Доступність посилання

ТОП новини

У Білорусі збільшилася кількість оптимістів.


Юрій Свірко

Мінськ, 23 квітня 2004 - Останнє соціологічне опитування білоруського Незалежного інституту соціально-економічних і політичних досліджень засвідчило, що в білоруському суспільстві значно посилилися оптимістичні настрої. А ставлення до Росії погіршилося.

Березневе опитування засвідчило, що за минулий рік рейтинг президента Білорусі Олександра Лукашенка зріс з 26 % до 34%. Проте майже 49% респондентів готові проголосувати за людину, яка б спромоглася стати успішним конкурентом для Лукашенка під час наступних виборів. Але знають таку людину лише 10 % учасників опитування, 55% вважають, що посаду президента має обіймати дехто інший.

Опитування продемонструвало, що в білоруському суспільстві значно посилилися оптимістичні настрої: рік тому сподівалися на поліпшення соціально-економічної ситуації в державі 15 % респондентів, а гіршого чекали 43 % – тепер оптимістів і песимістів однакова кількість (23 %).

Один з керівників Незалежного інституту соціально-економічних і політичних досліджень, колишній міністр праці Білорусі Олександр Соснов пояснює:

“На мій погляд, оптимізм, який ми бачимо за підсумками дослідження, пов''язаний з посиленням пропаганди державних ЗМІ і тих ідеологічних структур, які створені Лукашенком та його командою. А про недоліки та проколи, які часом відбуваються, ці ЗМІ мовчать”.

Олександр Соснов додав, що об''єктивні параметри не змінилися: як і раніше, дві третини доходів білоруських родин йде на харчування та комунальні послуги .

Окрім цього російські телеканали поступово замінюються білоруськими, й тому останні стали популярнішими, бо доступ до російських обмежений.

Мешканці Білорусі почали більше довіряти білоруським рублям, хоча на першому місці в рейтингу довіри американські долари (а не євро). А ось довіру до російських рублів має лише 1 % респондентів.

Інтеграція з Росією теж втрачає прибічників. Якщо рік тому за єдину державу Білорусі та Росії з єдиним президентом, урядом, армією та спільною грошовою одиницею висловилася понад чверть респондентів, то цього року в березні – менше від 14 %. Тепер понад чверть вважає, що стосунки Білорусі з Росією мають бути такими ж, як і з іншими державами СНД , скажімо, як з Україною. Ось як коментує зміни в ставленні до інтеграції з Росією соціолог Олександр Соснов:

“Ставлення стало гіршим. Ми пов''язуємо це з тим, що відбулося між Росією та Білоруссю під час газового конфлікту”.

Також після відімкнення російського газу в лютому понад 7 % респондентів заявили, що основною мовою спілкування для них є лише білоруська. Це рекорд за увесь час незалежних опитувань. Наприклад, минулого року в жовтні цілком білоруськомовними назвали себе менше 3% респондентів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG