Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі увійшов в дію Бюлетень Публічної Інформації


Володимир Павлів У Польщі увійшов в дію Бюлетень Публічної Інформації

Варшава, 1 липня 2003 року - З сьогоднішнього дня у польському Інтернеті почав діяти Бюлетень публічної інформації. Цей бюлетень являє собою окремий веб-сайт, на котрому кожен польський громадянин чи й іноземець, маючи доступ до Інтернету, зможе знайти будь-яку інформацію зі сфери публічного життя, що сприятиме ще більшій його прозорості.

Володимир Павлів

Поняття публічного життя включає в себе діяльність органів законодавчої та виконавчої влади, державної адміністрації та місцевого самоврядування, бюджетних установ і підприємств, закладів охорони здоров’я тощо. У країнах колишнього комуністичного табору здобути будь-яку офіційну інформацію було справою нелегкою. У країнах пост-комуністичних доступ до цієї інформації теж значною мірою є обмеженим. Тому, долаючи тоталітарний спадок, польський Сейм ухвалив у вересні 2001 року Закон про загальний доступ до публічної інформації. Після прийняття Закону почалася підготовка до надання доступу усім бажаючим до всієї можливої інформації, що стосується офіційного життя країни. І ось 1 липня 2003 року Бюлетень публічної інформації увійшов у дію. Відтепер, щоб здобути інформацію про діяльність державного апарату, або й політичних партій чи профспілок, достатньо увійти в Інтернет і відкрити потрібну сторінку. Головним завданням Бюлетеню є досягти максимальної прозорості діяльності державних органів, підвищити громадський контроль за цією діяльністю, а також допомогти громадянам у вирішенні їхніх буденних проблем, – наприклад, у місцевій адміністрації, у суді чи в лікарні. Всі суб’єкти публічної діяльності зобов’язані надавати в Бюлетені актуальну інформацію про свої функції і повноваження, про службовців, які в них працюють, про спосіб і час обслуговування громадян. Один зі співавторів “Закону про доступ до публічної інформації” Ян Стефанович вважає, що введення в дію Бюлетеню публічної інформації може стати справжнім переломом в справі масової участі громадян у побудові громадянського суспільства. Адже більшість інформації, яка стосується щоденного життя кожного з них, тепер буде в їхньому розпорядженні. Ян Стефанович вважає, що допомогти громадянам у цьому могли б журналісти, котрі у своїй роботі часто шукають всеможливих офіційних джерел. Однак, самі журналісти без особливого ентузіазму поставилися до Бюлетеню публічної інформації. Журналіст газети “Жечпосполіта” Пьотр Косцінський пояснює це тим, що у його праці самої офіційної інформації часто є недостатньо:

Пьотр Косцінський

Її недостатньо, і вона всього не пояснює, бо представляє лише досить скромну, офіційну, точку зору. Наприклад, колишній віце-прем’єр Колодко не хотів розмовляти з журналістами, а пропонував усім відвідувати його офіційну Інтернет-сторінку. Але там була тільки одностороння інформація. Коли ж хочеш розвіяти якийсь сумнів чи й задати запитання, – то цього неможливо зробити за допомогою самого Інтернету.

Володимир Павлів

Керівник Бюлетеню публічної інформації Роберт Козловський не заперечує того, що сторінка в Інтернеті не вирішить усіх проблем. Але для початку буде непогано, – вважає пан Козловський, – якщо Бюлетень збільшить частоту контактів між громадянином і державними органами. У Бюлетені громадяни знайдуть відповіді хоч на якісь свої запитання, натомість чиновники, які досі на ці питання відповідали, тепер зможуть зайнятися іншими корисними справами.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG