Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини”


Надія Шерстюк “Права людини”

Київ, 2 грудня 2003 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. Перед мікрофоном у київській студії Надія Шерстюк, за режисерським пультом Артем Мостовий. Вітаю вас, шановні слухачі!

Богдана Костюк

...українська держава має мобілізувати зусилля для допомоги ВІЛ-інфікованим співгромадянам... Нинішньої допомоги недостатньо...

Галина Терещук

...журналісти польського видання мають намір висвітлювати судову справу щодо “Львівської газети” на своїх шпальтах і приїхати на найближче судове засідання, яке проходитиме за головування Анатолія Горецького...

Володимир Притула

...Ніна Карпачова особисто зустрілася з обуреними городянами, запросивши на місце подій мера Симферополя Валерія Єрмака...

Віктор Міняйло

...а поки виконавці і законодавці з‘ясовують законність останнього наказу ДАІ, страждають учасники дорожнього руху...

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, про це, зокрема, ви почуєте в сьогоднішньому випуску “Права людини”.

А почнемо з того, що 1-го грудня відзначався Міжнародний день боротьби зі СНІД-ом. Цього дня для багатьох держав світу постає питання, чи здатні вони захистити права ВІЛ-позитивних людей, чи здатні допомогти їм боротися за життя.

За словами експерта міжнародного альянсу боротьби зі СНІД-ом Лайми Гейдар, українське законодавство у цій галузі одне з найпрогресивніших. Але воно не завжди спрацьовує, оскільки суспільство ще не готове до сприйняття сучасних реалій, які пов’язані з появою великої кількості співгромадян, уражених СНІД-ом.

Тему продовжує наша київська кореспондентка Богдана Костюк.

Богдана Костюк

Як стверджує Лайма Гейдар...

Лайма Гейдар

Проблема ВІЛ–СНІД-у тісно пов’язана із стереотипами, невіглаством, страхом, і це все породжує відторгнення та ізоляцію ВІЛ-інфікованих людей.

Україна – не виняток. Тобто це відбувалось або відбувається в усіх державах світу. І лише коли держава інформуватиме населення про СНІД, пояснюватиме, що ВІЛ-інфіковані такі ж люди, як і всі інші, лише тоді ситуація змінюватиметься.

У даний час, усе відбувається як і раніше: розголошення таємниці медичного діагнозу; недоступність ліків; неможливість знайти роботу або вчитися там, де хотів би, і так далі. Тобто як тільки дізнаються, що людина ВІЛ-позитивна, її починають притискати.

Україна належить до держав–лідерів за новими випадками інфікування. Щодо СНІД-у, то маємо дві статистики. Одна – офіційна від Міністерства охорони здоров’я, яке отримує повідомлення від обласних центрів СНІД-у. Згідно цих даних, понад шістдесят тисяч осіб в Україні є ВІЛ-позитивні. Водночас, міжнародні експерти ООН рекомендують цю цифру помножити, як мінімум, удесятеро, щоб отримати реальну цифру ВІЛ-інфікованих людей. Якщо здійснити цю технологію в Україні, то виходить, що маємо понад шістсот тисяч ВІЛ-позитивних осіб.

Богдана Костюк

Вона вважає, що українська держава має мобілізувати зусилля для допомоги ВІЛ-інфікованим співгромадянам, і що нинішньої допомоги недостатньо.

Тим часом, Міністерство фінансів оприлюднило 1-го грудня повідомлення про намір українського уряду збільшити фінансування заходів проти СНІД-у. Загальна сума витрат на цю мету у держбюджеті – 2004 перевищує 14 з половиною мільйонів гривень. Цього ж року з 13,7 мільйонів гривень, виділених державою, профінансовано понад 13 з половиною мільйонів.

“Тим не менше, - мовиться у прес-релізі Мінфіну, - уряд розуміє, що заплановані обсяги фінансування недостатні для розв’язання проблеми СНІД-у в Україні”.

Надія Шерстюк

Ми знову повертаємося до судових позовів до “Львівської газети”.

У Личаківському суді Львова розглядається судовий позов начальника Західної регіональної митниці Тараса Козака до часопису “Львівська газета”. Приводом позову став передрук у газеті статті польського щоденника “Жечпосполіта” про ситуацію у Львові.

Галина Терещук розповідає далі.

Галина Терещук

Зокрема, у матеріалі відомого польського журналіста Петра Косцінського “Податками по опозиції” розповідається (цитую): “Податковими службами у Львівській області керують троє: найважливіший - Сергій Медведчук, брат керівника Адміністрації Президента України Віктора. І тому жодні запити у справі Сергія Медведчука, навіть польського керівництва у справі “Кредит Банку (Україна)”, не справляють враження ані на Президента, ані на прем’єра України. Другий, вже згаданий, Мирослав Хом’як, заступник голови обласної ДПА, керівник цієї установи у Львові. Третій, Тарас Козак, який керує митними службами. Нещодавно він у п’яному вигляді стріляв зі службового пістолета в одному з львівських ресторанів, але ніхто його за це навіть не покартав”. Кінець цитати із статті польського щоденника “Жечпосполіта”.

Така публікація, як вказано у позові, зачіпає честь, гідність, ділову репутацію Тараса Козака, члена СДПУ(О) , депутата Львівської облради, керівника Західної регіональної митниці, колишнього заступника начальника ДПА області Сергія Медведчука. Тарас Козак вимагає від Львівської газети спростувати інформацію, опубліковану у польському щоденнику, а також відшкодувати йому моральні збитки лише … 86 гривень.

Під час першого судового засідання голова Личаківського суду Анатолій Горецький не взяв до уваги Закон України “Про друковані засоби масової інформації”, де вказано (цитую): “Редакція, журналіст не несуть відповідальності за публікацію відомостей, якщо вони є дослівним відтворенням матеріалів, опублікованих іншим друкованим засобом масової інформації з посиланням на нього”.

Суддею ігнорується той факт, що стаття у “Львівській газеті” - це дослівний переклад з польського щоденника. Журналіст Петро Косьцінські готовий у суді підтвердити, що він дав дозвіл передрукувати свій скрипт у “Львівській газеті”.

Тут зауважу, що голова Личаківського суду Анатолій Горецький, колишній голова Франківського суду Львова, не сходив із газетних шпальт під час “Акції вільних журналістів” у квітні 2000 року. Його рішення львівські журналісти, які взяли участь в протесті “Хвиля Свободи” назвали найабсурднішим в історії судових позовів проти ЗМІ у незалежній Україні.

Анатолій Горецький за публікацію у 12 рядків у рубриці “Культура” зобов’язав газету” Експрес” сплатити за позовом у справі захисту честі й гідності аж… 150 тисяч гривень. Згодом це рішення скасували вищі судові інстанції.

Польський журналіст Петро Косьцінські вважає, що судова справа щодо “Львівської газети” - це чергова спроба Львівської податкової адміністрації та її керівництва проти газети. Втім цього разу скористались вже “ Жечпосполітою”.

До речі, журналісти польського видання мають намір висвітлювати судову справу щодо “Львівської газети” на своїх шпальтах і приїхати на найближче судове засідання, яке проходитиме за головування Анатолія Горецького.

Надія Шерстюк

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова звернулася з поданням до Генеральної прокуратури про кричуще порушення конституційного права мешканців Симферополя на проживання в безпечному для життя і здоров''я навколишньому середовищі.

Як повідомили представники кримської асоціації „Екологія і світ”, приводом стали численні звернення мешканців Симферополя з проханням захистити їхнє право на чистоту навколишнього середовища.

Детальніше про це розповідає наш кримський кореспондент Володимир Притула.

Володимир Притула

Як повідомили у прес-службі Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, у вересні нинішнього року на особистому прийомі в Симферополі до Ніни Карпачової звернулися близько 300 мешканців Симферополя з приводу рішення міськради про будівництво елітного 9-поверхового будинку на території міського парку. Початок його будівництва став причиною протистояння жителів району, представників екологічних організацій і працівників компанії "Професіонал", якій і була виділена ця земельна ділянка в парку.

Ніна Карпачова особисто зустрілася з обуреними городянами, запросивши на місце подій мера Симферополя Валерія Єрмака, прокурора з природоохоронних питань, представників Міністерства екології, Комітету з будівництва та архітектури, керівників будівельної фірми "Професіонал".

На думку Уповноваженої з прав людини, кричуще порушення прав мешканців Симферополя на проживання в безпечному для життя і здоров''я навколишньому середовищі - результат повної бездіяльності Симферопольської міськради, а також потурання з боку міліції та прокуратури, що призвело до сутичок представників громадськості з будівельниками із застосуванням фізичної сили.

Нагадаю, що 6 серпня мешканці вулиці Семашка у Симферополі та екологи розбили наметове містечко на будівельному майданчику "Професіонала" поблизу Гагарінського парку в адміністративному центрі автономії. Пізніше вони звели барикаду на дорозі, що веде до будівельного майданчика. Симферопольці вимагали, щоб будівельні роботи не велися до розгляду судом скарг мешканців вулиці Семашка, які в липні подали позови про визнання неправомірним рішення міськради про виділення землі під будівництво в зеленій зоні Симферополя.

Тепер цю справу має розглянути Генеральна прокуратура України. Втім, до неї вже зверталися представники місцевих екологічних організацій.

Розповідає заступники голови кримської Асоціації „Екологія і мир” Юрій Комов.

Юрій Комов

Справді, порушуються конституційні права громадян, право на здоров’я і життя у чистому, здоровому довкіллі. Сотні людей скаржаться на те, що місцева влада байдужа до їхніх інтересів. Крім того, порушуються закони: про місцеве самоврядування, про планування забудови. Порушується не один, багато законів.

Володимир Притула

Він повідомив, що законність будівництва елітного будинку в парку неодноразово піддавалася прокурорським перевіркам, які не знаходили ніяких порушень. І лише після втручання омбудсмена, республіканська прокуратура визнала неправильні дії Держкомісії з архітектури і будівництва, і вони вже опротестовані. Але це лише один конкретний, хоч і кричущий випадок.

За словами Юрія Комова, в Криму зафіксовані сотні фактів знищення паркових зон, але на скарги громадян і громадських організацій влада не реагує. Більше того, попри призупинення судами різних інстанцій рішення про виділення Симферопольською міськрадою землі в парку під будівництво елітного житла і протести прокуратури, будівельники продовжують знищення зелених насаджень.

Надія Шерстюк

“Приватна власність – священна і недоторкана” - цей загальновідомий вислів поставили під сумнів співробітники ДАІ. Нещодавній наказ про неповернення водійських посвідчень порушникам дорожнього руху суперечить Конституції України. Принаймні так вважають народні депутати України Юрій Кармазин і Степан Хмара, які скерували до керівництва держави відповідний депутатський запит.

Наскільки цей наказ суперечить правам людини, з‘ясовував мій колега Віктор Міняйло.

Віктор Міняйло

Взятися за мікрофон мене змусило чергове нічне спілкування із щасливими власниками міліцейського жезла. Без жодної причини нічні стражі доріг намагалися з‘ясувати моє вечірнє меню на предмет алкоголю. Відтак, довелося довідатися не лише про власні права і обов‘язки, а й про те, що дозволено, а що ні співробітникам ДАІ.

За коментарем я звернувся до одного з авторів закону про дорожній рух Юрія Кармазіна.

Юрій Кармазін

Хто дозволив ДАІ це робити? Ніхто не дозволяв. Сама собі міліція наказом дозволила, а Міністерство юстиції поштампувало це. На сьогодні в мене є безліч інформації про те, що збільшилися вдвічі суми хабарів за те, щоб не складати протокол...

Віктор Міняйло

Мається на увазі, за незначні порушення?

Юрій Кармазін

Так, саме за незначні порушення. Закон “Про дорожній рух” передбачав, що можна забирати водійське посвідчення тільки в одному випадку: це саме той випадок, коли люди знаходиться в п’яному стані. Це нормально, це на захист людей. Аварійність, ще раз порушення правил дорожнього руху пішоходами. Щодо пішоходів, то ніяких заходів органами ДАІ не вживалося.

Друга причина аварійності – це дуже поганий стан доріг. Треба було ставити питання і треба було вносити зміни до законодавства. І тут треба було і показати себе. Але чомусь тут ДАІ не хоче себе показати. Найлегше ж просто забрати права.

Так я хочу сказати, що якщо хтось наб’є, виникне конфлікт, і виникне бійка, то в даному випадку питання може стати так, що неправомірно діяв працівник ДАІ. Хоча він буде впевнений, що він діяв правомірно, бо в нього є наказ вищестоящого керівництва. А громадянин України буде мати Конституцію і скаже: “Я керуюся Конституцією. Це моя власність, і ніхто не має права забирати у мене посвідчення водія, крім встановленого законом порядку, крім суду. Все”. Тому, однозначно, ці рішення незаконні. Ці дії, які зараз чиняться, антиконституційні.

Віктор Міняйло

Зовсім по іншому, ніж депутат Юрій Кармазін, сприймають чинне законодавство співробітники Державної автоінспекції. Говорить керівник прес-служби ДАІ Геннадій Гребньов.

Геннадій Гребньов

Нічого нового немає. Це робиться відповідно до статті 15 Закону України “Про дорожній рух”. Ця стаття говорить про те, що посадові особи ДАІ мають право не повертати посвідчення водія до усунення правопорушення. Тобто ця стаття запрацювала, є механізм напрацьованої реалізації цієї статті. Це, по-перше, ми вважаємо, що підвищить дисципліну; по-друге, це збільшить надходження до державного бюджету; по-третє, скажіть, будь ласка, як можна людину примусити прийти до суду і сплатити штраф?

Віктор Міняйло

Народні депутати С.Хмара, Ю.Кармазін звернулися із депутатським запитом до Генпрокурора, прем’єр-міністра, і вони стверджують, що цей наказ суперечить Конституції, оскільки права є приватною власністю, і їх можна вилучити лише згідно з чинним законодавством. Кармазін стверджує, що не повертати права можна лише тоді, коли водій абсолютно п’яний.

Геннадій Гребньов

Цей наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції. Він підписаний відповідно до статті 15 закону “Про дорожній рух”. Цей закон ніхто не скасовував і, відповідно, ст. 15 теж ніхто не скасовував. Тобто вони працюють.

Віктор Міняйло

А поки виконавці і законодавці з‘ясовують законність останнього наказу ДАІ страждають учасники дорожнього руху.

Надія Шерстюк

На цьому програму “Права людини: українська реальність” ми завершуємо. Її уклала і провела Надія Шерстюк. На все добре. Говорить радіо “Свобода”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG