Доступність посилання

ТОП новини

На чисту воду енергетиків України та Росії виведе Генеральна прокуратура? Інтерв’ю з Сергієм Єрмиловим


Мар’яна Драч На чисту воду енергетиків України та Росії виведе Генеральна прокуратура? Інтерв’ю з Сергієм Єрмиловим

Прага-Київ, 27 серпня 2003 року.

Мар’яна Драч

Українські та російські урядовці на переговорах у Києві у вівторок не змогли домовитися про модель консорціуму з управління газотранспортної системи України. Як припускають оглядачі, таку модель, мабуть, вдасться визначити вже після президентських виборів в Україні, занадто це гостре питання. Наразі у Києві та Москві обіцяють продовжити консультації до 1-го грудня.

Водночас є попередня домовленість збудувати нову гілку газопроводу по лінії "Новопсков-Ужгород." Директор енергетичних програм Центру імені Разумкова у Києві Володимир Саприкін вважає, що це свідчить про те, що гальмується першочергова ідея консорціуму. Україна вже зараз має потужності для збільшення експорту на 20-40 мільярдів кубометрів газу на рік, але немає грошей саме на модернізацію, стверджує експерт.

Слово офіційному представникові, міністрові палива та енергетики України Сергію Єрмилову.

Пане Єрмилов, Ви сказали про те, що задоволені результатами засідання засновників консорціуму. Цитую Ваші слова: "Зроблено наступний крок до економічної та енергетичної незалежності України." Може Ви поясните, що Ви мали на увазі? Російська преса, зокрема, газета "Коммерсант" уважає, що навпаки, саме "Газпром" у Києві домігся свого, бо тепер знову говорять про концесію газотранспортної системи України.

Сергій Єрмилов

Одним з пунктів протокольного рішення цього засідання, дійсно, є «опрацювати подальший варіант концесії». Далі крапка. Я вважаю, що вигоду отримує і Україна, і Росія.

У чому вигода України? Ми весь час останні 2-3 роки говоримо про те, що Україна не застрахована від того, щоб витрачати обсяги транзиту природного газу через власні території. Це головна причина того, що Україна пішла на створення газотранспортного консорціуму. Після вчорашніх рішень можна сказати, що газотранспортний консорціум вже буде створений. Тобто, Україна не лише не втратить обсягів транзиту, а ще буде додатковий розвиток газотранспортної системи приблизно на 30 мільярдів кубічних метрів природного газу на рік до Європи.

Мар’яна Драч

Ви маєте на увазі плани добудови нової гілки газопроводу, так?

Сергій Єрмилов Так.

Мар’яна Драч

Скажіть, будь ласка, деякі оглядачі вважають, що Росія підтримала таку ідею для того, щоб отримати більшу частку в консорціумі?

Сергій Єрмилов

Я не думаю, що сьогодні можна обговорювати питання часток в консорціумі, бо ще зарано. Після остаточного опрацювання техніко-економічного обґрунтування бізнес-плану, технічного завдання, коли будуть визначені обсяги фінансування нової побудови, можна буде говорити про частку тієї або іншої сторони. Але це буде частка на побудову нової гілки.

Мар’яна Драч

Наскільки я розумію, то енергетики розраховують, що до добудови цієї нової гілки долучиться Німеччина і вона надасть кошти на цей проект?

Сергій Єрмилов

Це передбачено тристоронньою заявою: двох президентів і канцлера Німеччини.

Мар’яна Драч

Коли саме відбудуться консультації німецької сторони з Україною і Росією з цього приводу, чи є у Вас інформація?

Сергій Єрмилов

Консультації відбуваються. Вони йдуть постійно на двосторонньому рівні і було декілька зустрічей, до речі, я дві з них проводив, на тристоронньому рівні, на рівні експертів. Готується тристороння зустріч на високому рівні. Російська сторона вже надала склад делегації Росії на тристоронній зустрічі на високому рівні.

Мар’яна Драч

А коли це відбудеться, Ви ще не знаєте?

Сергій Єрмилов

Це передбачалося наприкінці серпня, але, я думаю, що термін буде трошки перенесено.

Мар’яна Драч

І ще один момент. Ваші заяви про те, що до консорціуму в тій чи іншій формі могли б долучитися Казахстан, Узбекистан і Туркменистан, викликали негативну реакцію в Росії. Ïх піддав досить різкій критиці прем’єр-міністр Російської Федерації Михайло Касьянов. Він сказав, що це несерйозна пропозиція. Чи Ви далі обстоюєте цю ідею і які тут Ваші аргументи?

Сергій Єрмилов

По-перше, ні я, ні Україна нікому такі пропозиції не надавала. Іде внутрішнє обговорення можливих сценаріїв подальшого розвитку газотранспортного консорціуму.

Мар’яна Драч

Але Ви такий сценарій оприлюднили минулого тижня в російській пресі, в одній з російських газет було Ваше інтерв’ю.

Сергій Єрмилов

Я висловив думку подальших сценаріїв, але ми сьогодні завдяки російській пресі отримали дійсно реакцію на це питання. Можемо далі працювати. Мар’яна Драч

До слів міністра додам, про що саме пишуть російські газети: залучення середньоазійських держав до консорціуму абсолютно неприйнятне для "Газпрому," тому що це зруйнує монополію цієї компанії на транзит газу до Європи.

У розмові з Сергієм Єрмиловим ми також заторкнули скандальні повідомлення про можливу причетність кримінального світу й Семена Могилевича, зокрема, до угод "Нафтогазу" України і російського "Газпрому" у справі поставок туркменського газу в Україну. Спеціальне розслідування на цю тему провів редактор інтернет-вісника радіо "Свобода" з питань організованої злочинності і тероризму Роман Купчинський. Він наводить конкретні схеми відмивання грошей в енергетиці і зауважує, що ці кошти, вірогідно, йдуть на фінансування передвиборчих кампаній в Україні та Росії. Ці матеріали російською мовою раніше цього місяця передрукував інтернет-сайт "Україна кримінальна." Пан Єрмилов сказав, що чув про цю інформацію, але не читав, і продовжив:

Сергій Єрмилов

Я з задоволенням прочитаю цей матеріал. Але що стосується сайту «Україна кримінальна» та інших, на жаль, сьогодні правове поле існування таких сайтів не забезпечує їхньої повної юридичної відповідальності. Тому б я запропонував авторам будь-яких матеріалів, які стосуються якихось кримінальних дій, спрямовувати ці матеріали до Генеральної прокуратури.

Мар’яна Драч

Але якщо автор дослідження - кореспондент американської радіостанції чи співробітник, то він не буде це посилати в прокуратуру, а реакція має бути з боку офіційних осіб у Києві?

Сергій Єрмилов

Навіть, якщо я прочитаю цей матеріал, я ,згідно з чинним законодавством, повинен буду все одно передати його до Генеральної прокуратури, якщо там мова йде про якісь кримінальні дії.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG