Доступність посилання

ТОП новини

Ганс Блікс стежить за Чорнобилем у 1986-му і 2003-му: чи буде він щирим тепер?


Мар’яна Драч Ганс Блікс стежить за Чорнобилем у 1986-му і 2003-му: чи буде він щирим тепер?

Прага, 14 липня 2003-го року – Цими днями в Україні засідала Асамблея донорів Чорнобильського фонду "Укриття." Вони визначали обсяг фінансування проекту, який має на меті зробити станцію екологічно безпечною. Всім цим процесом керує голова Міжнародного Чорнобильського фонду Ганс Блікс. Але деякі оглядачі запитують: чи має він моральне право займатися такою справою, адже у 1986-му році Ганса Блікс казав, що проблеми Чорнобиля не існує.

Тоді Блікс очолював Міжнародне агентство з атомної енергетики і першим приїхав в Україну з‘ясувати масштаби аварії. У вертольоті, який обстежував ЧАЕС, разом з керівником МАГАТЕ сидів фізик-ядерник Володимир Чорноусенко, котрий став науковим координатором дезактивації станції. Як згадує Чорноусенко, Ганс Блікс тоді заявив таке: "Спокійно, все під контролем, немає причин для турботи." На думку вченого, Ганс Блікс тоді фактично захищав радянську владу і казав світові неправду про Чорнобиль. Так само уважає речник української екологічної асоціації "Зелений світ" Сергій Федоринчик. Він зізнався радіо "Свобода," що мріє про те, щоб коли-небудь Блікса судили.

Сергій Федоринчик

"Я пам’ятаю, що мене тоді дуже вразило і багатьох людей, які розуміли вже небезпеку ситуації, заява Блікса, що реальної небезпеки немає і що журналісти перебільшують розмір проблеми. Це було абсолютно кон’юнктурне речення, яке було зроблене в інтересах МАГАТЕ, в інтересах клану, змови міжнародних технократів довкола ядерної енергетики.

Але тепер ні в кого немає сумніву, що Чорнобиль - це найбільша в світі техногенна катастрофа, пов’язана з ядерною енергією і Блікс тоді говорив явну неправду. Навіть в українському законодавстві совєтських часів були передбачені статті про відповідальність за надання людям явно неправильної інформації, яка ставить їх у небезпечне становище. Я думаю, що в шведському законодавстві (він громадянин Швеції) теж є відповідальність, коли посадовець говорить неправду, яка може дати негативні наслідки для здоров’я людей."

Мар‘яна Драч

Наприкінці вісімдесятих років лідером "Зеленого світу" був Юрій Щербак, який тоді також різко критикував керівника МАГАТЕ. Невдовзі Щербак став народним депутатом, а останнє десятиліття провів на дипломатичній роботі: був послом України в Ізраїлі, Америці і Канаді. Сьогодні з перспективи часу і нового досвіду Юрій Щербак вважає, що Ганс Блікс не мав іншого вибору.

Юрій Щербак

"Блікс був представником міжнародної організації. Він, в принципі, не ядерний спеціаліст. Він лише дуже досвідчений міжнародний юрист. Він повинен був за посадою своєю вірити тому, що йому Радянський Союз, радянські спеціалісти тоді казали, що це не така серйозна аварія і катастрофа, що це під контролем. І він це повторював.

Так, це було аморально, але це була абсолютно нормальна поведінка міжнародного чиновника, якому платять величезні гроші в тих обставинах. Я тепер набагато більше розумію, бо довелося мені вже побувати і в МАГАТЕ, і виступати там, і я розумію, як працює цей механізм."

Мар‘яна Драч

Ганс Блікс повернувся до чорнобильської проблематики в Україні після роботи на чолі міжнародних інспекторів ООН із озброєнь, які шукали в Іраку зброю масового знищення. Сергій Федоринчик з асоціації "Зелений світ" вважає, що в Іраку Ганс Блікс повів себе краще, ніж в Україні.

Сергій Федоринчик

"Там він був більш щирий, відвертий і діяв справді в інтересах міжнародної спільноти, водночас, заперечуючи тиск США на нього.

Стосовно об’єкту «Саркофаг» я можу сказати лише свою власну думку, що це стало способом певного залякування. Працюючі українські атомні станції, насправді, є набагато більшою загрозою для безпеки населення України і інших країн, ніж «Саркофаг»."

Мар‘яна Драч

Зі свого боку, Юрій Щербак переконаний, що міжнародне атомне лоббі сьогодні хоче забути про існування чорнобильської катастрофи. А Ганс Блікс, на його думку, є лише виконавцем.

Юрій Щербак

"В принципі, те що робила «сімка» з Україною, поставивши вимоги закрити Чорнобильську станцію, вона виконувала завдання отих лоббістів ядерної енергетики. Тому що ядерна енергетика сама по собі переживає зараз кризу, бо нафта відносно дешева і зупинилися будівництва ядерних станцій, і перспективи невідомі ядерної енергетики. Натомість, ще нової катастрофи не витримає ця енергетика. Тому, я думаю, що Блікс буде займати позицію обережну і близьку, можливо, навіть до об’єктивної."

Мар‘яна Драч

Тепер, перебуваючи у Чорнобилі, Ганс Блікс заявив: "Разом зі своїми українськими друзями, я хотів би, щоб чорнобильська програма завершилася безпечно." Цього разу його позиція і думка українських екологів повністю збігаються.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG