Доступність посилання

ТОП новини

В Криму відкрита меморіальна дошка на честь Олександра Солженіцина


Володимир Притула В Криму відкрита меморіальна дошка на честь Олександра Солженіцина

Симферополь, 28 липня 2003 - У селищі Чорноморському, що в північно-західному Криму в неділю урочисто відкрита меморіальна дошка на честь відвідин цього містечка Нобелівським лауреатом, відомим російським письменником Олександром Солженіциним. Ініціаторами цього заходу виступили Асоціація музеїв і заповідників Криму і Республіканський комітет з охорони культурної спадщини АРК.

Олександр Солженіцин двічі бував у Чорноморському, де зупинявся у сім’ї Миколи та Олени Зубових, своїх друзів, з якими був знайомий з 1953 року , з часів вислання до Південного Казахстану. Розповідає Сергій Пушкарьов, представник Асоціації музеїв і заповідників Криму: “Тут він зустрічається із Зубовими. У їхній особі він знаходить прекрасних людей, які надавали йому велику моральну підтримку, допомагали у його становленні, як письменника, і з тих пір тривала їхня дружба. У 1958 році Зубови переїзджають у селище Чорноморське і селяться на вулиці Поштовій, 7, у квартирі №4. Саме тут двічі у них і бував Олександр Ісаєвич Солженіцин”. Саме на стіні цього будинку і була встановлена меморіальна дошка Нобелівському лауреату, - єдина, як вважають ініціатори її відкриття, на всій території України та СНД. Текст на дошці: “У цьому будинку влітку 1959 року і навесні 1962 року в сім’ї своїх друзів Миколи Івановича та Олени Олександрівни Зубових жив видатний письменник сучасності, лавреат Нобелівської премії Олександр Ісаєвич Солженіцин”.

Миколі та Олені Зубовим видатний письменник присвятив цілі глави у своїх творах “Буцалось теля з дубом”, “Раковий корпус” та “Ахіпелаг ГУЛАГ”, де називав їх “улюбленими старенькими”. Саме Миколі Зубову вдалося зберегти єдиний екземпляр рукопису Солженіцина “Бенкет переможців”, який вважався втраченим. До речі, сам Олександр Ісаєвич просив знищити всі екземпляри цього твору. Але з ризиком для життя Зубов зберіг його і десь в середині 60-х років минулого століття, коли вони зустрічалися тут ,в Симферополі, він передав письменникові цей екземпляр “Бенкету переможців”, таким чином мільйони читачів, яким дорога історія, дорога творчість Олександа Ісаєвича, змогли ознайомитися з цією книгою великого майстра.

Попри неоднозначність ставлення до особистості Олександра Солженіцина в Україні і зокрема в Криму Республіканський комітет з охорони культурної спадщини АРК профінансував виготовлення меморіальної дошки. Самого письменника, який зараз мешкає у Підмосков’ї в Росії, теж сповістили про цей захід, але його реакція на це поки що не відома. Раніше Олександр Солженіцин, за словами Сергія Пушкарьова, профінансував видання в Криму книги про Миколу та Олену Зубових, де зібрана їхня переписка та уривки із творів Солженіцина, в яких згадуються Зубови. Вихід книги планується найближчим часом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG