Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь та Росія святкують День єднання на тлі суперечок довкола спільної валюти.


Юрій Свірко

Мінськ, 2 квітня 2004 року.

2 квітня є офіційним святом – Днем єднання народів Білорусі та Росії. Саме 2 квітня 1996 року було створено Спільноту двох країн, а 2 квітня 1997 року – Союз Білорусі та Росії. Хоча тепер цей Союз скасований, і дві країни нібито будують союзну державу. Проте її досі немає, і міністр фінансів Росії Олексій Кудрін заявив, що треба перенести дату запровадження російських рублів у Білорусі, яке за міждержавним договором мало відбутися 1 січня 2005 року.

Попри газовий конфлікт у лютому, коли Росія відімкнула Білорусі весь газ, а білоруський президент Аляксандр Лукашенка звинуватив Москву у державному тероризмі на найвищому рівні, тепер обидві сторони роблять вигляд, що все чудово. Поздоровляючи білоруського лідера з Днем єднання, його російський колега Володимир Путін написав: “Це свято символізує історичне намагання й тверду волю наших братерських народів будувати відносини найтіснішої взаємодії у всіх галузях життя у межах союзної держави”. Путін також побажав Лукашенку міцного здоров”я та успіхів, а білоруському народові – миру та добробуту. А Лукашенка написав Путіну такого листа: “Це свято символізує непорушну дружбу і духовну спорідненість білорусів та росіян, пов”язанних історичнии і кровними узами братства. Із задоволенням зазначаю, що наш Союз, створений на основі рівності й стратегічного партнерства, витримав випробування часом”. Варто нагадати, що Союз Білорусі та Росії скасований ще 1999 року договором про створення союзної держави, якої досі немає. Інший договір передбачає, що 1 січня наступного року Білорусь перейде цілком на російські рублі. Проте в день єднання 2 квітня президент Аляксандр Лукашенка скликав нараду з банківських питань, де заявив: “Треба відкрито й щиро визнати, що за останній час національна валюта стала справді національною, вона стабілізувалася”.

“Більше за це, – додав керівник Білорусі, – уперше в історії нашої держави ми зміцнили нашу валюту стосовно всесвітньої валюти – долара”. Як зауважують мінські банкіри, курс білоруського рубля не впав лише тому, що значно впав курс долара. А в порівнянні з російським рублем білоруський рубль тільки за 3 місяці цього року девальвувався на 5 %. Проте Аляксандр Лукашенка нічого не сказав про перехід на російські рублі, а заявив, що цього року треба на 10 % збільшити валовий внутрішній продукт, і “первинна роль у цьому відводиться національній валюті”.

ЛУКАШЕНКА: Ми повинні в цій сфері проводити, природньо, вельми зважену політику, акуратну,обережну. Справді, фінансова сфера – це така сфера, яка не терпить дилетантських підходів. Та й часи в нас минули, коли ми щось вирішували наскоком, якимись революційними діями й так далі”.

А прем”єр-міністр Білорусі Сергій Сидорський повторив тезу Аляксандра Лукашенки про те, що Мінськ готовий піти на запровадження російських рублів лише після виконання пакету угод, передусім про встановлення єдиних тарифів на енергоносії. “Як можна казати про запровадження російських рублів, маючи різні умови для суб”єктів господарювання?” – заявив керівник білоруського уряду.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG