Доступність посилання

ТОП новини

"Тиждень регіонів": Вибори міського голови Мукачевого.


Тарас Марусик

Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 24 квітня 2004 року.

Тарас МарусикВи слухаєте оглядову програму “Тиждень реґіонів”. З київської студії радіо “Свобода” вас, шановні слухачі, вітає ведучий Тарас Марусик. Оператор у студії Наталія Антоненко.

Сьогоднішню програму ми присвячуємо виборам міського голови Мукачевого, які відбулися 18-го квітня.

Результати виборів вражаючі. За результатами Мукачівської територіальної виборчої комісії переміг провладний кандидат Ернест Нусер, а за результатами протоколів дільничних виборчих комісій переміг кандидат від опозиції Віктор Балога.

Як зазначив один із народних депутатів, у мукачівських виборах був один зайвий елемент: це виборці.

Ми подамо послідовну хронологію подій у викладі наших кореспондентів, передовсім, Анастасії Осадчук. Спочатку послухайте її репортаж від 19-го квітня.

Анастасія Осадчук

Як повідомила територіально-виборча комісія, провладний кандидат Ернест Нусер набрав більше 17 тисяч голосів, В.Балога, кандидат від опозиції, набрав близько 13 тисячі голосів. Ці дані відрізняються від результатів дільничних виборчих комісій. За протоколами дільничних виборчих комісій, у виборах взяло участь 64 тисячі виборців. В.Балога набрав 19 тисяч голосів, а Ернест Нусер набрав 13 тисяч голосів. Ці дані близькі і до результатів екзит-полу, які проводив фонд “Демократичні ініціативи”.

Як повідомив прес-секретар опозиційного кандидата В.Балоги Іван Берець, територіально-виборча комісія не видала їм офіційних результатів виборів.

Як відомо, вибори міського голови проходили із численними порушеннями виборчого законодавства. Минулої ночі, коли підраховували голоси, було побито 10 народних депутатів від “НУ”.

Сьогодні зранку Мукачівський міськрайонний суд розглядав скаргу одного з кандидатів В.Свириди про визнання виборів недійсними через численні порушення, які були зафіксовані спостерігачами, але суд скаргу позивача не задовольнив.

Сьогодні цілий день Мукачівська територіально-виборча комісія була зачиненою, зате вдалося поспілкуватися з Е.Нусером, котрий, за результатами територіально-виборчої комісії, переміг на виборах мера Мукачевого. Розмова відбувалася на вулиці біля мукачівської ратуші, тому чути голоси, які оточили нашого співрозмовника.

На запитання, як пережило вибори місто Мукачеве, Е.Нусер відповів:

Ернест Нусер

Загалом спокійно пережило.

Звучить гучний сміх

Ернест Нусер

Якщо комусь це не любиться, то можете пройти містом і запитати зараз, наскільки ... Я не вважаю сьогодні, що саме з точки зору простого громадянина вибори пройшли напружено.

Звичайно, була напруга на дільницях. Звичайно, цю напругу внесли зі сторони.

Анастасія Осадчук

Як розцінює результати Е.Нусер, ось його відповідь:

Ернест Нусер

В повній мірі ми не проводили, тому що, вчора я вже казав, моїх людей на дільницях було 10 довірених осіб, і ще з нами працювало біля 10 уповноважених від громадсько-міських організацій.

Анастасія Осадчук

Але все одно там якісь попередні дані були, правда?

Ернест Нусер

Звичайно.

Анастасія Осадчук

А вони ближчі до екзит-полу, який проводив “Свобода вибору”, чи до тих даних, які, зрештою, комісією тут велися?

Ернест Нусер

Вони далекі від того екзит-полу, звичайно. Можливо, вони не були настільки результатом в процентному відношенні зафіксованим комісією, але наші опитування показували невеличку нашу перевагу.

Анастасія Осадчук

На запитання, як вели себе правоохоронні органи під час виборів, Е.Нусер дав таку відповідь:

Ернест Нусер

Я не можу їх роботу повністю оцінити, тому що я не був присутній при всіх тих, як кажуть, подіях, інцидентах, які відбувалися, але, в цілому, вважаю, що в більшості міліція справилася зі своїм завданням.

Тарас Марусик

Ще одна моя колега Ірина Перешило стала свідком безжалісного погрому виборчої дільниці № 1.

Отже, про вільні вибори мера Мукачевого в її репортажі, який прозвучав також у понеділок.

Ірина Перешило

За кандидата від “НУ” В.Балогу свої голоси віддали 1 097 виборців, за кандидата від СДПУ(О) Е.Нусера проголосувало 566 виборців. Такими були результати голосування за головних претендентів на посаду мера міста Мукачеве, і прозвучала ця інформація близько 11-ї години вечора на виборчій дільниці № 1. І члени комісії почали готувати протокол.

Обстановка виглядала цілком мирно, але несподівано почала полишати приміщення міліція. Від початку процесу підрахунку голосів на дільниці їх було близько 20 осіб. Далі менше, ще далі залишилося 4 міліціонери, котрі мали забезпечити охорону присутніх, з яких було 13 членів дільничної комісії, 2 народних депутати і близько 20 спостерігачів від різноманітних громадських структур.

Голова дільничної комісії, водночас член СДПУ(О) Надія Кампов почала вести по телефону якісь короткі розмови, точніше, вона не говорила, а виглядало так, що приймала якісь розпорядження. Її участь у розмовах обмежувалася двома словами: “Ало” і “Добре”.

Все це тривало близько півгодини. Далі крик - один із спостерігачів побачив, що до школи (а ця дільнична комісія працювала в приміщенні Мукачівської середньої школи № 13) наближається натовп бритоголових молодчиків.

Далі, як в кіні: всі підбігли до дверей (вони були зачинені, бо цього вимагає закон: на час підрахунку бюлетенем жодна особа не має права заходити чи виходити з дільниці) і побачили, що, дійсно, до дверей рухається бригада десь з півсотні осіб абсолютно нешляхетної зовнішності: всі, як один, бритоголові, у шкірянках, і, видно неозброєним оком, що сунуть вони до школи не заради знань. Рештки міліціонерів корова язиком злизала.

Двері почав тримати народний депутат Ю.Костенко. Йому у цьому допомагали два спостерігачі. Але голова дільничної комісії Кампов Надія закомандувала “негайно впустити (дослівно за нею) молодих громадян на дільницю”.

Зрозуміло, що їй заперечували і переконували, що наміри півсотні “братанів” навряд чи збігаються з нормами закону. Пані Кампов відповідним тоном нагадала, що вона – голова цієї дільничної комісії, а тому її рішення – негайно відчинити двері.

Далі було ось це:

Звучить биття скла, бійка і викрики “Хлопці, це школа! Не дурійте! Хлопці, та це ж школа!”

Ірина Перешило

Після такого торнадо на території дільничої комісії було потрощено все: від вікон і меблів до депутатів і спостерігачів.

Подібне з різницею у півгодини відбулося ще на двох дільницях: саме тих, де була найбільша кількість виборців і, відповідно, великий програш представника СДПУ(О).

Як далі розвивалися події? Зусиллями народних депутатів, а їх загалом на виборах у Мукачевому було 70, звезли протоколи з усіх виборчих дільниць, на четверту ранку комісія порахувала загальні результати. За представника “НУ” віддали голоси більше 19 тисяч виборців, за представника СДПУ(О) майже на 5 тисяч менше.

Вранці прибуваю до Києва. Вмикаю приймач. У новинах називають ті ж цифри, лише оголошують, що переможну цифру голосів здобув соціал-демократ. Отакої.

Що ж, прощай, владо закону, здраствуй, владо сили?

Тарас Марусик

Народний депутат України, керівник реґіонального штабу “Наша Україна” у Львівській області Петро Олійник був жорстоко побитий омонівцями в приміщенні міської ради Мукачевого.

Як заявив парламентар в інтерв’ю радіо “Свобода”, в Мукачевому був продемонстрований фашизм в Україні. У зв’язку з погіршенням стану здоров’я цього тижня він потрапив у шпиталь швидкої допомоги Києва.

Моя львівська колега Галина Терещук розмовляла з народним депутатом Петром Олійником в понеділок.

Галина Терещук

У неділю о 10-й годині ранку народні депутати від опозиції дізнались, що в Мукачеве прибули близько 20 груп із Луганщини, Львівщини, Закарпаття. Парламентарії подали запит начальникові УМВС Закарпатської області та міста Мукачева. У ньому мовилось, що у числі цих груп люди, які мають не одну судимість за вбивства. Усі вони були вбрані у чорний одяг, вибриті налисо. Такі угрупування були на кожній виборчій дільниці.

Петро Олійник разом із народним депутатом Степаном Хмарою спостерігали за ходом голосування на 13 дільниці. При її закритті туди увірвалась група бандитів. Але депутати і міліціонери їх не пропустили у приміщення.

Підрахунок голосів розпочався опівночі. 549 осіб проголосували за Балогу, представника “Нашої України”, 367 за Нусера від СДПУ(О).

Дізнавшись про ці результати, як розповів Петро Олійник, члени СДПУ(О), які спостерігали за виборами, почали кудись телефонувати, і, як розповів П.Олійник, на дільницю увірвалась озброєна група молодиків. Упродовж 40 хвилин відбувався, у прямому розумінні цього слова, бій між народними депутатами-опозиціонерами і озброєними молодиками.

Розповідає Петро Олійник.

Петро Олійник

До честі міліціонерів дільничої комісії № 13 вони чітко встали, і ми разом з Хмарою ... 40-хвилинний буквально бій. Це був просто бій, де були досить серйозно побиті міліціонери, розсічені голови, не зупинялася кровотеча, але ми вистояли.

Ніхто не відреагував, і ніхто не прислав підмогу! Потім були плачі голови дільничої комісії, були крики секретаря, але ми дуже акуратно всю цю справу доводили до кінця. Вони то відмовлялися підписувати, то плакали, вони кричали, що їх повбивають, як вони вийдуть з дільничої комісії, бо в нас переміг у виборчій дільниці 549 Балога і 367 Нусер.

Галина Терещук

О 3-й ранку депутати прибули в обласний штаб. Із 36 протоколів із виборчих дільниць перемагав представник опозиції. І раптом територіальна комісія їм повідомила про перемогу Ернеста Нусера, представника СДПУ(О).

Близько 5-ї години ранку парламентарії Петро Олійник, Роман Безсмертний, Тарас Стецьків і Юрій Павленко прийшли у приміщення міської ратуші Мукачева. Вони практично проскочили в браму і таки зайшли на другий поверх.

Петро Олійник розповідає.

Петро Олійник

Нас там зустріла міліція, ОМОН. Нас просто почали бити, класти на землю, заломлювати руки, бити ногами. Я найдальше прийшов до територіально-виборчої комісії, вони мене також зустріли, нас всіх поклали на підлогу лицем, заломили руки і почали просто бити. Стеціківа і Безсмертного взяли четверо чоловік за руки і за ноги і просто скинули зі сходів з другого поверху на перший. Вони просто летіли.

Галина Терещук

Петро Олійник втратив свідомість. Його і парламентарія Павленка омонівці взяли в облогу. До депутатів застосовували електрошок. Стан здоров’я Петра Олійника задовільний. Він в понеділок у Києві зняв побої у судмедекспертних органах.

Жодної можливості звернутися до лікарів Мукачевого депутати не мали. Від них вимагали скерування правоохоронних органів. Останні його не видавали.

Петро Олійник

Звичайно, і фашизм без ідеології: о 5-й вечора і 12-й ночі б’ють бандити, а в 5-й ранку б’ють правоохоронці.

Галина Терещук

Нині створена парламентська комісія, яку очолює парламентарій Зінченко, і сьогодні вони виїхали із головами п’яти профільних комітетів у Мукачеве.

Ті, хто побував в Мукачевому в ці вихідні, у розмові з кореспондентом радіо “Свобода” зізналися, що вони повернулися до Львова вже іншими людьми, і “якщо хтось нам скаже, що в Україні сьогодні діє закон про недоторканність журналістів і народних депутатів України, то ми готові цим людям плюнути в обличчя”.

Тарас Марусик

На черзі ще один репортаж нашої закарпатської кореспондентки.

Анастасія Осадчук розповіла, як напередодні вночі четверо невідомих виламали двері таємної служби Мукачівської мерії, де зберігалися бюлетені та протоколи ТВК з виборів міського голови Мукачевого. Вони викрали всі бюлетені та протоколи, окрім погашених.

В понеділок до Мукачевого прибула спеціальна комісія Верховної Ради на чолі із заступником голови цього органу Олександром Зінченком для вивчення ситуації на місці. Цей матеріал прозвучав у вівторок.

Анастасія Осадчук

Сьогодні в Мукачевому перебувала спеціальна тимчасова комісія ВР на чолі з віце-спікером О.Зінченком для ретельного вивчення ситуації із виборами мера міста Мукачевого, і вже завтра питання про фальсифікацію результатів виборів в Мукачевому буде винесено на розгляд ВР.

Вчора також до Мукачевого вилетів представник Генеральної прокуратури у зв’язку із зверненням народних депутатів України. Представник Генпрокуратури разом із представниками інших правоохоронних відомств вивчають ситуацію, що склалася після виборів міського голови міста Мукачевого.

А минулої ночі четверо невідомих виламали двері таємної служби Мукачівського міськвиконкому і викрали протоколи і виборчі бюлетені, побили чергового в приймальні міськвиконкому.

Дивно, що на цей час міліціонери, які повинні були охороняти приміщення, покинули другий поверх міськвиконкому, де знаходиться кімната із протоколами і бюлетенями.

Тільки на 7-му годину ранку до міськвиконкому прибули міліціонери.

Сьогодні на місці інциденту дав коментар голова парламентської комісії з питань боротьби з організованою злочинністю В.Стретович. Він повідомив, хто був зранку на місці злочину. На місці був побитий черговий, і заходив заступник голови міськвиконкому.

Володимир Стретович

Сторож, який знаходився в приймальні, якого побили, нанесли тілесні ушкодження, а більше ніяких слідів немає за винятком тих показів, які дають ті, хто безпосередньо перебував у цю ніч в цьому приміщенні.

Заступник, прізвище встановлено, тут з’являвся о сьомій годині п’ятдесят, дивився, що тут відбувається. Але в нас є підозра, що він займався розстановкою безпосередньо виконавців і здійсненням цього злочину.

Оскільки була дана команда спуститися всім охоронцям до головної брами головного ходу, а, очевидно, злочинці або вже знаходилися в приміщенні, заздалегідь були сюди заведені, або десь завели через запасний вхід і відповідним чином вчинили цю сваволю.

Анастасія Осадчук

Тобто, невідомо точно, як вони потрапили?

Володимир Стретович

Ні, це слідство дасть відповідь. Ми не є слідчою комісією, в нас немає таких повноважень, ми не маємо допитувати і з підписом про дачу неправдивих доказів, ми тільки збираємо інформацію. Але логічно вишиковується така ланка, що без участі мукачівської міліції це все злочинство не могло відбутися.

Анастасія Осадчук

Журналісти сподівалися дізнатися про результати засідання спеціальної тимчасової слідчої комісії, яку очолює О.Зінченко, але результати будуть оголошені тільки завтра на засіданні ВР. Відомо тільки, що комісія заслухала свідчення закарпатського прокурора, членів виборчих дільничних комісій та начальника обласного управління МВС.

На засіданні комісії були спроби відновити результати виборів за протоколами дільничних виборчих комісій.

На засіданні комісії був присутній голова тимчасової слідчої комісії з виборів міського голови міста Мукачевого Юрій Оробець. Ось що він розказав, що комісія слухала прокурора області...

Юрій Оробець

Це прокурор міста Лемак, який не володіє, по суті, інформацією про побиття народними депутатами, і таким чином він просто посилається на побиття депутата Поліщука і все. Мало того, він зробив такий трюк, що він звернувся в МОЗ з питанням, чи є якась відповідна інформація. В них відповідно інформації немає. А те, що з телебачення, то він взагалі ніякої інформації не хоче брати до розгляду. Сказав, що, очевидно, буде порушено п’ять кримінальних справ. Термін там до 10 днів.

Але в мене особисто складається враження, що він насміхається.

Анастасія Осадчук

Чи можна протидіяти затягуванню і знайти винних у викрадені бюлетенів? З цього приводу дав коментар народний депутат України від “НУ” Іван Іванчо.

Іван Іванчо

Можна протидіяти. Я повторюся, що завтра третій день подачі позовних заяв до судів на дії територіальної комісії. Територіальну комісію шукає вся міліція, членів територіальної комісії, знайшли тільки трьох із 15, а інших не можуть знайти, в тому числі і голову територіальної комісії. Начальник міліції міста тільки що доповідав, що в невідомому напрямку, і вдома, ніде немає, і ніхто з них нічого не знає, але заяви на їх розшук поки що не надходили в міліцію. Це перше.

Друге. Я думаю, що частина або один із депутатів ВР (думаю, що це, більш всього, Матвієнко) залишиться, бо треба все ж таки дочекатися протоколу територіальної комісії, отримати їх і зробити співставлення по відношенню до тих протоколів, які є на руках у членів дільничних комісій. А протоколи дільничних комісій в багатьох випадках не співпадають з тими протоколами і з тими цифрами, які оприлюднила територіально-виборча комісія. Тому є певна розбіжність.

А для аналізу речей я з паном Філенком подав прокурору заяву сьогодні щодо порушення кримінальної справи по факту фальсифікації виборів. Пан Лемак прийняв цю заяву, зареєстрував. Подивимося його реакцію на сьогоднішній день. Пообіцяв, що ці речі будуть розглянуті.

Тарас Марусик

Виступаючи в середу на сесії, заступник голови Верховної Ради України Олександр Зінченко заявив, що робоча група виявила на мукачівських виборах різні порушення. Про їхню кількість можна сперечатись, але ігнорувати їх просто неможливо.

Він також сказав, що в цьому місті переплелися силові структури, влада і криміналітет. Мукачівське протистояння, на його думку, ставить під сумнів основні цінності демократії.

Олександр Зінченко

Порушення закону відбувалося на всіх етапах виборчого процесу і продовжується зараз. Ми, звичайно, не претендуємо на роль судової влади, а тому прошу не сприймати цю заяву як вирок. Це оцінка ситуації і позиція всіх членів групи щодо такої оцінки повністю співпадає.

Друге. В чому причина загострення ситуації і в чому небезпека мукачівських подій? Тут варто зауважити, що комплекс проблем накопичувався протягом років. Він має декілька складових: економічну, політичну, суто кримінальну тощо.

На жаль, в місті Мукачевому ми спостерігаємо тісне переплетіння інтересів влади, силових структур та криміналітету. Це вкрай небезпечна ситуація, яка вимагає термінового втручання. Інакше далі йтиметься вже не про порушення виборчого законодавства та адміністративні зловживання, а про цинічне і системне нехтування правами громадян (тобто під загрозою постають базові конституційні принципи).

Зважаючи на це, ми просто не маємо права допустити зневіру громадян у Конституції та дієвості демократії.

Окремо хочу зауважити на тому, що мукачівські події виявили новітні технології фальсифікації виборчого процесу, з’явилася власна українська виборча арифметика. Це тоді, коли абсолютно не важливо ,як проголосували - необхідний результат, відомий наперед. При цьому не важливі складові суми, а головне, щоб ця сума свідчила про переконливу перемогу.

Звичайно, не можна сказати, що це лише вітчизняне ноу-хау. Так Йосип Віссаріонович ще в 30-ті роки зауважив, що головне не власний факт голосування, а його підрахунки.

Значно пізніше ще один великий демократ Самоса цинічно заявляв про те, що його супротивники виграли вибори, а він виграв підрахунок голосів. Але у Мукачевому наші доморощені генії ”чорних” технологій пішли ще далі і досягли раніше незнаних обріїв. Ми виявилися у глухому куті. Третій день після виборів минає, а правової бази для оскарження їхніх результатів немає, як немає легітимних результатів та правових підстав виконання обраною особою службових обов’язків.

Наявний якнайширший простір для будь-яких маніпуляцій. Адже режисери “мукачівського дійства” значною мірою використали дірки виборчого законодавства для тогою, щоб завести ситуацію у цей глухий кут правового цуцвану.

Не можу не згадати і роль ЗМІ, особливо центральних, які висвітлювали ситуацію відверто необ’єктивно і заангажовано.

Тарас Марусик

Натомість інший народний депутат, колишній колега Зінченка по СДПУ(О) Нестор Шуфрич сказав, що в нього немає жодних сумнівів щодо Нусера як новообраного міського голови.

Нестор Шуфрич

Я радив би колезі Зінченко все ж таки уважно читати закони і не втручатися у справи самоврядування. Якщо в нього, як у громадянина України ,є претензії щодо легітимності сесії, на якій Нусер склав присягу, то хай звернеться до суду, а не займається судочинством. На сьогоднішній день О.Зінченко втратив реалії, які діються навколо нього.

Я думаю, що сьогодні питання має бути перенесене в площину оскарження рішень, якщо хтось незадоволений.

Мене дивує, що Балога до сьогоднішнього дня не подав жодної скарги. Це ще раз свідчить, що їм потрібен скандал, а не результати.

Єдине, що ускладнює зараз цей процес, після того, як Зінченко позавчора біля 10.30. провів у приміщення міської ради купу людей, прихильників Балоги, а потім, як ми знаємо, стався напад на приміщення територіальної виборчої комісії, після чого зникла документація стосовно виборів, то я думаю, що тут важко буде зараз встановлювати істинність вже навіть у суді.

Але якщо в них є якісь підтверджуючі документи, які я, до речі, вже третій день прошу, принаймні, в копіях показати, то я переконаний, що в суді можна буде поставити остаточну крапку. Хочу підкреслити, що виключно в суді. В якому суді? Це вже залежить від нашої судової гілки влади. Але ВР сьогодні поставила крапку, визначилася з цього приводу.

Тарас Марусик

Після виступів заступника голови Верховної Ради України, голови робочої групи Верховної Ради з вивчення ситуації в Мукачевому під час виборів мера 18-го квітня Олександра Зінченка, Уповноваженого з прав людини та керівників силових відомств народним депутатам були запропоновані дві постанови.

Проект обох постанов був внесений лідерами фракцій “Наша Україна” і БЮТ Віктором Ющенком та Юлією Тимошенко i заступником фракції Соцпартії Йосипом Вiнським. Доповідачем була Юлія Тимошенко. Перший пункт однієї постанови передбачав звернення Верховної Ради до Президента України з пропозицією звільнити із займаної посади голову Адмiнiстрацiї Президента Віктора Медведчука.

Юлія Тимошенко

За дії, які спричинили порушення виборчих прав громадян та дестабілізацію політичної ситуації в Україні.

Тарас Марусик

В наступному пункті депутатам пропонували висловити недовіру і звернутися з пропозицією до Президента України звільнити міністра внутрішніх справ М.Білоконя і керівника Закарпатської держадміністрації Івана Різака.

Юлія Тимошенко

Ми всі з вами знаємо, що сьогодні міністр внутрішніх справ Білоконь – це є головна діюча особа в команді Медведчука, це є його порученець, це є практично дах для всього криміналу України. Він є керівником кримінальних угрупувань в Україні. Чи будемо ми залишати в руках Медведчука і його ставленика практично правопорядок в усій державі?

Тарас Марусик

Проект постанови передбачав також звернення до Генерального прокурора України щодо порушення кримінальних справ проти голови ТВК Юрія Перести і проти членів комісії, які на підставі сфальсифікованих результатів виборів оголосили ім’я переможця.

Юлія Тимошенко

Друга постанова, яка в мене в руках, передбачає процедуру таємного голосування за всі ці пропозиції для тих, хто в нас особливо лякливий в парламенті. Не можете публічно зробити, зробіть хоча б в закритому режимі!

Мужності колись доведеться набиратися, щоб очищувати нашу країну від бандитів.

І останнє, що хочу сказати. Шановні народні депутати, такої нагоди позбавитися від кримінального керівника Адміністрації Президента у вас не буде, і потім не плачте по кулуарах. Дай Боже...

Тарас Марусик

Саме в такий елегантний спосіб перший заступник голови ВР України, комуніст Адам Мартинюк, який головував у цей важливий момент, урвав лідера фракції БЮТ Юлію Тимошенко. А В.Литвин, певне, умив руки, як одна відома історична особа.

Напередодні голосування за обидві постанови А.Мартинюк надав аж 5 хвилин для обговорення. Ось якими аргументами переконував своїх колег Т.Чорновіл:

Тарас Чорновіл

Розпочинається передвиборча кампанія виборів президента. Я дуже не хотів би, щоб люди, які тут є, незалежно в опозиції чи при владі, наївно вірили, що якийсь сценарій буде на їхню користь. Мукачівський сценарій – це є підготовка до виборів президента і, повірте мені, не на користь того, хто задекларований сьогодні єдиним кандидатом від влади.

Я закликаю всіх в даному випадку просто проголосувати за самозбереження. Це є той шанс, який дає нам можливість врешті-решт допомогти і Президенту розв’язатися з тією постаттю, яка його сьогодні тягне на дно і дискредитує всю Україну в очах всього світу.

Тарас Марусик

А член СПУ Микола Карнаух, який виступив після Т.Чорновола, не підтримав відставки М.Білоконя.

Микола Карнаух

Особисто я скажу, що з Миколою Васильовичем я багато років боровся із злочинністю і знаю як порядну людину, тому я за його відставку голосувати не буду і в моральному, і в юридичному аспекті. Дякую.

Тарас Марусик

Його спростував лідер СПУ О.Мороз.

Олександр Мороз

Відносно члена нашої фракції М.Карнавуха, то це його особиста думка. Сьогодні голосується політичне питання: оцінка того, що відбулося в Мукачевому. Вирішувати в кінці-кінців мусить Президент. Ми не звільняємо ні голову адміністрації, ні міністра, але позицію свою ми маємо право і зобов’язані висловити.

Тарас Марусик

Очевидно, аргументи тих, хто виступав були недостатніми або не були чимось підкріпленими, тому постанова, яка передбачала процедуру таємного голосування, не добрала 6 голосів необхідних для ухвалення, а за постанову про вибори в Мукачевому і відповідальність окремих посадових осіб проголосували 214 народних депутатів. Цим негайно скористався А.Мартинюк і закрив сесію.

А в середу, коли Верховна Рада так і не змогла ухвалити відповідної постанови, в Мукачевому заборонили мітинг опозиції на підтримку Віктора Балоги, який, за даними “Нашої України”, переміг на виборах. Лідер блоку Віктор Ющенко не зміг прилетіти, бо ужгородський аеропорт був заблокований.

Далі Анастасія Осадчук.

Анастасія Осадчук

Мітинг в Мукачевому був запланований на 17-ту годину. Очікувалася участь в мітингу лідера “НУ”, але через блокування ужгородського аеропорту приліт В.Ющенка став неможливим. За годину до мітингу Мукачівський суд заборонив проведення будь-яких акцій на площі Миру, де вже зібралося біля 5 тисяч мукачівців з гаслами “Балога – наш мер!”

Та проведенню мітингу заважав автомобіль з радіооборуткою, з якої через гучномовець транслювали рішення суду про заборону мітингу і про перемогу на виборах мукачівського міського голови, провладного кандидата Е.Нусера.

Ось що лунало з гучномовця:

Звучить голос з гучномовця

Шановні мукачівці, просимо вас забезпечувати громадський порядок. Мітинг заборонений рішенням суду, а тому дуже прошу тих, хто прийшов з дітьми, аби діток в цій масі не затоптали, будь ласка, ведіться толерантно, заберіть діток і ходіть додому.

А всім іншим мукачівцям бажаю гарного настрою і мушу сказати прогноз погоди для тих, хто приїхав з Івано-Франківська, Тернополя, Львова, Києва, їхати не через перевал – прогноз поганий – шквали та вітри, грози, град. Тому для забезпечення вашої ...

Звучить галас та свист

Звучить голос з гучномовця

...просимо вас поїхати до Івано-Франківської...

Анастасія Осадчук

На мітингу народним депутатам від опозиції довелося викрикувати у гучномовець, але вони подякували присутнім за підтримку на виборах мера Мукачевого і попросили п’ятитисячну масу народу розійтися, оскільки є рішення суду про заборону віча.

На площі знаходилися і не симпатики організаторів мітингу, і вони закидали народних депутатів яйцями.

Правоохоронні органи на безпорядки не реагували.

Тарас Марусик

А на п’ятницю в Мукачевому планувався провладний мітинг на підтримку Ернеста Нусера, який, за даними Мукачівської територіальної виборчої комісії, переміг на виборах мукачівського мера.

Натомість, Сполучені Штати цю перемогу не визнають, а Віктор Балога переконаний, що саме його мукачівці обрали мером 18-го квітня і оскаржуватиме результати виборів міського голови Мукачевого у суді.

Подробиці в репортажі Анастасії Осадчук за 23-го квітня.

Анастасія Осадчук

На центральній площі Мукачевого планувався мітинг на підтримку Е.Нусера. Він, за даними Мукачівської територіальної виборчої комісії, переміг на останніх виборах мукачівського міського голови.

Мітинг з невідомих причин не відбувся. Відомо тільки, що віче на підтримку Е.Нусера планувалося в Закарпатській обласній адміністрації, бо ще вчора було дане доручення кожній районній адміністрації та міськвиконкомам організувати на сьогодні приїзд до Мукачевого по 300 осіб з кожної адміністративної одиниці Закарпаття.

Як повідомили в закарпатському представництві виборчого блоку “НУ”, закарпатці відмовилися їхати на провладний мітинг.

Відомо також, що США глибоко стурбовані тим, як були проведені вибори у Мукачевому, і сподіваються, що подібного не трапиться на виборах президента. Про це говориться у заяві посольства США в Україні, поширеній їхньою прес-службою.

“За всіма ознаками відбувалася явна підтасовка результатів голосування, - сказано у заяві, - ми не віримо, що результати, повідомлені територіальною виборчою комісією, адекватно демонструють волю мукачівських виборців”.

США вітають повідомлення про наказ Президента України Л.Кучми провести повне розслідування обставин виборів у Мукачевому.

Натомість В.Балога, який за результатами протоколів 36 виборчих дільниць у Мукачевому переконаний, що саме він був обраний мером і збирається оскаржувати дії Мукачівської територіальної виборчої комісії у суді. Він направив до суду документи, які свідчать про його перемогу.

Віктор Балога, якого підтримувала на виборах фракція “НУ”, вимагає від суду відкриття кількох кримінальних справ проти тих, хто приймав участь у фальсифікації виборів у Мукачевому.

Віктор Балога

Це питання переходить в кримінальну площину, в кримінальну відповідальність. Це стосується і губернатора, і начальника управління внутрішніх справ, і прокурора області, і, само собою, Е.Нусера, і за якого є конфронтація у міській громаді міста Мукачевого.

Тарас Марусик

Це була оглядова програма “Тиждень реґіонів”. Її підготував і провів Тарас Марусик. Зі мною в студії працювала Наталія Антоненко.

На все добре, шановні слухачі!

Звучить пісня Лесі Горової “Тюрма” в її виконанні

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG