Деякі українські політики звинувачують Сполучені Штати у втручанні у передвиборчу президентську кампанію в Україні. Ба більше: подейкують, що Вашингтон, мовляв, прагне експортувати оксамитову революцію в Грузії на українські терени. У вівторок в Києві з українськими журналістами зустрівся Ґері Нордлінґер, відомий у Сполучених Штатах політичний консультант.
Світло сонця - найкращий антисептик, сказав Ґері Норділнґер, хоча навряд чи він знав, що сонце - основа виборчої символіки одного з майбутніх кандидатів на президентське крісло в Україні від опозиції.Не знав американський політтехнолог і того, що українські ймовірні претенденти на президентство навряд чи мають рівний доступ до засобів масової інформації, адже Нордлінґер майже не знає українських реалій. Але він працював понад тридцять років у різних країнах, допомагав проводити вибори і в Бразилії, і в Еквадорі, усього в 23 державах. А тому його порада: якщо нема шансу дістатися до мас-медіа, то треба по-іншому використовувати виборчі гроші.Наприклад, платити людям, які стукали б у двері кожної домівки. І з уст в уста, як у прадавні часи, передавати інформацію про кандидата.
Американський політтехнолог також звернув увагу на проблему передвиборчих дебатів.Нагадаємо, що саме до таких дебатів, як вважають експерти, намагається не допустити в Україні влада. То ж ось, дві третини виборців, як правило, змінюють свою думку про кандидата саме після передвиборчих дебатів, стверджує американський фахівець.
Gary Nordlinger також дає добрі поради, як відбиватися від звинувачень у корупції. Він каже, що часом просто треба щиро зізнатися, людей це підкуповує.Такі підходи особливо були ефективні в Латинській Америці, говорив американський політтехнолог. Знову ж таки гість не наводив жодних паралелей з Україною, але чомусь факти і явища, про які він говорив, викликали з Україною однозначні асоціяції. Наприклад, що робили б у США, якби стало відомо, що той чи інший кандидат пробував поїти виборців дармовим пивом ... Суд, звичайно суд, говорив американець. А ще Нордлінґер радить кандидатам поцікавитися, скільки коштує в магазині кілограм цукру чи хлібина, бо коли кандидат цього не знає, а його запитають, гроші на всі мудрі технології, які він видав, можуть виявитися викинутими в болото. І звичайно ж прагматизм. Ідеологія не продається так само легко, як мило, казав американський політтехнолог. Тому в усіх країнах, в усіх системах є загальне правило: говори про те, що людям близьке, що їм болить щоранку і щовечора. А високі матерії краще залишити на пізніше.
Чи готовий американському гість надати допомогу комусь із кандидатів в українські президенти?
"Я був би щасливим запропонувати свій досвід – за гроші чи безоплатно – то вже інша розмова. Я допомагав би будь-якому кандидатові, якщо він вірить у чесні та прозорі вибори. Хоча поки мій досвід знайомства з політичною системою в Україні незначний".
На запитання про те, хто, на його думку, буде наступним президентом України, Ґері Нордлінґер лише знизав плечима:
"Не маю жодних ідей з цього приводу. Так само, як не можу сказати, хто буде наступним президентом Еквадору, хоча й пропрацював у цій країні чимало років".