Доступність посилання

ТОП новини

Скандал з “однорукими бандитами” у Польщі.


Володимир Павлів Скандал з “однорукими бандитами” у Польщі.

Варшава, 1 грудня 2003 - У Польщі розгорівся черговий скандал на перехресті політики та бізнесу. У суботу кілька центральних польських газет звинуватили керівну партію Союз лівих демократів в отриманні хабаря в 10 мільйонів доларів в обмін на ухвалення закону, вигідного для власників салонів азартних ігор.

Точної кількості автоматів з азартними іграми, найвідоміший серед котрих “однорукий бандит”, сьогодні у Польщі не може назвати ніхто. Приблизно вважається, що у межах усієї країни їх є близько 40 тисяч. Кожен з таких автоматів дає його власникові щомісячний прибуток на рівні коло 2 тисяч доларів. Отож виходить , що упродовж року цей бізнес приносить кілька сот мільйонів доларів прибутку – прибутку, який у дійсності важко проконтролювати. До того ж, автомати з азартними іграми є добрим знаряддям для відмивання грошей, здобутих нечесним шляхом. Не дивно, що у Польщі цей бізнес майже повністю взяли під свій контроль злочинці із найгрізнішого угрупування, званого “прушковською мафією”.

Попередній право-центристський уряд на чолі з Єжи Бузеком вирішив розпочати боротьбу зі злочинним бізнесом і у 2000-му році повністю заборонив використання у країні автоматів із азартними іграми. Однак вже у році 2001-му до влади приходить коаліція лівих партій Союз лівих демократів та Союз праці. Новий уряд на чолі з лідером лівих Лешеком Міллером знову дозволяє встановлення “одноруких бандитів” з умовою оподаткування кожного з них на 200 євро щомісяця. У лютому 2003-го року депутати лівої коаліції доволі несподівано вносять на розгляд парламенту поправку до закону про азартні ігри, яка передбачає зменшення податку ігрових автоматів з 200 до 50-ти євро. У такому вигляді вже через місяць Сейм ухвалює цей закон на радість власникам салонів з азартними іграми.

Отже, суботні польські газети натякають на те, що радість азартних баронів і зміна позиції керівної партії щодо розміру податку не були безпідставними. Підставою тут,припускають, був хабар, розміром у 10 мільйонів доларів, якого від імені партії мав отримати голова парламентської фракції СЛД Єжи Яскерня.

Ще у неділю цю інформацію рішуче заперечив на спеціально скликаній прес-конференції керівник політичного кабінету прем”єр-міністра Марек Вагнер. А вже у понеділок сам головний герой скандалу Єжи Яскєрня дуже емоційно пояснював журналістам, що все це тільки чутки, котрі не базуються на доводах:

Говорить Єжи Яскерня: Все, що було сказано, то ніби якийсь пан сказав другому панові, що чув від третього пана. А потім виявилося, що той третій не чув, а того першого не було. А якщо хтось скаже, що я взяв хабаря, то негайно подам на нього до суду, тому що я ніколи жодного хабаря не отримував. Зрештою, якщо б хтось прийшов до мого кабінету з корупційною пропозицією, то не він встиг би вийти з кабінету, як я б повідомив прокуратуру. Згідно зі стандартами поведінки законодавця, прийнятими у фракції. Всі знають, що я у цих справах дуже суворий. Отже, це абсолютні дурниці, що їх розпускають середовища, котрі втратили монопольну позицію у сфері ігрових автоматів.

Кор.: Однак ця справа і так знайде своє продовження у суді. Оскільки скандал базується не лише на газетних публікаціях, а й на розслідуванні, що його проводить прокуратура у місті Гданьськ. Слідчі твердять, що мають свідків, котрі готові підтвердити звинувачення на адресу Єжи Яскерні. А тим часом група депутатів Сейму від опозиції виступила з ініціативою саморозпуску парламенту, оскільки він уже “вичерпав моральне право творити закони”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG