Доступність посилання

ТОП новини

Про ліквідацію мовлення радіо “Свободи” на “Довірі”.


Тарас Марусик Про ліквідацію мовлення радіо “Свободи” на “Довірі”.

Київ, 12 лютого 2004 року.

Людмила Литовчинко

Українські політики продовжують коментувати ліквідацію мовлення української служби радіо “Свобода” на хвилях ФМ-радіостанції “Довіра”. Думки двох відомих українських парламентарів – від більшости та опозиції - слухав наш київський оглядач Тарас Марусик. Йому слово.

Тарас Марусик

В інтерв’ю радіо “Свобода” координатор парламентської більшости Степан Гавриш сказав, що новина про вилучення програм української редакції з етеру радіо “Довіра” стала несподіванкою і що це його турбує, бо: “Радіо “Свобода” завжди для мене була не тільки місцем політичним моєї трибуни, де б я міг висловити свою точку зору, але і способом для дискусії з іншими політичними моїми опонентами. І мені видавалося, що позиція саме цього радіо заслуховує на довіру з боку суспільства. Думаю, що це є результат, скоріше, непорозуміння, аніж направленої будь-якої акції. І не хочеться говорити про гримаси капіталізму в Україні. Але разом з тим, має бути впорядкова якась система, яка дозволить таким комунікаціям, які мають іноді і особливу точку зору, але не ураховано значну частину суспільства все ж таки знаходити можливість для того, щоб вони могли існувати, як джерела інформації, як певний знак демократії в Україні. Тому буду вірити, те що сталося лишень є причиною для нашої дискусії, але ніяким наслідком, що радіо “Свобода” може зникнути з українських радіохвиль”.

Це був координатор парламентської більшости Степан Гавриш.

Для іншого народного депутата, представника опозиції Миколи Томенка, припинення трансляції радіо “Свобода” на “Довірі” було прогнозованим: “Влада, на моє глибоке переконання, підготувала відповідний список неправильних ЗМІ, які треба у той чи інший спосіб позбавити можливості спілкуватися з українськими громадянами. Оскільки, на думку влади, вони сіючи зерна правди і об’єктивності не допомагають владі зберегти своє панівне становище в українському суспільстві. Тому шукалися різноманітні методи, як ліквідувати “Свободу” на теренах України”.

Одним із методів, на думку голови комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка, і було призначення генеральним продюсером “Довіри” Сергія Кичигіна: “Прийняте унікальне, я думаю, за цинізмом рішення. Знайшли чоловіка, який в другій половині 80-тих-на початку 90-тих робив все, щоби дискредитувати український національний демократичний рух. Сказати, що за незалежність України, за українську демократію боряться якісь “уголовники” і “тюремники”, як писав тоді Сергій Тойма, а пізніше Сергій Кичигін. І сьогодні він, як громадянин Канади. Його використали для того, щоб він іноземець, який приїхав і прийняв рішення, що з економічних міркувань “Свобода” не може виходити на “Довірі” і собі в Канаду повернувся і далі керує “2000” і іншими “про українськими виданнями”.

Раніше Сергій Кичигін (Тойма) був безпосередньо причетний до створення газети “Киевские Ведомости”, а ще раніше, у 80-их роках, друкувався на шпальтах газети “Вечірній Київ”. Українські дисиденти, яких тілько-но почали звільняти з ув’язнення (перебудова як-не-як почалася!), добре пригадують публікації Олександра Швеця, теперішнього головного редактора газети “Факти”, та Сергія Тойми на сторінках “Вечірки” проти опозиційного Українського культурологічного клубу. Тодішня влада, разом з Комітетом державної безпеки, дали сигнал (тут я скористаюсь сучасним терміном одного полковника ФСБ, який став Президентом країни) “мочити” цю позацензурну організацію. І двоє згаданих осіб від журналістики відпрацювали повністю владне завдання.

Микола Томенко продовжує: “Я думаю, що тут для нас принципово важливо розуміти, що це відповідний план ліквідації українських і демократичних медіа в Україні, після “Сільських вістей”, історії з радіо “Рокс”, тепер з “Свободою”. Я думаю, наступні видання на підході. Тому тут громадська позиція, позиція парламенту, позиції політиків і навіть юридичні можливості активно відстоювати право, бо я знаю, що є угода з “Довірою”. Є серйозні фінансові ін’єкції “Свободи” в передавачі поширення програм по “Довірі”. Це прецедентна річ і треба, звичайно, максимально напружитися, щоб не допустити закриття “Свободи” в Україні”.

Говорив голова комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Микола Томенко.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG