Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини”. 1. Екологічні проблеми на Львівщині: чому хворіють діти у містечку Соснівка та сусідніх селах? 2. Редактору феодосійської газети “Кафа” Ірині Прокопюк погрожують невідомі; 3. У Луганську продовжують продавати гуртожитки без відома їхніх мешканців; 4. Звіт Держдепартаменту США про дотримання прав людини. Українська частина.


Надія Шерстюк “Права людини”. 1. Екологічні проблеми на Львівщині: чому хворіють діти у містечку Соснівка та сусідніх селах? 2. Редактору феодосійської газети “Кафа” Ірині Прокопюк погрожують невідомі; 3. У Луганську продовжують продавати гуртожитки без відома їхніх мешканців; 4. Звіт Держдепартаменту США про дотримання прав людини. Українська частина.

Київ, 2 березня 2004 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. Перед мікрофоном у київській студії Надія Шерстюк. Звукооператор Наталія Антоненко.

Сьогодні у програмі такі теми:

- Екологічні проблеми на Львівщині: чому хворіють діти у містечку Соснівка та сусідніх селах?

- Редактору феодосійської газети “Кафа” Ірині Прокопюк погрожують невідомі;

- У Луганську продовжують продавати гуртожитки без відома їхніх мешканців;

- Звіт Держдепартаменту США про дотримання прав людини. Українська частина.

Майже 10 років тому не лише Україну, але й світ облетіла вістка про дивне захворювання дітей у містечку Соснівка Червоноградського району Львівської області.

У дітей почали руйнуватися зуби. Лікарі поставили діагноз - флюороз. Науковці стверджують, що причиною захворювання стала екологія, натомість місцеві мешканці вказують на можливі радіоактивні військові захоронення.

Тему продовжує Галина Терещук.

Галина Терещук

Хронічне захворювання (флюороз) спричиняється тривалими діями на людський організм сполук фтору.

У 1989-му році, як пригадують старші мешканці Соснівки, почали розформовувати ракетні війська стратегічного призначення, і вночі військові машини ретельно щось вивозили за місто. Зранку мешканці були подивовані свіжозаасфальтованими доріжками. Через два роки цю ділянку виділили під цвинтар.

Однак серед людей поширилась інформація, що там під людськими трупами є радіаційні військові захоронення.

Тоді ж у 1996-му році, як почали хворіти соснівські діти, на базі "Західукргеологія" створили комісію.

Професор Львівського медуніверситету Ніна Смоляр, яка упродовж 10-ти років лікує соснівських дітей і досліджує цю проблему, була свідком, як розкопували у тих місцях, на котрі вказували селяни, але нічого там не знайшли.

До слова, копали неглибоко, а, за словами фахівців, з якими я розмовляла, такі захоронення, як правило, перебувають на 80 метрах глибини.

Якщо буцімто і є на цвинтарі військові захоронення, то чи ракетне паливо, яке десь-таки виливали у Соснівці, могло негативно вплинути на ґрунт?

Відповідаючи на це запитання під час круглого столу у "Львівській газеті", доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Грабовський зазначив, що у паливі використовують окислювачі, і саме вони, а не настільки фтор, могли вплинути на середовище.

“Втім, можуть хімічні збудники, але радіації немає, - переконують науковці, - адже уран, який міститься в боєголовках, органічно не засвоюється.”

Причиною захворювання, за словами львівських науковців, є також і терикони біля шахт (а це важкі метали, карцирогени), і час від часу вітер їх заносить Соснівку.

До того ж мешканці використовували шлаки для покриття доріжок біля будинків, вони змивались дощем, а відтак, потрапляли шкідливі речовини у ґрунт і, як вислід, у воду.

Саме у питній воді був виявлений високий вміст фтору, адже місцевий водогін, ніхто раніше не перевіряв.

Професор Смоляр схиляється до думки, що саме через водогін, котрий здали в експлуатацію у 1986-му році, і вода з якого одразу містила багато фтору, і спричинило проблеми щодо захворювання дітей.

Пані Смоляр вважає, що у Соснівці фтор природного походження. Воду беруть з великих глибин.

Проблеми, які спіткали Соснівку, нині спостерігаються в інших селах, котрі входять у так званий Бучацький пласт.

Так у селі Топорів половина села п’є якісну воду, а інша, де викопали нещодавно криниці, - із високим вмістом фтору. Там теж почали хворіти діти на флюороз.

Сьогодні у Соснівці є лише поодинокі випадки серед дітей 6-7 років, у яких пошкоджені зуби. Але найбільшою проблемою залишаються ті підлітки, яким по 17-18 років, які постраждали від недуги 10 років тому, а таких налічується 300. Їм необхідно відновити пошкоджені зуби. А для однієї дитини на реабілітаційне лікування потрібна тисяча доларів.

Із державного бюджету на ліквідацію проблем у Соснівці не було виділено жодної копійки. Якби не міжнародні фонди із Німеччини та Швейцарії, то ситуація була б вражаюча.

Саме західні спонсори та медики разом із українськими лікарями боролись із захворюванням у Соснівці, натомість безгосподарність чиновників наробила лише екологічне лихо в регіоні.

Нині на Львівщині флюорозом хворіють і діти в Яворівському районі, а там розташована "Сірка". Втім, наразі це проблема лише батьків хворих дітей.

Надія Шерстюк

Видавець і редактор найтиражнішої на сході Криму феодосійської газети "Кафа" Ірина Прокопюк, яка на громадських засадах виконує обов’язки регіонального представника Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації, днями звернулася до міліції із заявою про погрози на її адресу та адресу її рідних.

Про це кримським журналістам повідомила сама Ірина Прокопюк.

Подробиці від Володимира Притули з Криму.

Володимир Притула

За словами Ірини Прокопюк, два тижні тому газета "Кафа" надрукувала у формі інтерв’ю з редактором матеріал, присвячений темі 50-ліття входження Криму до складу України. У ньому журналістка заявила, що їй подобається жити в Україні, а у кримчан виникне багато проблем, якщо Крим знову стане російським.

За кілька днів по тому редактору надійшов лист, підписаний кримськотатарським прізвищем, з погрозами їй та її родині і вимогами негайно покинути Крим.

Ірина Прокопюк висловила впевненість в тому, що насправді погрози надходять не від кримських татар і мають на меті не тільки залякати журналістку, але й розпалити міжнаціональну ворожнечу в регіоні.

Ірина переконана, що лист написала людина, яка відверто ненавидить Україну. "Серед кримських татар я таких поки що не зустрічала, - відзначила вона, - автор листа розраховував, що одна з найпопулярніших газет Криму роздує скандал про те, що редактору та її сину погрожують смертю кримські татари. Він прорахувався: я не повірила у це.”

Водночас Ірина Прокопюк повідомила радіо “Свобода”, що попри останні слова, вона вживає заходів безпеки, щоб захистити членів своєї родини.

Протягом останнього року вона на громадських засадах виконує обов’язки регіонального представника Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова і неодноразово допомагала колегам, які зазнають тиску з боку влади чи криміналу.

Ірина Прокопюк також повідомила, що останнім часом збільшилася кількість телефонних погроз, які надходять їй та іншим журналістам газети “Кафа”, що є найтиражнішим регіональним виданням у Криму (тижневий наклад газети, яка виходить тричі на тиждень, - понад 32 тисячі примірників).

За словами Ірини Прокопюк, міліція проводить за її заявою певні слідчі дії, але там переконані, що зловмисники чи зловмисників знайти не вдасться.

Надія Шерстюк

У Луганську продовжують продавати гуртожитки, а їхні мешканці фактично залишаються на вулиці.

На цей раз міський державний автопарк продав свій гуртожиток одному приватному підприємцю (його прізвище відмовляються називати). А він, у свою чергу, здав приміщення в оренду підприємству “Айдар Олія”, директором якого є Григорій Халявський.

Ні в першому, ні в другому випадку господарі нічого не повідомили мешканцям про своє рішення. Справою зацікавився Луганський комітет захисту конституційних прав громадян.

Детальніше - Василь Соколенко.

Василь Соколенко

Раніше гуртожиток, що знаходиться на вулиці Слов’янській 2 у Луганську, належав міському державному автопарку. Декілька років тому перший поверх цього будинку заселили об’єднані соціал-демократи, а в грудні 2002-го року, як стверджують мешканці, їхній гуртожиток було продано приватній особі разом з ними. Ніхто згоди у них на купівлю-продаж не просив, їх про це навіть не повідомили.

З появою власника жити у гуртожитку стало складніше – майже відразу почали вимагати плату за комунальні борги, які накопичилися ще тоді, коли працівники автопарку не одержували заробітну плату. А щоб активізувати цей процес, відключили електрику і воду. Тільки після звернення до керівництва обласної адміністрації людям повернули комунальні послуги.

Ось як цю ситуацію коментує голова Луганського правозахисного комітету Микола Козирєв:

Микола Козирєв

Звичайно, самих мешканців розглядають, як небажаних людей, котрих треба виселити. Правда, їм пропонують нібито гуртожиток в іншому місці, але коли вони поїхали туди і подивилися, то там виявилося гірше, ніж у їхньому гуртожитку.

Разом з тим вони поскаржилися, що спроби налагодити розумний діалог з Халявським, представником керівника обласної організації СДПУ(О) Пісоцького, не вдалося.

Більше того, для них створюють репресивні умови, в яких неможливо нормально існувати. Їх взагалі позбавили всіх комунальних послуг.

Потім вони зверталися до губернатора, і після цього увімкнули освітлення. Але вони скаржаться, що плату за електрику, яку нібито партійний штаб використовує при ремонті другого поверху, переклали на них. Перевірити це самі вони не можуть, тому що електролічильник під замком, і їх до нього не допускають, як на військовий об’єкт.

Василь Соколенко

Директор приватного підприємства “Айдар Олія” Григорій Халявський, який є орендарем згаданого будинку, відкинув усі звинувачення мешканців гуртожитку. За його словами, показники електролічильника знімають у присутності коменданта і завгоспа.

Штаб обласної організації СДПУ(О) не користується електрикою так, як стверджують мешканці гуртожитку.

Григорій Халявський

Квартири їм давати і, тим паче, гроші не будуть. Ось і вся фабула. Плату з них не вимагають. Заборгованість перед нами зростає. Нехай вони подумають про те, що їм слід заплатити хоча б за комунальні послуги, які зараз одержують безоплатно.

Василь Соколенко

І, якщо життєвий простір нових господарів будинку якісно покращується: розбудовуються на 5-му поверсі готельні номери, то комунальні послуги для мешканців звужуються. Так на 3-му і 4-му поверсі на всіх тільки по одному санвузлу і по одному крану з холодною водою.

Надія Шерстюк

Показники дотримання владою прав людини в Україні незадовільні. Такий висновок зробили автори доповіді “Про стан прав людини за 2003 рік”, яку виголосив державний секретар США Колін Павел.

Детальніше з частиною звіту, присвяченого Україні, вас ознайомить Богдана Костюк.

Богдана Костюк

“Нинішня ситуація, що склалася в Україні у правозахисній галузі, не відповідає зобов’язанням, які взяла на себе українська держава перед Організацією з безпеки та співробітництва в Європі,” - наголошено у доповіді.

Серед головних проблем, з якими зітнулась Україна, Сполучені Штати називають: обмеження діяльності опозиційних партій та їх доступу до засобів масової інформації; збереглася проблема знущань і тортур, які міліція дозволяє стосовно заарештованих та ув’язнених осіб; у Збройних Силах широко розповсюджене побиття призовників іншими військовослужбовцями, що призвело до низки смертельних випадків.

У Доповіді про стан прав людини також зазначено, що в Україні були випадки необґрунтованих затримань або арештів людей, як з’ясувалося, через політичні мотиви.

Проблема існує і з великими проміжками часу між пред’явленням звинувачення та судом.

Умови утримання у в’язницях надалі залишаються суворими і небезпечними для життя, особливо внаслідок того, що ув’язнених піддають загрозі зараження різноманітними хворобами, зокрема, туберкульозом.

Влада втручалась і в діяльність ЗМІ, переслідуючи і залякуючи журналістів, піддаючи їхні матеріали цензурі та здійснюючи на них тиск з метою нав’язати їм самоцензуру.

Траплялися в Україні і випадки обмежень свободи зборів. Влада перешкоджала окремим особам, які бажали взяти участь у деяких демонстраціях. Обмежувалася свобода об’єднань. Існували певні проблеми з реєстрацією та суперечки з приводу власності.

До переліку існуючих проблем Держдепартмент вніс у звіт і насильство стосовно жінок та їхню дискримінацію, насильство стосовно дітей, торгівлю людьми. Були навіть повідомлення про участь у торгівлі жінками окремих місцевих чиновників.

“А отже, корупція і нехтування з боку влади засадничими правами і свободами громадян робить Україну не вільною,” - зазначається у доповіді.

Надія Шерстюк

Це була програма “Права людини: українська реальність” української служби радіо “Свобода”. Її підготувала і провела Надія Шерстюк. Мені допомагала у київській студії звукооператор Наталія Антоненко.

Ми з вами прощаємося. Шановні радіослухачі. На все добре.

Говорить радіо “Свобода”.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG