Доступність посилання

ТОП новини

Американського сенатора теж непокоять намагання змінити українську конституцію. Але у внутрішні справи України він не втручається.


Сергій Куделя Американського сенатора теж непокоять намагання змінити українську конституцію. Але у внутрішні справи України він не втручається.

Вашинґтон, 22 січня 2004 – Зміни до української конституції, що розглядаються Верховною Радою, розроблені з метою зберегти при владі чинних корумпованих можновладців. Про це заявив цього тижня, в перший день роботи Конґресу США, американський сенатор від штату Колорадо Бен Найтгорс Кемпбел. Він є співголовою Гельсинкської комісії США та автором резолюції, яка визнає голодомор 1933 року в Україні актом геноциду. Події останніх місяців в Україні викликають у сенатора серйозну стурбованість.

У заяві американський законодавець висловив занепокоєння, що в разі затвердження змін до української конституції термін перебування на посаді президента, обраного у 2004 році, буде скорочений до двох років, водночас наступний президент уже буде обиратися не всенародно, а депутатами Верховної Ради. Сенатор Кемпбел відзначив, що затвердження таких змін відбувається без урахування думки українських громадян, більшість яких підтримує збереження прямих президентських виборів. На його думку, конституційні зміни мають на меті нейтралізувати лідера найбільшої демократичної фракції в парламенті Віктора Ющенка, який користується найвищою популярністю в суспільстві. Він також уважає, що в Україні тривають утиски та переслідування тих засобів масової інформації, які критикують чинну владу. Сенатор Кемпбел звернув увагу і на скасування президентом результатів виборів мера Мукачевого, а також застосування адміністративного ресурсу для створення перешкод у проведенні форуму «Нашої України» в Донецьку.

Свою заяву Кемпбелл зробив як співголова Гельсинкської комісії США. Про її завдання розповідає радник комісії Орест Дейчаківський: “Наш мандат передбачає моніторинґ виконання державами – членами ОБСЄ зобов’язань, які вони взяли на себе як члени цієї організації. Україна вільно взяла на себе ці зобов’язання, серед яких є вимога проводити вільні і чесні вибори”.

Дейчаківський вважає, що заява сенатора Кемпбелла має на меті привернути увагу американських політиків до недемократичних дій української влади. Водночас він сумнівається, що США зможуть якось кардинально змінити політичну ситуацію в Україні: “Наш вплив є обмеженим, оскільки ми маємо справу з людьми, готовими утримувати владу будь-якою ціною і вдаватися до будь-яких, навіть найгірших, дій”.

Однак навіть заяви на кшталт тієї, що її зробив сенатор Кемпбелл, є, на думку Дейчаківського, корисними: “Коли ви звертаєте увагу на щось, то навіть якщо ви не робите вього, що ви можете зробити, це набагато краще, ніж узагалі мовчати. Якби ми мовчали, ситуація була б набагато гіршою”.

Дейчаківський також застеріг від сприйняття заяви сенатора зі штату Ореґон як втручання у внутрішні справи України. Адже в ній не висувається до України жодних вимог, а лише відслідковується виконання нею міжнародних зобов’язань.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG