Доступність посилання

ТОП новини

На історичних паралелях: СРСР давно рухнув – хай живе СРСР.


Василь Зілгалов На історичних паралелях: СРСР давно рухнув – хай живе СРСР.

Прага, 1 вересня 2003 – У вересні 1991 року Україна зробила рішучі кроки на шляху зміцнення незалежності. Призупинивши діяльність комуністичної партії, Верховна Рада ухвалила закон «Про правонаступництво України», котрий визнавав не території держави лише ті акти, котрі не суперечать Акту про незалежність. Сьогодні комуністи вільно діють в українській державі і не лише : вони ініціюють разом зі владою, яку шалено критикують, нову конституційну революції в Україні. Разом з тим, після згаданого вересневого закону 12 -річної давності влада ухвалила низку правових документів, котрі , на думку багатьох експертів, суперечать Акту від 24 серпня 1991 року. Міжнародні спостерігачі заявляють сьогодні, що ініціювання Києвом і Москвою Єдиного економічного простору - ніщо інше, як спроба реанімації нового союзного утворення на руїнах колишнього СРСР.

Шум довкола заяви нинішнього міністра закордонних справ України Анатолія Зленка про те, що «Україна виключає створення наднаціонального органу в Єдиному економічному просторі» і особливо гостра реакція російського МЗС, де проголосили, що міністр Зленко “дозволив собі висловлювання, що суперечать позиції і діям Президента України», - все свідчить про те, що «курилка», як кажуть росіяни, «ще живий». Тобто, ці заяви змушують відзначати, що Москва ніколи не припиняла спроб відновити на руїнах колишнього СРСР щось на кшталт нового союзу. Російське керівництво, як пишуть самі московські експерти, не влаштовує «камуфляжне, бездієве СНД», і Кремлю потрібні більш реальні важелі впливу на колишні республіки СРСР...Недарма ж і про подібні висловлювання та настрої йдеться у новій книзі Леоніда Кучми «Україна – не Росія», де він, зокрема, пише, що «ні в Україні, ні в Росії поки так і не навчилися бачити різницю між позиціями сусідніх держав і заявами, навіть найгучнішими і начебто авторитетними, але котрі цю позицію не відображають. Звідси вічні непорозуміння, переборщування в пресі і суспільній свідомості».

Минулого тижня глава російського уряду Михайло Касьянов заявив, що «створення ЄЕП передбачає передачу частини повноважень в наднаціональні органи і цей добровільний процес можна лише вітати».

Різкість реакції Зленка на таку позицію російського уряду дехто пов’язує з тим, що український міністр, так чи інакше, вже добуває останні дні на посаді глави зовнішньо - політичного відомства і хотів би зробити собі перед пенсією рекламу такого «безстрашного євроінтегратора».

Росія у процесі згаданої євразійської інтеграції йде навіть далі, Москва пропонує для ЄЕП єдину валюту, у чому її відкрито підтримує Казахстан...Так, глава Нацбанку України Сергій Тигипко у інтерв’ю російській

пресі також не виключає у майбутньому, коли настрій законодавців і міністрів у Києві зміниться, «євразійської валютної інтеграції». Вже сьогодні російський посол в Україні Віктор Черномирдін заявив, що всі документи ЄЕП «четвірки» вже готові до підписання президентами. Це було заплановано представниками «четвірки» на 18 вересня цього року в українській Ялті. На Заході попереджають, що інтеграція України в цей «простір» може означати кінець її євроінтеграційним намірам і навіть відкладення на невизначений термін вступу держави до Світової торговельної організації. Чи спроможуться нині в Україні якісь політичні сили проаналізувати відповідність останніх зовнішньо - політичних кроків української влади згаданому вже законові «По правонаступництво України» від 12 вересня 1991 року?

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG