Доступність посилання

ТОП новини

Процес підготовки резолюції угорського парламенту про голодомор в Україні посувається звивистими шляхами.


Василь Плоскіна Процес підготовки резолюції угорського парламенту про голодомор в Україні посувається звивистими шляхами.

Угорщина, 6 листопада 2003 – Цими днями комітет з питань захисту прав людини парламенту Угорщини передав на розгляд депутатів Національних Зборів цієї країни пропозицію української меншини. Українські організації в Угорщині, зокрема, закликають угорських законодавців дати політичну оцінку подіям 1932-33 років в Україні.

Дискусія на вівторковому засіданні парламентського комітету у справах захисту прав людини за участю уповноважених чотирьох партійних фракцій, а також представників українського самоврядування загрожувала зайти в глухий кут. Член ліберального Союзу вільних демократів (СДС) Ґабор Фодор виступив проти того, щоб у документі вживався вислів “український голокост” як синонім голодомору 1932-33 років. За його словами, поняття “голокост” (до речі, з грецької мови перекладається буквально як “палаюча смерть”) серед науковців-істориків на Заході розглядається виключно в контексті трагедії євреїв під час ІІ Світової війни, і що це слово не слід використовувати якось інакше.

Втім, депутата від вільних демократів можуть легко поправити його ж співвітчизники, адже в самій Угорщині часто послуговуються, наприклад, висловом “циганський голокост” у місцевій пресі і не узгоджують це з жодною із політичних партій. Але, незважаючи на це, Ґабора Фодора на засіданні парламентської комісії 4 листопада підтримав депутат-соціаліст Міклош Донат. Ці дві партії – Союз вільних демократів і Угорська соцпартія – утворюють урядову коаліцію в Угорщині. Слід також додати до цього, що представник СДС всупереч пропозиції української меншини запропонував не виносити розгляд питання про вшанування жертв голодомору на Україні на рівень парламенту, а натомість провести на державні кошти окрему наукову конференцію з залученням преси. Ця пропозиція мала чимало шансів потрапити на голосування, однак перед цим слово надали представнику урядової опозиції від партії молодих демократів (скорочено ФІДЕС) Яношу Гарґітаї. Він погодився з аргументами попередніх промовців, підтвердивши те, що слід вживати словосполучення “геноцид українського народу”, а не голокост. Не мав він нічого проти і щодо організації наукової конференції угорських істориків. Пан Гарґітаї зауважив лише, що організаційно влаштувати її до кінця листопада нереально, й оскільки на попередньому засіданні цього парламентського комітету вже обговорювалася можливість ухвалення резолюції на рівні депутатів Національних зборів Угорщини, то було б краще, якби зараз присутні зупинилися на своєму старому рішенні. “Політично парламентська резолюція про засудження голодомору в Україні і вияв солідарності з її народом матиме значно більше звучання, ніж проведення фахової наукової конференції”, - сказав він.

Завершилось обговорення голосуванням членів комітету на користь пропозиції української меншини. Голова державного самоврядування українців Угорщини Ярослава Хортяні висловила подяку депутатам за майже одностайну підтримку зусиль представників української меншини, які вже кілька тижнів оббивали пороги впливових політиків, аби заручитися підтримкою всіх парламентських партій. Наразі ще не відомо, коли відбудеться голосування в парламенті Угорщини на ухвалення резолюції про голодомор в Україні.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG