Доступність посилання

ТОП новини

Янукович про виведення військ з Іраку: заява для виборців чи для Москви?


Мар’яна Драч

Аудіозапис:

Прага, 7 травня 2004 - Прем''єр-міністр Віктор Янукович дав зрозуміти, що підтримає за певних умов виведення українських миротворців з Іраку. Тиждень тому Рада національної безпеки та оборони України вирішила, що миротворців таки треба залишити. Невже у таборі влади намічається розкол через Ірак?

Нагадаємо, що вчора у Житомирі Янукович заявив про дві можливості, за яких, на його думку, Україна має залишити за собою право вивести миротворців з Іраку. По-перше, якщо відповідальність за цю державу не візьме ООН. По-друге, якщо Україна не зможе взяти участі у відбудові Іраку.

"Хоча це не записано в протоколі (рішення РНБО), але настрій такий у мене особисто є" , – сказав Янукович.

Оглядачі вважають, найбільше на настрій прем`єра впливає наближення президентських виборів. Але навряд чи Янукович піде далі своїх слів і буде заохочувати соратників з фракції "Регіони України" у Верховній Раді голосувати за виведення військ. Так говорить радіо “Свобода” директор Школи політичної аналітики при Києво-Могилянській Академії Олексій Гарань:

"Для Президента, для Кучми дуже важливо, щоб миротворці залишалися в Іраку, бо це його підносить в очах американців і виправляє його стосунки зі Сполученими Штатами. І чесно кажучи, я не думаю, що Янукович може піти всупереч Кучмі. Реально. Тобто, можуть бути якісь тактичні заяви, якісь акценти, якісь відмінності у позиціях. Але принаймні на даний момент мені здається , що навряд чи Янукович буде грати всупереч позиції Кучми" .

А для чого він робив цю заяву у Житомирі? На кого вона розрахована?

"Це розраховано на електорат. Це є передовсім передвиборчий популізм".

Важко сказати, якими мотивами керувався Віктор Янукович. Але у Москві його заяву про Ірак помітили. Розповідає московський кореспондент радіо “Свобода” Віталій Портников:

Один із моїх співрозмовників із кіл , близьких до МЗС РФ, назвав заяву Віктора Януковича подарунком до інавгураційної церемонії Президента Росії Володимира Путіна.

Адже, як відомо, російське політичне керівництво завжди без особливих захоплень ставилося до присутності українських миротворців в Іраку. І з поінформованих джерел відомо, що під час переговорів з Президентом України Леонідом Кучмою Володимир Путін завжди говорив про виведення українського контингенту з цієї країни.

Разом із цим , в російській столиці зовсім не вважають, що заява Віктора Януковича може означати якусь докорінну зміну української зовнішньої політики. Навпаки, тут підкреслюють, що ця зовнішня політика визначається насамперед уявленнями Президента України Леоніда Кучми про її пріоритети.

У Москві вважають найголовнішим не те, що Віктор Янукович бажає вивести український миротворчий контингент з Іраку, а те, що кандидат на посаду Президента України від партії влади таким чином демонструє свою увагу до російських побажань і бажання працювати із Кремлем не тільки в галузі економіки і внутрішньої політики (тут в Москві ніяких сумнівів немає), а в найголовнішій для Кремля сфері – в сфері зовнішньої політики. Враховуючи те, що відбувається на пострадянському просторі (скажімо, якраз цими днями в Грузії), для російського політичного керівництва, за словами моїх співрозмовників, це є чи не найголовнішим знаком, який варто зі всією увагою розглянути.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG