Доступність посилання

ТОП новини

Справа Ґенерала СБУ Кравчека. Оцінка західних експертів у справі безпеки держустанов за кордоном.


Славко Волинський Справа Ґенерала СБУ Кравчека. Оцінка західних експертів у справі безпеки держустанов за кордоном.

Брюссель, 1 березня 2004 року.

Славко Волинський

Ажіотаж в українських мас-медіа після оприлюднення депутатом Верховної Ради України паном Томенком документів про те, що з боку керівництва СБУ раднику посла України в Берліні, ґенералові зовнішньої розвідки СБУ Валерію Кравченкові його керівництво давало незаконні вказівки, зростає. Валерій Кравченко у заявах, зроблених на радіостанціїї “Німецька хвиля” заявив, що ці вказівки від його керівництва є “незаконними” і тому він вирішив після тридцятирічного стажу в лавах КДБ припинити діяльність у розвідорганах України. У зв’язку з цим наш брюссельський кореспондент Славко Волинський звернувся до відомого бельгійського кримінолога, професора університету Лювен, колишнього офіцера безпеки при бельгійському посольстві в Лівії та Анголі Пола де Вуда прокоментувати випадок з генералом СБУ Валерієм Кравченком. Головні нарікання ґенерала стосуються вказівок щодо збору інфрмації про перебування українських урядовців, політиків і зокрема опозиційних політиків у Німеччині – перше! І друге - інструкція щодо збору інформації стосовно деяких німецьких журналістів, які готують телесюжет в рубриці “Мона Ліза” про зниклих харківських дітей. Німецька журналістка припускає, що у цих дітей видалялись і продавались тілесні органи. Заяви Валерія Кравченка з цього приводу набули міжнародного резонансу.

Пане де Вуд, Ви ознайомились з роздруківками тих циркулярів, які одержував в українському посольстві в Берліні від свого шефа ґенерал СБУ пан Кравченко! Чи справді ці циркуляри містять у собі нелегітимні елементи і ця мотивація є достатньою, щоб вийти з органів української держбезпеки?

Пол де Вуд

Перша інстанція (“Німецька хвиля”), де він оголосив про свої причини припинення роботи в службі – викликає лише сміх з тієї точки зору що, по-перше, ця людина одержала освіту в системі КДБ і добре обізнана, якою є ця система і що спец-служби - це не балетна студія. Проголошені мотиви порвати з системою держбезпеки України, завдання якої – оберігати і створювати перепони для зовнішнього впливу – це головне завдання. Тим більше, що всім відомо, яке нині політичне становище в Україні і тому збір інформації про всіх політиків, які приїздять до Німеччини є дуже важливим. Німеччина пильно стежить за розвитком політичних подій в Україні, тому проголошені на “Німецькій хвилі” мотиви припинити роботу в українській службі розвідки у зв’язку з цими вказівками виглядають необґрунтованими .

Славко Волинський

Другий аспект, стосовно німецької телепрограми “Мона Ліза”.

Пол де Вуд

Так це ж стосувалося сюжету про Україну. Якби я мав інформацію ззовні про якісь контакти щодо дітей, яких, можливо, використали для продажу їхніх органів, то це була б дуже корисна інформація для того, щоб покласти таким діям край. І це є об’єктивним обов’язком української держбезпеки якнайбільше довідатись про цю справу. А якщо це не входить в її компетенцію, то чим вона тоді має займатися? Адже зрозуміло, якщо ти знаєш рівень професійності журналіста, його об’єктивність, його вплив, контакти, то така інформація дає можливість аналітичній службі СБУ спрогнозувати рівень негативного ефекту від показаного телесюжету на імідж держави. Тому, на мою думку, ця людина, тобто Кравченко, має інші мотиви для припинення роботи в українській розвідці, бо ті, хто працював або працює в розвідці, ніколи не підуть робити заяви на “Дойче Веле” чи в інші засоби масової інформації - це останнє, що вони можуть у своєму житті зробити.

Славко Волинський

Далі Пол де Вуд розповів зі свого досвіду. Він сказав, що люди такого рангу, як генерал Кравченко, з 30-літнім досвідом в КГБ і які хочуть справді порвати з системою, не роблять самореклами через пресу. Вони просто зникають і все. І це Кравченко, безумовно, знає. Його заяви про те, що він професіонал і його буде тяжко знайти – це байки. Кожна людина, навіть розвідники, мають звички.

То, на Вашу думку, якими були мотиви ґенерала СБУ порвати з цією структурою і яку вартість він може становити для своїх закордонних колег?

Пол де Вуд

Тут можуть бути різні причини: приміром, гарне життя в Берліні.

Славко Волинський

А за чиї кошти?

Пол де Вуд

За кошти тієї сторони, як я припускаю, яка стоїть за ґенералом Кравченком. Я не стверджую, що за ним стоїть третя сторона. Я припускаю. Але хочу зазначити, що інформація про структуру Української служби безпеки, її кадровий персонал, офензивність і ефективність СБУ, прізвища елітного (зашифрованого) персоналу під виглядом “дипломатів” коштує чималої суми, щоб забезпечити собі безбідну старість за кордоном.

Славко Волинський

Пол де Вуд нагадав у цьому контексті справу офіцера ЦРУ Джеймса Олдріча, який спокусився на гроші і працював на російські спецслужби, і справу колишнього шефа російського ФСБ Віктора Баранникова, якого підкупив міжнародний аферист Борис Бірштейн.
XS
SM
MD
LG