Доступність посилання

ТОП новини
22 Вересень 2018, Київ 17:36

Рейтинг Кучми зріс уп’ятеро. Але Ющенко все одно сильніший. Тим часом…


Сергій Грабовський Рейтинг Кучми зріс уп’ятеро. Але Ющенко все одно сильніший. Тим часом…

Київ, 20 лютого 2004 – Опубліковані 20 лютого результати чергового всеукраїнського опитування, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” та Центром “Социс”, містять своєрідну соціологічну сенсацію. Адже за останні півтора місяця президентський рейтинг Леоніда Кучми зріс із 2,5% до 12,9%, тобто уп‘ятеро. При цьому рейтинг Віктора Ющенка лишився незмінним (близько чверті електорату), натомість помітно “впали” в очах виборців Віктор Янукович і Юлія Тимошенко та відчутно скоротилася кількість невизначеного “електорального болота”.

Результати, одержані Фондом “Демократичні ініціативи” та Центром “Социс”, які у середовищі професійних соціологів мають репутацію серйозних і фахових дослідницьких структур, засвідчують цікаві тенденції динаміки виборчих переваг українських громадян. Якщо у попередньому опитуванні, проведеному напередодні нового 2004 року й одразу після нього тільки 2,5% заявили, що готові на президентських виборах проголосувати за Леоніда Кучму, то зараз таких стало майже 13%. На перший погляд, таке стрибкоподібне зростання виборчого рейтингу чинного Президента видається неймовірним, тому деякі опозиційні діячі поспішили звинуватити соціологів у фальсифікації даних.

Проте варто звернути увагу на те, що попереднє опитування проводилося напередодні оприлюднення Конституційним судом України рішення про дозвіл Леоніду Кучмі балотуватися на цьогорічних виборах й одразу після цього рішення, тобто тоді, коли сама можливість участі чинного Президента у виборах видавалася маловірогідною абстракцією. Тепер, після публікації у численних ЗМІ закликів до Леоніда Кучми взяти участь у виборах 2004 року, після різкої активізації діяльності Президента ( можна назвати хоча б проголошену ним масштабну кампанію боротьби з корупцією), після відзначеного багатьма аналітиками зміщення акцентів у PR-кампанії у провладних ЗМІ з прем‘єра на президента, ситуація змінилася.

За Віктора Януковича, котрого півтора місяця тому готові були підтримати майже 10% виборців, зараз проголосували б ледь більше 7%. Зменшилася і кількість “електорального болота”, тобто громадян, котрі не визначилися з уподобаннями чи голосували б проти всіх. Якщо півтора місяця тому сумарно “електоральне болото” становило майже 30%, то зараз приблизно 25%. При цьому дещо зросли й показники позитивного ставлення до всіх чільних представників влади.

Таким чином, якби президентські вибори відбувалися у лютому, то у другий тур вийшли б Віктор Ющенко і Леонід Кучма. Очевидно, ці результати були несподіваними і для самих соціологів, оскільки вони не включили в анкету запитання, як саме закінчився б двобій цих політиків. Натомість в анкеті було запитання щодо вибору між Віктором Ющенком і Віктором Януковичем. У цій дуелі кращі шанси має Ющенко: за нього готові проголосувати понад 40% виборців, тоді як за Януковича тільки 23%.

У зв‘язку зі змінами в громадських настроях, зафіксованих опитуванням, деякі київські аналітики висловлюють припущення, що не випадково оголошення імені єдиного кандидата в Президенти від провладної міжпартійної коаліції поточного тижня було відкладене аж на березень. На думку цих аналітиків, ім‘я цього єдиного кандидата буде зовсім не Віктор Янукович, а Леонід Кучма.

Одночасно соціологи зафіксували й деякі інші тенденції, які засвідчують зростання рівня політичної свідомості і, так би мовити, кваліфікованості електорату, хоча і не надто швидке, але помітне. Якщо перед президентськими виборами 1999 року тільки третина виборців вважала, що від їхньої особистої участі (чи неучасті) у голосуванні залежить майбутнє Україні, то тепер таких вже половина. 90% громадян при цьому вважає, що для забезпечення чесності і об‘єктивності майбутніх виборів потрібен ретельний контроль за їхнім проведенням і підрахунком результатів з боку громадських організацій.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG