Доступність посилання

ТОП новини

Конфлікт між Білим домом та ЦРУ.


Юрій Дулерайн Конфлікт між Білим домом та ЦРУ.

Нью-Йорк, 7 жовтня 2003 - У Сполучених Штатах міністерство юстиції, на прохання ЦРУ, започаткувало кримінальне розслідування. Його мета – з’ясувати, хто саме з адміністрації президента Джорджа Буша, з метою покарати впливового критика війни в Іраку, оприлюднив ім’я агента ЦРУ, що є кримінальним злочином.

Критик війни, про якого йдеться – це Джозеф Вілсон, колишній посол в Іраку. Торік він очолював комісію, яка досліджувала, чи правда, що режим Саддама Гуссейна намагався придбати для атомної бомби уран в Африці і дійшов висновку, що цього не було. Але твердження про цю спробу іракського режиму повторив президент Буш у важливій промові у січні цього року про становище країни. Влітку Вілсон у статті в ” The New York Times” опублікував свої висновки. Після цього до преси дісталося повідомлення, що дружина Вілсона – таємний агент ЦРУ, причому інформація ця надійшла з Білого дому. Це було порушенням закону, який карає подібні дії десятирічним тюремним ув’язненням. Почалося слідство, хто виказав. Оглядачі вважають, що за цією історією криється боротьба між спецслужбами, з одного боку, та урядовими діячами, з другого, навколо достеменності розвідувальних даних про зброю масового знищення в Іраку. Твердження про наявність такої зброї було одним із чільних приводів війни за повалення режиму Саддама Гуссейна. Деякі колишні працівники ЦРУ стверджували, нібито віце-президент Ричард Чейні та інші високопоставлені урядовці чинили тиск на аналітиків розвідки, щоб ті підтвердили висновки щодо наявності зброї. У боротьбу був утягнений директор ЦРУ Джордж Тенет. Критики звинувачують його в тому, що Тенет підпасовував свої висновки на догоду адміністрації, всупереч обережним оцінкам аналітиків. На думку міністра оборони Дональда Рамсфелда, у таких справах взагалі не може бути стовідсоткової певності. Він каже: “Я ніколи не бачив чогось абсолютного. Так не буває. Робиться колективна оцінка. Працівники мають змогу критикувати розвідувальні дані, коментувати їх і підкреслювати свою незгоду, якщо вони так вважають”.

Прихильники адміністрації Буша заперечують, що розвідувальні дані були перебільшені з метою виправдання необхідності війни.

Деякі спостерігачі вбачають у цьому скандалі засадничу суперечку між розвідкою і зовнішньополітичним відомством. Ось що каже Рюел Марк Герект, колишній розвідувальний аналітик: “Для державного департаменту та ЦРУ це було ідеологічним питанням. (Держдепартамент) вважав, що війна може дестабілізувати Близький Схід, змінити існуюче становище, Держдепартамент завжди проти цього, він завжди надає перевагу існуючому становищу”. Герект каже, що Вілсон, який був послом в Іраку напередодні першої війни у Перській затоці, уособлював антивоєнну позицію.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG