Доступність посилання

ТОП новини

Сполученi Штати у вiвторок нормалiзували економiчнi стосунки iз Сербiєю i Чорногорiєю. Белградськi урядовцi висловлюють задоволення з цього приводу, а економiсти попереджають, що найближчим часом не слiд очiкувати значнiших фiнансових ефектiв.


Михайло Рамач Сполученi Штати у вiвторок нормалiзували економiчнi стосунки iз Сербiєю i Чорногорiєю. Белградськi урядовцi висловлюють задоволення з цього приводу, а економiсти попереджають, що найближчим часом не слiд очiкувати значнiших фiнансових ефектiв.

Белград, 5 листопада 2003 – Повiдомлення з Вашингтона надруковано на перших сторiнках усiх газет. Мiнiстри запевняють, що розпочинається новий етап сербсько-американських вiдносин. Вони зазначають, що усунення митних барикад широко вiдкриває перед сербськими компанiями дверi великого американського ринку.

Мiжнароднi санкцiї проти тодiшньої Югославiї запроваджено 1992 року, на початку вiйни у Боснiї, а скасували їх пiсля скинення Слободана Мiлошевича, наприкiнцi 2000 року. Проте Сполученi Штати щойно тепер скасували додатковi митнi ставки, через якi сербська сторона була змушена фактично припинити експорт. Окремi ставки становили 50, а то й 80 вiдсоткiв.

На вiдмiну вiд полiтичних дiячiв, економiсти обережнiшi. Вони кажуть, що нормалiзацiя свiдчить про полiпшення полiтичних стосункiв та що вона не призведе до розширення економiчних зв’язкiв. Головними зовнiшньо-економiчними партнерами Сербiї i Чорногорiї були й залишилися країни Захiдної Європи. На початку дев’яностих рокiв колишня Югославiї експортувала до Америки товарiв на суму 200 мiльйонiв доларiв. Наразi створенi можливостi для вивозу мисливської зброї, меблiв, медикаментiв та окремих м’ясопродуктiв. Проте конкурентноспроможнiсть сербських компанiй далеко не така, якою вона була в минулому.

Оглядачi додають, що немає причин для великої радостi й тому, що американський Сенат до березня наступного року вiдклав надання Сербiї i Чорногорiї фiнансової допомоги на суму ста мiльйонiв доларiв. Точнiше, допомогу обумовили видачею осiб, яких розшукує Мiжнародний трибунал з воєнних злочинiв. Белградська влада побоюється негативних полiтичних наслiдкiв, якi могла б викликати видача окремих розшукуваних й через це урядовцi на повний голос говорять про нормалiзацiю стосункiв, а лише мимохiдь про вiдкладення допомоги.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG