Доступність посилання

ТОП новини

Туркмени купують українські "Кольчуги".


Мар’яна Драч Туркмени купують українські "Кольчуги".

Прага, 13 січня 2004 року.

Мар’яна Драч

Наступного місяця президент України збирається до Середньої Азії, щоб підписати довгострокову угоду про поставки туркменського газу в Україну. Раніше туркмени нерідко нарікали на те, що Україна повільно розраховується за блакитне паливо. Не обходилося і без курйозів. Одного разу, як розповіли нам колеги з туркменської редакції радіо "Свобода," Київ послав до Ашгабада різдвяні ялинки. Тепер Україна платить за газ, принаймні частково, своєю найсучаснішою військовою технікою. Минулого року Туркменистан дістав з України два зенітно-ракетні комплекси "Кольчуга." Їх урочисто демонстрували на військовому параді восени. Загалом Ашгабад має великий військовий апетит. Минулого року туркмени закупили зброю закордоном на 200 мільйонів доларів. Керівник київського Центру армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак каже радіо "Свобода," що військові контакти України з Туркменистаном розгорнулися наприкінці 90-их років.

Валентин Бадрак

Йдеться передусім про те, що Україна, починаючи з 1998-1999 року працює над відновленням державної системи ППО Туркменистану. До речі, це один з прикладів комплексного обслуговування партнера на ринку озброєнь і Україна після робіт уже завершених в Туркменистані, тепер має можливість пропонувати комплексний підхід до відновлення системи ППО оборони будь-якої держави.

Мар’яна Драч

А скажіть, будь ласка, для чого Туркменистану, наприклад, “Кольчуги”, якщо ця країна офіційно проголосила політику нейтралітету?

Валентин Бадрак

Я вважаю, що, по-перше, існує достатньо суттєве напруження і з потенційним його збільшенням ,пов’язане з розподілом Каспію. І тут Туркменистан діє дуже послідовно, незважаючи на помірковану таку позицію, Туркменистан певною мірою змушений нарощувати свої військові мускули. І в тому числі за рахунок України. Тому що Україна постачала для флоту патрульні катери. І якраз “Кольчуга”. “Кольчуга” є взагалі універсальною системою, оскільки здатна, як на поверхні, так і повітряні цілі відслідковувати. Тому це для Туркменистану є надзвичайно суттєвий такий здобуток. Звичайно, існує певні потенційні загрози, пов’язані, скажімо, з рухом Талібан, пов’язані з тероризмом.

Мар’яна Драч

Ми вже дуже заглиблюємося в туркменські проблеми, але якщо повернутися до українських, чи є у Вас якісь цифри, наприклад, за минулий рік, скільки Україна продала Туркменистану озброєнь?

Валентин Бадрак

Цифри такі не оголошуються, але можна сказати, що Туркменистан, безумовно, є сьогодні другою країною СНД (після Росії) за обсягами на ринку озброєнь .

Я думаю, що йтись може про порядок цифр десь у десятки мільйонів доларів, тобто це достатньо для України, яка є потужним експортером, але не претендує бути в п’ятірці світових лідерів, це є достатньо суттєвий здобуток.

І головне, що це є здобуток не короткочасний, а це довгострокова перспектива, яка для України дуже важлива. Важлива і тому, що це ринок країн, які закуповують саме нову техніку, техніку, яку виробляють заводи сьогодні, а не техніку, яка постачалася раніше з арсеналів Міністерства оборони.

Мар’яна Драч

А хто тут є конкурентом України?

Валентин Бадрак

Головним конкурентом є Росія.

Звичайно, що Росія є суттєвим конкурентом і нещодавно була підписана угода, Сергій Чемізов, заступник генерального директора “Рособоронекспорта” був в Туркменистані, підписав відповідні угоди щодо постачання російських озброєнь.

Але сьогодні туркменське керівництво демонструє повну послідовність, і в цьому питанні ми сподіваємося, що не буде змін якихось політичних у бік, скажімо, Росії, таких односторонніх. Тобто, якщо щось відбуватиметься, то скоріш за все в межах трикутника Україна-Росія-Туркменистан.

Мар’яна Драч

А як Ви думаєте, чи купуватиме Туркменистан в України ще “Кольчуги”, чи йому достатньо двох?

Валентин Бадрак

Я думаю, що так. Я думаю, що він має купити щонайменше ще одну таку систему, оскільки цілісна система ППО передбачає використання трьох таких систем. І можливо, навіть у цьому році або, можливо, трохи пізніше, Туркменистан буде не те, що вимушений, але для завершення цього проекту і для того, щоб мати цілісну систему ППО, він має купити ще третю таку “Кольчугу”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG