Доступність посилання

ТОП новини

У Донецьку буде відкритий пам’ятник Стусу


Сергій Гармаш У Донецьку буде відкритий пам’ятник Стусу

Донецьк, 15 липня 2003 року.

У Донецьку буде споруджений пам’ятник Василю Стусу. На 12 році незалежності України, оголошено про початок процесу повернення поета в місто, де він ріс та навчався. У місто, де вже є вулиця ім. Юхима Звягільського, де на той час уже буде стояти пам’ятник Йосипу Кобзону.

Вже майже п’ятнадцять років у Донецьку точаться розмови про необхідність спорудження в місті пам’ятника Василю Стусу, який провів тут своє дитинство та юність. Втім найбільше, на що досі виявилась спроможна Донецька влада, – це меморіальна дошка, яку рік тому відкрили на будівлі філфаку Донецького університету, де навчався поет. Надаючи вулицям та майданам імена колишніх функціонерів КПРС та навіть ще живих донецьких, так би мовити, діячів, влада вперто ігнорувала увічнення пам’яті видатного українського поета. Але життя бере своє. У понеділок було оголошено, що в межах Національної програми “Пальма Мерцалова”, яку патронує прем’єр-міністр України Віктор Янукович, у Донецьку таки буде споруджений пам’ятник Василю Стусу.

У 1940 році батьки немовлям перевезли Василя з Вінничини у тодішнє Сталiне. Саме в шахтарському краї він навчався в середнiй школi, закінчив Донецький педагогiчний iнститут. Згодом вчителював у Горлiвцi, працював лiтературним редактором газети "Соцiалiстичний Донбас". І лише після цього, ставши аспірантом Iнституту лiтератури iменi Тараса Шевченка, переїхав до Києва. Зважаючи на це, Благодійний фонд “Пальма Мерцалова” розпочав збір коштів на спорудження пам’ятника людині, котра здобула визнання не лише в Україні, але й у світі. Нагадаю, у 1985 році Василя Стуса було висунуто на здобуття Нобелівської премії.

Ініціативу Фонду вже підтримали Донецький Національний університет та Донецька організація Всеукраїнського товариства “Просвіта”.

“Нарешті у нас з’явилася реальна можливість встановити в Донецьку пам’ятник видатному земляку. Сподіваюся, що ініціатива Фонду “Пальма Мерцалова” знайде підтримку і у владних структурах Донечини,” – заявив ректор Донецького Національного університету, голова Донецької обласної “Просвіти” Володимир Шевченко.

Показовим є те, що ідею створення пам’ятника підтримала і Львівська обладміністрація. Ось що сказала прес-секретар фонду “Пальма Мерцалова” Катерина Клюєва:

“Оскільки Василь Стус є постаттю, яку шанують як на Сході України, так і на Заході, виконавчий директор Благодійного Фонду “Пальма Мерцалова” Костянтин Воробйов зустрівся з керівниками Львівської обласної та міської адміністрацій, громадського Інституту розвитку міста Львова, і вони охоче погодилися долучитися до цієї акції. Зокрема, за словами губернатора Львівщини Олександра Сендеги, буде проведений конкурс на розробку пам’ятника серед львівських скульпторів, відомих своєю майстерністю.

Благодійний фонд “Пальма Мерцалова” оголосив про початок широкої всеукраїнської пропагандистської кампанії з метою збору коштів на пам’ятник Стусу. Терміни відкриття пам’ятника поки що не оголошуються. Втім Донецькі ЗМІ вже повідомили, що у вересні в обласному центрі буде відритий пам’ятник Йосипу Кобзону.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG