Доступність посилання

ТОП новини

Світова практика процедури імпічменту керівникам держави - Литва, Республіка Корея, Сполучені Штати, Україна.


Петро Кагуй Світова практика процедури імпічменту керівникам держави - Литва, Республіка Корея, Сполучені Штати, Україна.

Прага, 16 березня 2004 року - Конституційний суд Литви сьогодні приступив до розгляду запиту литовського парламенту зі звинуваченнями на адресу президента країни Роландаса Паксаса

Якщо суд погодиться з тим, що президент порушив конституцію, то депутати Сейму зможуть завершити розпочату восени минулого року процедуру імпічменту - усунення Паксаса від влади.

Основні звинувачення, висунуті на адресу Паксаса: зв’язки з міжнародною злочинністю та незаконне надання литовського громадянства російському бізнесменові Юрію Борисову.

Але спробуймо глибше, не лише на прикладі Литви, поговорити про процедуру імпічменту найвищій посадовій особі у державі. Про що свідчить світовій досвід та чи можлива процедура імпічменту в Україні?

Найсвіжішим прикладом реалізації процедури імпічменту на практиці є Південна Корея. Хоча говорити про остаточне оголошення імпічменту президентові цієї країни Но Му Хйону ще рано

Минулої п’ятниці, 12 березня, парламент Республіки Кореї підтримав ініціативу опозиції і проголосував за усунення президента від влади шляхом імпічменту. Приводом для цього стало порушення главою держави закону про вибори. Но Му Хйон заявив, що допоможе проурядовій партії «Урі парті» перемогти на парламентських виборах, запланованих на 15 квітня. Тоді як закон зобов''язує керівника держави займати нейтральну позицію. Така заява дорого коштувала Но Му Хйону. І вже тепер, відповідно до конституції Республіки Корея, до остаточного вердикту Верховного суду, функції президента передано прем’єр-міністру Ко Кону.

Таким чином, остаточне рішення за Верховним судом Південної Кореї, який зобов’язаний видати свій вердикт не пізніше піврічного терміну.

Отож на сьогодні і у випадку Південної Кореї, і Литви однозначно говорити про реалізацію імпічменту не можна. Взагалі, процедура імпічменту -це одне із найскладніших питань президентської форми правління, бо його важко втілити у життя.

Імпічмент – це система чітких вказівок про судове покарання найвищих посадових осіб, у тому числі президента, глави уряду за дії, що суперечать конституції держави. Імпічмент передбачено законодавством багатьох країн, але процедура його різна.

Вперше, термін «імпічмент» з’явився у конституції Сполучених Штатів, які вважають взірцем президентської форми правління. Можливість ухвалити рішення про дострокове усунення президента належить Конгресові. Попередньому президентові Сполучених Штатів Біллу Клінтону хотіли оголосити імпічмент, за це більшістю голосів проголосувала палата представників. Однак американський сенат не підтримав це рішення. Для оголошення імпічменту потрібно було набрати дві третини голосів американських сенаторів.

Можна згадати і нашумілу справу довкола колишнього президента Сполучених Штатів Річарда Ніксона, яка отримала назву «Уотерґейт». Ніксону вже під час його другого президентського терміну загрожував імпічмент і щоб уникнути примусового усунення від влади, йому довелося у серпні 1974 року самому піти у відставку.

Конституцією України також передбачено імпічмент президентові. Хоча, наразі не існує спеціального закону, який би чітко розписував цю процедуру.

В Конституції України сказано, що імпічмент може ініціювати більшість від конституційного складу Верховної Рад. А для проведення розслідування парламент повинен створити спеціальну тимчасову слідчу комісію, до якої мають увійти спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.

Українська опозиція, яка вже не раз погрожувала діючому Президентові Леонідові Кучмі імпічментом, минулого тижня вдалася до конкретного юридичного кроку. 11 березня у Верховній Раді зареєстровано проект постанови про ініціювання процедури усунення Леоніда Кучми з посади Президента України шляхом імпічменту.

Проект постанови подано народним депутатом Григорієм Омельченком, заступником голови парламентського комітету з боротьби з корупцією та організованою злочинністю.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG