Доступність посилання

ТОП новини

Узбекистан: тероризм і боротьба з ним тривають.


Сергій Драчук Узбекистан: тероризм і боротьба з ним тривають.

Прага, 30 березня 2004 – Після низки вчорашніх вибухів і перестрілок в Узбекистані, що їх влада відразу назвала тероризмом, ця країна не зажила спокою й сьогодні: там тривала широкосяжна протитерористична операція, що принесла нові смерті. За останніми повідомленнями, сьогодні в Узбекистані загинуло від 20 до 23 осіб після дев’ятнадцяти загиблих учора.

В столиці Узбекистану Ташкенті відбулося кілька справжніх боїв: у районі на півночі міста, що за кілька кілометрів від однієї з резиденцій президента країни, підозрювані терористи ховалися в кількох багатоквартирних житлових будинках. Частину їх внаслідок сьогоднішніх боїв убито, ще частина попідривала себе вибухівкою чи гранатами. Є втрати й серед міліції і, за деякими даними, можливо, й серед населення.

Іще троє самогубців підірвали сьогодні на собі саморобні пояси з вибухівкою в людних місцях, убивши, крім самих себе, трьох міліціонерів – після двох таких самогубчих вибухів учора; оглядачі тут звертають увагу, що ще ніколи в Узбекистані й інших країнах Середньої Азії не діяли терористи-самогубці.

В’їзд до Ташкента й пересування містом, за повідомленнями, обмежені; у районі, де були бої, вимкнено воду, газ і електрику; офіційної інформації мало, так що мешканці скаржаться, що вже й не розуміють, хто і з ким воює, а вістки дістають тільки в вигляді чуток. Одна з них – що терористи нібито хотіли підірвати й греблю водосховища, яке могло б тоді затопити столицю.

Не набагато легше й журналістам розібратися, що до чого – ось як повідомив про це сьогодні вдень керівник ташкентського б’юра радіо “Свобода” Рахматжан Кулдашев: «Влада ніяк не коментує ситуацію. Частину Ташкента оточили війська. Наш кореспондент опинився там усередині й тримає з нами зв’язок. Він повідомляє, що поруч літають кулі, лунають вибухи, на землі він бачив трупи – каже, багато трупів. Ось що там діється».

Чи не єдині коментарі від влади – це виступи президента Іслама Каримова про те, що нинішні події спричинили ісламські екстремісти з закордонних центрів, які мають великі гроші й можливості, а ще про те, що ситуація, мовляв, під контролем. Учорашній такий виступ, після якого сьогодні все почалося знову, коштував Каримову трохи довіри, повідомляють агентства, чиї кореспонденти говорили з мешканцями Ташкента.

Події в Узбекистані занепокоїли Сполучені Штати Америки, чиїм союзником є офіційний Ташкент в антитерористичній операції в Афганістані. Речник Білого дому Скотт МакКлеллан уже заявив у Вашинґтоні, що ці напади тільки зміцнять рішучість США завдати поразки терористам, тісно співпрацюючи в цьому з Узбекистаном.

Але незалежний узбецький аналітик Багадир Фаїз, що живе у США, в інтерв’ю Узбецькій редакції радіо “Свобода” застеріг: «Останні події не означають, що Узбекистан став мішенню терористів через його співпрацю з Америкою. Якщо вибухи організували узбецькі терористи, то це очевидний спалах внутрішнього конфлікту. Цей конфлікт коріниться в конфлікті між владою та ісламськими угрупованнями».

Слабенька узбекистанська опозиція, якій авторитарний режим Каримова не дає діяти відкрито, побоюється, що нинішні напади ще поглиблять придушення дисидентів та незалежних від влади ісламських кіл, за що раніше вже було ув’язнено тисячі людей.

Дві правозахисні організації, Міжнародна Гельсинкська федерація за права людини та Товариство прав людини в Узбекистані, у своїй спільній заяві висловили сьогодні занепокоєння, що узбекистанська влада може піти на дискримінаційні й репресивні кроки стосовно релігійних громад і опозиції. «Поліпшення стану з правами людини в Узбекистані … може зменшити загрозу тероризму»,- мовиться в заяві правозахисників.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG