Доступність посилання

ТОП новини

Вашингтон занепокоєний внесенням змін до Конституції України напередодні президентських виборів.


Сергій Куделя Вашингтон занепокоєний внесенням змін до Конституції України напередодні президентських виборів.

Вашингтон, 22 грудня 2003 - Спроба внести зміни до Конституції України напередодні президентських виборів викликає занепокоєння в офіційного Вашингтона. Про це під час екслюзивного інтерв”ю для радіо “Свобода” заявив другий заступник державного секретаря США у справах Європи та Євразії Стівен Пайфер. З 1998 по 2000 рік Пайфер обіймав посаду надзвичайного і повноважного посла США в Україні, а зараз займається виробленням американської політики щодо України у Вашингтоні.

Посол Пайфер визнає інсування багатьох підходів до формування демократичної системи державного управління. Тому сам пошук оптимальної моделі розподілу влади є для нього цілком зрозумілим. Говорить Стівен Пайфер:

“Спочатку хочу наголосити, що існує багато різних способів формування демократичної держави і форм розподілу влади між парламентом і президентом. Можна по-різному розподілити владні повноваження між цими гілками влади і при цьому зберегти демократичну систему. Тому ми визнаємо можливість існування різних підходів, як і те, що із розвитком держави підходи до структурування влади можуть змінюватись і призводити до зміни балансу сил між різними гілками влади”.

Разом з тим занепокоєння американської сторони щодо змін до української Конституції пов”язане перш за все із часом їхнього внесення та низькою суспільною підтримкою процедури обрання президента парламентом.

“Адже внесення таких змін означає і суттєву зміну правил політичної гри в Україні лише за 5 чи 10 місяців до виборів. Спроба внести ці зміни викличе у нас багато запитань. Особливо, враховуючи, що ті результати опитування громадської думки, які ми бачили, вказують, що від 80 до 85% українських громадян виступають за проведення всенародних виборів президента. Отже, головне питання, яке виникає в нас, і у інших спостерігачів, що підтримують демократичний розвиток України: чому ці зміни вносяться так близько до часу проведення президентських виборів?”

Стівен Пайфер нагадує, що ухваленню Конституції України сім років тому передувало довге обговорення як на політичному, так і на суспільному рівнях. Він вважає, що таке саме обговорення було б доречним і при внесенні будь-яких серйозних конституційних змін.

“У 1996 році Україна прийняла нову Конституцію після її довгого попереднього обговорення.Я думаю, що якби така конституційна дискусія відбувалась на початку 2005 року після проведення президентських виборів відповідно до чинних конституційних норм, то можливості для ширшого обговорення були б набагато більші. І до нього можна було б залучити не лише депутатів Верховної Ради, але і ціле українське суспільство. І в нас не було б тоді тих запитань, які виникли зараз”.

Посол Пайфер сказав і ще про одне запитання, яке виникло в американської влади при спостереженні за політичною боротьбою навколо Основного Закону :

“Чи не є ініціатива змінити Конституцію насправді спробою одного з політичних угруповань зберегти владу, оскільки вони відчувають, що можуть втратити владу у випадку всенародних виборів президента? Таке занепокоєння не сприяє демократичному розвитку України, але воно є неминучим, коли конституційні зміни намагаються вносити в останню хвилину. Як у приватних розмовах із українською стороною, так і у публічних заявах ми висловлювали свою стурбованість, і ми побачимо, якою буде відповідь”.

Посол Пайфер відмовився конкретизувати, якої саме відповіді чекає офіційний Вашингтон. Однак зазначив, що офіційний Київ досі не надав американській стороні ще жодних пояснень своїх намірів та дій щодо зміни української Конституції. Тому у Державному департаменті все ще говорять про необхідність проведення в Україні вільних та чесних всенародних президентських виборів, від яких залежатиме майбутнє її відносин із НАТО та Європейським Союзом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG