Доступність посилання

ТОП новини

Полiтична криза в Сербiї поглиблює економiчну нестабiльнiсть. Досi не ухвалений держбюджет на поточний рiк і через це скорочене фiнансування всiх державних iнституцiй, включаючи й парламент.


Михайло Рамач Полiтична криза в Сербiї поглиблює економiчну нестабiльнiсть. Досi не ухвалений держбюджет на поточний рiк і через це скорочене фiнансування всiх державних iнституцiй, включаючи й парламент.

Белград, 13 лютого 2004 – У Сербiї упродовж вихiдних святкуватимуть 200-лiття повстання проти туркiв. Цю дату вважають початком новочасної сербської державностi, хоча Сербiя формально стала незалежною тільки 1878 року. Проте святкування проходитимуть на тлі кризи влади. Кабiнет мiнiстрiв, який перебуває у вiдставцi, для урочистостей видiлив 110 мiльйонiв динарiв, тобто приблизно два мiльйони доларiв. Оскiльки бюджет досi не ухвалили, згадану суму скорочено на 30 %. Бюджет запропонувала влада. Його мав би ухвалити новий склад парламенту. Депутати, за словами лiдерiв парламентських партiй, чекатимуть формування нового уряду. Отож, тимчасове фiнансування державних iнституцiй ймовiрно продовжиться й пiсля першого кварталу. А поки немає бюджету, народнi обранцi працюватимуть без добових.

Вiд середи триває генеральний страйк бiльше 5 тисяч гiрникiв 9 шахт у центральнiй Сербiї. Страйкарi вимагають пiдвищення зарплатнi на 30 % та ухвалення урядом програми модернiзацiї видобутку вугілля. Якщо їхнi вимоги будуть вiдхилені, гiрники блокуватимуть шляхи та вдаватимуться до iнших радикальних заходів, попереджають лiдери профспiлки. Мiнiстерство енергетики повiдомило, що торік шахтам надали субвенцiї на 4 мiльйони доларів, але значну частину допомоги витрачено незаконно. Оскiльки немає бюджету, влада не в змозi видiлити додаткову допомогу, мовиться у повiдомленнi Мiнiстерства.

Те саме урядовцi кажуть усiм, хто страйкує, хто готується страйкувати або вимагає пiдвищення зарплат: працiвникам освiти, лiкарям, науковцям, державним чиновникам тощо.

Економiсти попереджають, що полiтична нестабiльнiсть та нескiнченнi суперечки лiдерiв полiтичних партiй поглиблюють економiчну кризу. Про її глибину свiдчить факт, що зовнiшньоторговельний дефiцит торiк досяг 4,7 мiльярда доларiв, а iноземний борг – бiльше 13 мiльярдiв доларiв.

Отож, пiд час триденних святкувань з приводу 200-лiття повстання буде бiльше причин говорити про героїчних предків, анiж про досягнення нинiшнього поколiння та тих, хто наразi править Сербiєю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG