Доступність посилання

ТОП новини

Росія починає показувати справжнє обличчя – британські аналітики.


Марія Щур Росія починає показувати справжнє обличчя – британські аналітики.

Прага, 24 лютого 2004 – Росія уже не чекає, що їй оплатиться прозахідна позиція, а тому не приховує, що віднині вона збирається проводити жорсткий курс щодо Заходу, вважають британські аналітики. Це, на їхню думку, не означає, що стосунки між Заходом і Росією обов’язково мають погіршитись. Вони просто стануть чіткішими. Інша справа, звичайно, країни колишнього Радянського Союзу, які Росія після втрати впливу в Східній Європі вважає своїм останнім форпостом.

Сполучені Штати та Європейський Союз уже відчули, що з Росією стає складніше вести переговори, зауважує у дослідженні британська аналітична компанія “The Economist Intelligence Unit”. На міжнародній конференції з проблем безпеки, що проходила на початку місяця в Мюнхені, міністр оборони Росії Сергій Іванов погрозив, що Росія може вийти з Договору про Звичайні Озброєння в Європі, бо Захід не врахував її інтереси під час розширення НАТО. Європейський Союз також днями отримав ультиматум від Росії: або він компенсує їй втрати від вступу нових членів до ЄС, або Росія не погодиться поширити на ці країни нинішні торговельні угоди з Європейським Союзом.

Ці заяви різко контрастують із тими, що їх робили в Росії два роки тому, коли президент Росії Володимир Путін був ледь не першим закордонним лідером, який підтримав американську боротьбу з тероризмом. США та провідні європейські країни відповіли обіцянками щодо пришвидшення російського вступу до Світової організації торгівлі та посилення економічних зв’язків з Росією, особливо у царині енергоносіїв. Але на думку британських аналітиків, з того часу стали проявлятися розбіжності у позиціях Росії та Заходу.

Росія і США не можуть погодитися щодо ролі ООН та нового світового порядку. Провалля розділяє Росію та Захід у площині цінностей. Права людини, демократія, вільні вибори та преса в Росії стають порожнім звуком, наголосив нещодавно американський державний секретар Колін Пауелл.

Практично ці розбіжності відчувають на пострадянських теренах. «Виведення наших баз, як це було свого часу з Німеччини, не буде», - заявив Сергій Іванов. На думку Заходу, цим Росія порушує свої міжнародні зобов’язання, коли відмовляється виводити військо з Грузії та Молдови. Росія ж вважає, що договір застарів і не враховує нової реальності - того, що НАТО крокує на Схід. До того ж, на противагу Заходу, Москва намагається довести, що вони зовсім не дестабілізує колишні радянські республіки тим, що підтримує в них сепаратизм, а навпаки, стежить за порядком.

Британські аналітики вважають, що для Заходу жодної небезпеки у такому повороті російської політики немає: з тероризмом потрібно буде боротися так чи інакше, та й економічне взаємопроникнення відбуватиметься все одно. На думку іншого, вже американського аналітика, Вільяма Шафіра, єдиним місцем, де інтереси Росії та Заходу зіткнуться з ворожим і непримиренним ставленням сторін, будуть колишні радянські республіки. Від державного секретаря США до конгресменів Америка дає зрозуміти, що не змириться із залякуванням Балтійських республік, Грузії, Молдови та України, вважає аналітик.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG