимуть порушення демократичних цінностей в Україні, хоча й дякує Києву за миротворців.

Оглядачі за кордоном також говорять про те, що Україна хоче заробити на Іраку. Вже згадана "Файненшал Таймс" пише, що професія миротворця популярна в Україні через те, що після розвалу Радянського Союзу там залишилася багато військових, які заробляють копійки. Українські солдати охоче їдуть за кордон, бо навіть 660 доларів на місяць - для них це гроші,- пише британське видання. Закордонні спостерігачі цитують слова секретаря Ради національної безпеки та оборони Євгена Марчука, який заявив, що навіть недовга присутність українців в Іраку дасть змогу Україні відновити економічні контакти з новим урядом у Багдаді.

Російська газета "Время Новостей," зі свого боку, зазначає, що участь у миротворчому контингенті дає Україні надію на диверсифікацію поставок нафти і газу, 90 % яких Україна наразі купує в Росії. Про те, якого значення в Києві надають енергетичному питанню, свідчить те, що координатором діяльності українських компаній в Іраку буде віце-прем‘єр з паливно-енергетичного комплексу Віталій Гайдук. Загалом більшість російських коментарів про українську місію в Іраку доволі нейтральна. Експерти це пов‘язують із нинішнім потеплінням у відносинах Росії та Америки.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG