Доступність посилання

ТОП новини

Про ротацію в Центральній виборчій комісії.


Тарас Марусик Про ротацію в Центральній виборчій комісії.

Київ, 16 жовтня 2003 - Трохи більше року залишилося до чергових президентських виборів в Україні. Ключовим органом, на який покладена їхня організація і проведення, а також, що вельми важливо в нинішній Україні, підрахунок голосів, є Центральна виборча комісія. Між тим, менше місяця залишилося до закінчення шестирічного терміну більшості членів ЦВК. Нагадаємо, що цей орган нараховує 15 членів. Механізм формування Центральної виборчої комісії виписаний у відповідному законі. Відповідно до нього, Президент України Леонід Кучма пропонує кандидатури членів комісії Верховній Раді, яка має право або погодитися з ними, або ж відхилити їх. Під час президентських виборів 1999 року, парламентських 1998 і 2002 років було надзвичайно багато нарікань на роботу ЦВК, особливо з боку опозиції.

5 і 12 листопада завершується термін повноважень 12 із 15 членів Центральної виборчої комісії. Після цього залишиться всього три особи, які фізично не зможуть виконувати весь обсяг покладених на ЦВК завдань. Те, що в ротації цього складу комісії зацікавлена передовсім опозиція, є очевидним. Говорить секретар регламентного комітету Верховної Ради, член політради Соціалістичної партії України Галина Гармаш, яка на попередніх президентських виборах була представником кандидата від Соцпартії Олександра Мороза у ЦВК: “Я думаю, що ні у кого не виникає сумніву, в першу чергу у опозиції, що ЦВК працює, як заангажована комісія. У нас було декілька сотень звернень- заяв з приводу серйозних порушень законодавства в період виборчої кампанії. І у відповідь ми одержували тільки формальні відписки. Були підроблені підписні листи, це носило масовий характер”.

Є в Галини Гармаш і застереження до голови ЦВК Михайла Рябця: “Я не хочу говорити про записи майора Мельниченка, це тема, можливо зараз і не така актуальна, але в записах там є матеріали, що стосуються голови ЦВК. Я не хочу називати, що там саме, але справа йшла про підсумки кампанії і я думаю, що пан Рябець виконав свою справу”.

А ось як своєрідно висловив своє ставлення до голови Центральної виборчої комісії Михайла Рябця інший народний депутат, член фракції “Наша Україна” Володимир Стретович під час звіту президента Національної телекомпанії Олександра Савенка: “Олександре Миколайовичу, чи можливо, щоб НТКУ поширила інформацію про те, що у зв’язку з днем народження голови ЦВК він видав розпорядження зібрати з усіх членів ЦВК по двісті гривень, начальників управлінь по 50 гривень, начальників відділів по 20 гривень, рядових членів ЦВК по 10 гривень на святкування дня народження” .

І відповідь Олександра Савенка: “Стосовно ЦВК, дня народження пана Рябця, я чую вперше, якщо це офіційна інформація, а не на рівні чуток, то чому б її не оприлюднити, якщо, підкреслюю, це офіційна інформація. Ми послуговуємося офіційною інформацією”.

Про колізію, що склалася сьогодні довкола ротації членів Центральної виборчої комісії, говорить народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва і місцевого самоврядування, голова УРП “Собор” Анатолій Матвієнко: “Колізія полягає в тому, що дехто трактує закон так, що з моменту присяги він має тільки реальний стаж, а не з моменту призначення. Момент призначення багатьох із них був 5 листопада і 12 листопада. А закон, який дав їм право прийняти присягу, набув чинності аж 8 січня. Проблема тлумачення: як їм вважати своє перебування на цій посаді - з 12 листопада чи з 6 січня. Я вважаю, що 5 і 12 листопада. Але це питання має бути обговореним ближчим часом на засіданні комітету, і ми дамо свої висновки. З іншого боку, ми звернулись відповідно до ЦВК, щоб вони нам дали чітко своє бачення цієї проблеми. І очевидно будемо вимагати від Президента свою частину. А від Верховної Ради - свою частину, ініціювати щодо ротації”.

Тим часом секретар регламентного комітету Верховної Ради, член політради Соцпартії Галина Гармаш підготувала законопроект про зміни і доповнення до закону про Центральну виборчу комісію.

Про найголовніші зміни - Галина Гармаш: “Ми пропонуємо по статті 6,1 внести такі зміни і доповнення, що ВР призначає на посаду та звільняти з посади членів комісії за поданням Президента, в якому враховані позиції політичних партій, виборчих блоків, політичних партій, що подолали 4%-ий бар’єр на останніх виборах до ВРУ. Я думаю, що це принципове питання і думаю, що з цього приводу нас повинні підтримати не тільки опозиційні наші фракції, а і більшість, яка сьогодні представлена у ВР”.

Ще одна важлива норма законопроекту: “З числа членів комісії голова комісії обирається ВР, саме ВР, а не Президент призначає їх. Ми знаємо, як комісія там обирає колегіально за призначенням Президента. Заступник голови комісії та секретар комісії обираються шляхом таємного голосування на її засіданні”.

Я запитав Галину Гармаш, чи не здається їй, що опозиція, яка мала б найбільше бути зацікавленою в цьому питанні, трохи запізнилася: “Можливо, але перебіг подій політичних такий швидкий, що не все нам вдається своєчасно зробити, та ще не пізно”.

Говорила секретар регламентного комітету Верховної Ради України, член політради Соціалістичної партії Галина Гармаш.

На подібне запитання Анатолій Матвієнко відповів так: “Пізно. Я розумію, що цю проблему потрібно негайно ініціювати, інакше ми порушимо закон, хоча маєте розуміти, що це проблема ЦВК. Кожна інституція має дотримуватись закону. І проблема прокуратури контролювати дотримання законності Конституції. Але, на превеликий жаль, у нас великий порушник закону Президент: ігнорування всяких норм цих законів і Конституції. А поганий приклад є заразним, цим хворіє, мені здається, вся Україна”.

Це була думка голови Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва і місцевого самоврядування, голови УРП “Собор” Анатолія Матвієнка.

Радіо “Свобода” і далі відстежуватиме цю, як казав колись один вождь пролетаріату( в тому числі й нинішнього номенклатурного пролетаріату), архіважливу проблему.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG