Доступність посилання

ТОП новини

Парламентські вибори в турецькій частині Кіпру та перспектива вступу об’єднаного Кіпру до Євросоюзу.


Петро Кагуй Парламентські вибори в турецькій частині Кіпру та перспектива вступу об’єднаного Кіпру до Євросоюзу.

Прага, 16 грудня 2003 року - 1 травня 2004 року до Європейського Союзу мають увійти 10 нових держав. Серед них і Кіпр, однак, якщо острів і далі залишатиметься розділеним, то членство в ЄС не пошириться на його турецьку частину.

Оглядачі сподівалися, що дилему, яким вступить Кіпр до ЄС, вирішать парламентські вибори, котрі відбулися минулої неділі у турецькій частині острова. За об’єднання острова виступають опозиційні партії. Однак на виборах правляча коаліція та опозиція отримали однакове представництво у парламенті – по 25 місць.

Незважаючи на це, на думку представників Євросоюзу, все ще зберігається можливість вступу до ЄС на початку травня наступного року об’єднаного Кіпру.

А зараз невеличкий екскурс в історію. У липні 1974 року турецька влада, під приводом відновлення конституційного порядку та захисту турецької меншини, висадила свої війська на Кіпр, які протягом місяця захопили 37 % північної території острова.

Відтоді Кіпр розділений на дві частини. Демаркаційна лінія проходить також через столицю Кіпру Нікосію, яка після падіння берлінської стіни залишається останнім у Європі політично розділеним містом.

У 1983 році турки-кіпріоти в односторонньому порядку проголосили утворення Турецької Республіки Північного Кіпру, яку визнає лише Туреччина.

Власне і нинішні парламентські вибори у турецькій частині Кіпру, що відбулися 14 грудня, визнає законними лише офіційна Анкара. Разом з тим, до цих виборів була прикута увага багатьох європейських оглядачів, бо вибори мали визначити перспективу об’єднання Кіпру.

У виборах взяли участь близько 140 тисяч виборців, яким належало обрати 50 депутатів. І ось, так би мовити , нічийний результат: обрано 25 депутатів від правлячої коаліції і 25 від опозиційних партій. Хоча за опозицію проголосувало трохи більше виборців, ніж за проурядові сили, але це не вплинуло на поділ парламентських місць.

Представник Євросоюзу заявив, що результати недільних виборів у турецькій частині острова все ж засвідчили про бажання більшості турків-кіпріотів об’єднати острів. Європейський Союз знову закликав до якнайшвидшого відновлення переговорів про об’єднання Кіпру під егідою ООН.

План ООН стосовно об’єднання острова підтримує опозиція. Однак його відкидають президент самопроголошеної Турецької Республіки Північного Кіпру Рауф Денкташ та його коаліція.

Підсумовуючи результати нинішніх виборів, Рауф Денкташ заявив, що коли упродовж двох місяців у турецькій частині острова не вдасться сформувати уряд, то доведеться проводити нові парламентські вибори.

На думку оглядачів, найімовірніше, у травні наступного року до Європейського Союзу вступить лише грецька частина Кіпру. А членство в ЄС всього острова стане можливим лише після його об’єднання. Вирішення проблеми об’єднання Кіпру мало б також значно покращити перспективу вступу до ЄС самої Туреччини.
XS
SM
MD
LG