Доступність посилання

ТОП новини

Польські суперечки щодо педофіла, хворого на СНІД.


Володимир Павлів Польські суперечки щодо педофіла, хворого на СНІД.

Варшава, 20 лютого 2004 року.

Володимир Павлів

У Польщі розгораються емоції щодо проблеми педофілії, тобто сексуального використання неповнолітніх. У четвер одна з опозиційних партій польського Сейму вимагала радикально збільшити кримінальну відповідальність за злочини педофілії, аж до пожиттєвого ув’язнення. Така пропозиція знаходить суттєву підтримку у польському суспільстві. Причиною для такої радикалізації суспільних настроїв щодо педофілів у Польщі стала оприлюднена у середу інформація про те, що підозрюваний у сексуальному використанні неповнолітніх хлопчиків диригент дитячого хору, виявився носієм ВІЧ-інфекції.

Диригента відомого дитячого хору “Познанські соловейки” Войцеха К. ще навесні минулого року поліція заарештувала за підозрою у сексуальному використанні неповнолітніх хористів. Ця інформація викликала шок як самих хористів та їхніх батьків, так і значної частини польського суспільства. Пристрасті дещо вляглися, коли розпочалося слідство, а підозрюваного диригента помістили у камері попереднього ув’язнення. Однак, на початку цього року слідство у справі Войцеха К. було зупинено через те, що сам підозрюваний потрапив до лікарні у важкому стані. Причини його захворювання залишалися таємницею, аж поки минулої середи про них не написала “Газета виборча”. З інформації газети випливало, що підозрюваний у педофілії диригент хору є хворим на СНІД. Ця інформація завдала чергового шоку громадській думці і відродила пригаслі емоції, адже виникла підозра, що Войцех К. міг заразити й сексуально використовуваних хористів. Причиною для скандалу стало ще й те, що прокуратура про це дізналася не від лікарів, а з газети. Однак, як виявилося, лікарі не зобов’язані інформувати прокуратуру про стан здоров’я пацієнта, а також тих, хто перебуває під загрозою зараження. Говорить керівник національного центру з питань СНІДу Анна Мажец-Боґуславська.

Анна Мажец-Боґуславська

Кодекс лікарської етики покладає на розсуд самого лікаря те, чи потрібно інформувати особу, яка безпосередньо перебуває під загрозою зараження від такого пацієнта.

Володимир Павлів

Натомість у лікарських середовищах викликала обурення публікація “Газети виборчої”, котра винесла на суд громадської думки інформацію, котра належить до лікарської таємниці. З”явилися навіть коментарі, що газета порушила закон про захист персональних даних особи, хворої на СНІД. Газету розкритикував, наприклад, Речник громадянських прав Анджей Цоль, котрий вважає, що цією інформацією потрібно було поділитися конфіденційно з сьогоднішнім керівником хору хлопчиків, але не подавати її до відома усіх читачів. Протилежну думку висловив голова Конституційного трибуналу Польщі Марек Саф”ян, котрий висловив думку, що газета вчинила правильно. Коли самі лікарі не попередили ні прокуратуру, ні батьків хористів, котрі імовірно є зараженими ВІЧ-інфекцією, якщо вони мали сексуальний контакт з Войцехом К.

Найгіршим у цій ситуації є те, вважають спостерігачі, що ця гучна справа одразу почала використовуватись окремими політичними силами, котрі, спекулюючи на суспільних настроях, хотіли б підвищити собі виборчі рейтинги. В ситуації тиску громадської думки, написав один із польських публіцистів, може бути особливо важко і прокуратурі, і Сеймові ухвалити справедливе рішення щодо покарання педофілів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG