Доступність посилання

ТОП новини

Проблеми з померлими українськими громадянами у Польщі.


Володимир Павлів Проблеми з померлими українськими громадянами у Польщі.

Варшава, 19 лютого 2004 року.

Володимир Павлів

6 лютого Генеральне Консульство України у Варшаві отримало інформацію про те, що у дорожньо-транспортному випадку загинув громадянин України. Саме це повідомлення не було б нічим надзвичайним, якби не факт, що надійшло вони через більш, ніж три місяці після фактичної дати смерті українця. Цей випадок не лише став кричущим порушенням відповідних міжнародних домовленостей, але й в черговий раз привернув увагу до часто замовчуваних проблем, які виникають в момент гибелі чи смерті громадян України на території Польщі.

Згідно тільки з офіційними даними щороку на території Польщі гине та помирає всередньому півтори сотні громадян України. Переважна більшість з них є жертвами дорожньо-транспортних пригод, приблизно кожний четвертий втрачає життя внаслідок нещасних випадків на робочому місці або помирає від загострення хвороб, інші – гинуть від рук злочинців чи своїх колег під час п”яних бійок. Кожна з цих смертей, окрім сімейного горя, викликає ще й низку організаційних проблем, пов’язаних з перевезенням тіла, та іморно з наданими послугами польськими медичними установами чи моргами. Оскільки більшість з цих людей приїздять до Польщі на заробітки, то й їхні сім’є не є достатньо заможніми, щоб покрити всі ці затрати. Тому часто трагедію суспроводжують ще й неприємні моменти організаційно-фінансового характеру.

У багатьох випадках цих проблем можна уникнути завдяки виплаті страхувань на життя, або жертви, або винуватня смерті українського громадянина. Однак, у багатьох випадках польські страхові кампанії зволікають з виплатою відшкодувань, а суди затягують розгляд справ, віддаючи перевагу справам що стосуються польських громадян. Тоді, як говорить працівник українського консульства у Варшаві Діана Іванова, доводиться просити допомоги навіть у польських адвокатів:

Діана Іванова

Доводиться звертатись до адвокатів польських з тим, щоб отримати відшкодування. Не завжди це є процедурою безболісною, як для родичів – громадян України, так і для працівників консульської служби, оскільки треба боротися за відшкодування, належне відшкодування протягом 2-3 років. Польська сторона, навіть, якщо є рішення суду не завжди виплачує відшкодування вчасно. Ми маємо непоодинокі випадки, коли навіть протягом 3-4 або то і 7 років відшкодування родина померлого не може.

Володимир Павлів

Однак, бюрократична тяганина – це лише частина проблеми. Є випадки, котрі щоправда неможливо удокументувати, котрі можуть свідчити про легковажне ставлення деяких польських державних чи приватних установ до трагічних доль українських заробітчан. Адже випадок, коли українське дипломатичне представництво дізналося про смерть українця із запізненням у три місяці, був не єдиним за останній рік. Трапляється, що до Полольства чи Консульств України доходить запізнена інформація про смерть українських громадян тільки тоді, коли працівники лікарень чи моргів телефонують, щоб дізнатися, хто заплатить їм за послуги, надані мертвому вже українському громадянинові. У поліцейських протоколах з місця випадку часто трапляються записи, що українська журтва була під впливом алкоголю, а польський винуватець був цілком тверезим – однак, якщо таке повідомлення надходить із кількатижневим запізненням, то перевірити цієї інформації вже практично неможливо. Багато з цих проблем вмотивовані поширеним у Польщі ставленням до українських громадян як до нелегалів. Генеральний консул України у Варшаві Анатолій Гамалій вважає, що змінити таку ситуацію на краще могла б легалізація сезонних робітників з України. Подібну пропозицію відповідним польським державним органам українська сторона подала вже досить давно, але рішення у цій справі відкладається з місяця на місяць. Була надія, що до вирішення цього питання може спричинитися візит до Польщі спочатку українського міністра закордонних справ, а потім і президента Кучми, однак обидва ці візити не принесли жодних зрушень у цій важливій для пересічного українського заробітчанина справі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG