Доступність посилання

ТОП новини

Українські культурні та політичні діячі звернулися з відкритим листом до Президента країни, прем’єр-міністра та спікера парламенту, у якому висловили негативну оцінку державного відзначення 350-річчя Переяславської ради.


Сергій Кисельов Українські культурні та політичні діячі звернулися з відкритим листом до Президента країни, прем’єр-міністра та спікера парламенту, у якому висловили негативну оцінку державного відзначення 350-річчя Переяславської ради.

Київ, 14 січня 2004 - Цього року Україна, згідно з указом Президента Леоніда Кучми, відзначатиме 350-ліття Переяславської Ради. Відомі представники української інтелігенції, науковці, а також 45 народних депутатів, що належать до опозиційних фракцій Верховної Ради, засудили таке рішення, оскільки, на їхній погляд, це є проявом "малоросійської меншовартості" вищих посадових осіб держави та ознакою банкрутства гуманітарної політики України.

"Висловлюємо незгоду зі святкуванням 350-ліття Переяславської ради на державному рівні, – говориться у відкритому листі, який написали Президентові України Леоніду Кучмі, прем’єр-міністрові Віктору Януковичу та голові Верховної Ради Володимиру Литвину такі відомі культурні й політичні діячі як Сергій Головатий, Іван Драч, Микола Жулинський, Юрій Кармазін, Михайлина Коцюбинська, Левко Лук’яненко, Ігор Осташ, Микола Томенко, Степан Хмара, Рефат Чубаров, Володимир Яворівський та інші. – Вбачаємо у сьогоднішній реанімації радянського міфу про нібито позитивне значення Переяславської ради, – йдеться далі в листі, – спробу знайти історичне обґрунтування сучасним імперським зазіханням Росії щодо України. Очевидними є катастрофічні наслідки того, що відбулося у Переяславі 1654 року, для подальшої долі української державності, Церкви, козацтва, а, відтак, і права, освіти, мови, культури тощо" – кінець цитати.

Цього відкритого листа було зачитано на присвяченій саме наслідкам Переяславської ради для України прес-конференції, що відбулася в Національній спілці письменників. На думку академіка Академії наук вищої школи, професора, автора щойно виданої монографії "Переяславська Рада – трагедія України і програш Європи" Володимира Сергійчука, "Європа не зрозуміла нас і в 17-му столітті при Богдані Хмельницькому, і він змушений був іти до московського царя за допомогою. "Європа не зрозуміла Україну і відмовилася від України і в 18-му столітті, коли після поразки полтавської шведський король, а з ним наш гетьман Пилип Орлик стукалися в усі європейські кабінети і просили допомоги, щоб Україна відбулась як держава. На жаль, тоді Європа не прислухалася. На жаль, ця тенденція – нерозуміння України, а відтак і власної поразки постійної – переслідує Європу і в 20-му столітті. Європа мовчки, байдуже спостерігала за тим, як морили голодом Україну в 32-му – в 33-му роках. Європа і сьогодні, наприкінці 20-го століття, не зрозуміла Україну, бо після 24 серпня 91 року, коли Верховна Рада проголосила незалежність, Європа не поспішала нас визнавати. Зрештою, європейська демократія, окрім угорської, я підкреслюю, і сьогодні не усвідомлює значення України", – вважає професор Володимир Сергійчук.

Тим часом останніми днями кулуарами Верховної Ради гуляє сумний жарт: на 300-річчя Переяславської Ради Росія повернула Україні Крим, а на її 350-річчя Україна віддала Росії Азов.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG