Доступність посилання

ТОП новини

Чи зможе вступити до Європейського Союзу увесь об''єднаний Кіпр? Сторони конфлікту отримали останній шанс.


Петро Кагуй Чи зможе вступити до Європейського Союзу увесь об''єднаний Кіпр? Сторони конфлікту отримали останній шанс.

Прага, 29 березня 2004 року - Вже шостий день поспіль у Швейцарії під егідою Організації Об’єднаних Націй тривають переговори щодо возз''єднання Кіпру – турецької і грецької частин в одну.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан сьогодні представив кінцевий план щодо возз''єднання острова, який розділений на дві частини від 1974 року.

Учасники переговорів отримали останній шанс домовитися. У чотиристоронніх переговорах під егідою ООН беруть участь представники двох громад Кіпру – грецької і турецької та делегати від Туреччини і Греції.

Після представлення сьогодні генеральним секретарем ООН Кофі Аннаном кінцевого плану возз''єднання острова (а це вже була четверта редакція) представник ООН на Кіпрі Альваро де Сото заявив: «Генеральний секретар ООН просить представників турецької і грецької громад Кіпру ознайомитися з пропозиціями і у вівторок зранку повідомити йому про свою думку».

План Кофі Аннана передбачає надання широких автономій обом громадам острова за принципом швейцарських кантонів. При цьому обумовлено: врізання території турецької частини острова і водночас обмеження числа греків-кіпріотів, яким дозволять повернутися на колишнє місце проживання. Загалом близько 180 тисяч осіб 30 років тому були змушені покинути рідні домівки.

Лідер турків-кіпріотів Рауф Денкташ ще напередодні переговорів заявив, що план Генерального секретаря ООН обмежує права турецької меншини і відмовився від безпосередньої участі у переговорах. На них самопроголошену «Турецьку республіку північного Кіпру» представляє його син, міністр закордонних справ і оборони Сердар Денкташ.

Основні протиріччя викликають територіальні, конституційні питання та проблема повернення біженців.

Мета нинішніх переговорів у Швейцарії – до 31 березня досягнути угоди про створення об''єднаної кіпрської держави на основі плану генерального секретаря ООН. І у випадку схвалення цієї угоди на референдумах у грецькій і турецькій громадах Кіпру 1 травня до Євросоюзу увійде весь об''єднаний острів.

В іншому випадку до Євросоюзу увійде лише Грецька республіка Кіпр, яка визнана міжнародним співтовариством. А самопроголошену «Турецьку республіку північного Кіпру» й досі визнає лише одна Туреччина.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG