Доступність посилання

ТОП новини

Загострення ситуації на Близькому Сході.


Михайло Мигалисько Загострення ситуації на Близькому Сході.

Вашингтон, 6 жовтня 2003 - Минулої суботи на півночі Ізраїлю палестинський терорист-самогубець скоїв напад на ізраїльсько-арабський ресторан у місті Гайфі. 19 ізраїльтян загинули, серед них і діти, а понад 50 поранені. Відповідальність за теракт взяло на себе палестинське екстремістське угруповання «Ісламський джигад». У неділю ізраїльська авіація нанесла удари по об’єктах 20 км на північ від сирійської столиці Дамаска, де, згідно з даними ізраїльських військових, розташовані табори навчання екстремістів із угруповань «Гамас» та «Ісламський джигад». Сирія та Ліга арабських держав закликали Раду безпеки ООН ухвалити резолюцію у тій справі, яку багато спостерігачів оцінюють як різке посилення ескалації напруження на Близькому сході.

На надзвичайному засіданні Ради безпеки ООН, яке було скликане на прохання Дамаска, сирійський посол Фай зал Мекдад заявив, що його країна розцінює бомбардування об’єктів, як пряму військову агресію проти її суверенітету та територіальної цілісності:

«Ця свавільна агресія, яка становить пряме порушення хартії ООН та міжнародного права, є відходом також від домовленості, підписаної 1974 року між Сирією та Ізраїлем, і представляє собою ізраїльську політику, базовану на агресії та відсутності пошани до попередніх домовленостей».

Посол Сирії закликав Раду безпеку ухвалити резолюцію та засудити напади ізраїльських військово- повітряних сил.

Рішення бомбардувати об’єкти на сирійській території влада Ізраїлю ухвалила на екстреному засіданні кілька годин після теракту у місті Гайфі. Речник уряду Ізраїлю Раанан Ґіссін, попередив, що палестинські екстремісти «не матимуть імунітету та притулку»:

«Ми не толеруватимемо тривання вісі тероризму між Тегераном, Дамаском та Газою, щоб продовжували скоювати напади на невинних мужчин, жінок і дітей. Тому операція мала місце проти об’єктів на сирійській території, й вона є сигналом для Сирії та для лідерів Ісламського джигаду та Гамасу».

Ізраїль проводив рейди проти сирійських військових об’єктів на ліванській території, однак це вперше за понад двадцять років, що удар завданий прямо на сирійській території. Більшість постійних представників у ООН засудили ізраїльські дії. Проте посол США Джон Неґропонте відкинув резолюцію, запропоновану Дамаском Раді безпеки, тому що в ній ні словом не був згаданий теракт в Гайфі, один із найкривавіших нападів палестинських екстремістів на мирних жителів за минулі три роки:

«Не забудьмо напад смертниці, скоєний у Гайфі. 19 ізраїльтян загинули, серед них і ізраїльські араби. Крім того, 50 осіб поранені. Є зовсім незрозумілим для мене, що після такої події у проекті резолюції, підготованої країною в Раді безпеки, ні словом не згаданий цей підступний акт».

Зі свого боку, посол Ізраїлю до ООН Дан Ґілман заявив:

«Ми закликаємо членів Ради безпеки надати допомогу жертвам тероризму, а не спонсорам. Сирія не заслуговує на підтримку з огляду на її співучасть у вбивстві, й Рада скоїть непростимий акт моральної сліпоти, якщо діятиме інакше», - заявив Ґілман.

Рада безпеки ООН продовжить обговорення цієї справи. Президент Сполучених Штатів Джордж Буш після телефонної розмови з прем’єр-міністром Ізраїлю Аріелем Шароном заявив:

«Я дав чітко зрозуміти прем’єр-міністрові..., що Ізраїль має право на самооборону, що Ізраїль не є обмежений у справі оборони батьківщини. Проте я також наголосив, що важливо, щоб кожною своєю дією Ізраїль уникав ескалації та створення більших напружень». Така позиція президента Буша. Тим часом інші лідери західних та арабських держав, побоюючись спалаху нового насилля, засудили ізраїльський напад та закликали Ізраїль та Сирію виявити стриманість у їхніх діях.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG