Доступність посилання

ТОП новини

Поляки в пошуках роботи в “старому” ЄС.


Володимир Павлів

Варшава, 12 квітня 2004 - У вівторок польська преса публікує статті про перші результати пошуку поляками роботи у країнах так званого старого Євросоюзу. З 1-го травня, коли Польща стала членом ЄС, деякі з країн західної Європи відкрили для поляків свої ринки праці. Найбільшим зацікавленням безробітних поляків чи тих, котрі хотіли б заробляти більше, ніж на батьківщині, користуються Великобританія та Ірландія. Однак дуже швидко виявилося, що підвищений інтерес до роботи за кордоном тягне за собою підвищений ризик стати жертвою шахраїв.

За даними “Газети виборчої” з початку травня кордон Великобританії перетнуло 15 тисяч громадян Польщі. Це не дивно, адже ще у квітні на презентації британського ринку праці, яка відбулася у польському місті Лодзь, представники Великобританії запевняли поляків, що в “туманному Альбіоні” на них чекає півмільйона робочих місць. На роботу теоретично запрошували людей дуже різних професій із хорошим рівнем знання англійської мови.

Тому не дивно, що ледь дочекавшись 1-го травня, до Великобританії полетіли, попливли та поїхали тисячі поляків. Правда, швидко виявилося, що роботу знайти у Великобританії не так легко, як здавалося. Перш за все, самі поляки виявилися значною мірою не готовими до розмов із працедавцями. Одні, ті хто володів потрібною професією, не знали англійської. Інші ж, переважно студенти та представники гуманітарних професій, котрі володіли англійською, не мали жодних професійних кваліфікацій, котрих потребували британські працедавці. Тому для пошуку праці на британських островах більшості поляків доводиться шукати посередників.

Для багатьох поляків, котрі шукають роботу у Лондоні, є знаним місце, котре вони називають “стіною плачу”. Насправді на цьому місці міститься дошка з оголошеннями, де за два фунти ( тобто три долари) можна розмістити свою пропозицію. І хоч це місце користується популярністю серед шукачів роботи, добру пропозицію тут знайти дуже важко, твердять ті, хто вже відстояв своє під лондонською “стіною плачу”.

Дуже швидко теж виявилося, що на проблемах поляків, як зрештою й інших іноземців, що шукають роботу закордоном, не проти заробити різні шахраї. Шахраї, чимало з яких також походять з Польщі, розпочинають свої злочинні дії ще на батьківщині. Знаючи про значний попит на робочі місця у Великобританії чи Ірландії серед безробітних чи незаможних співвітчизників, вони дають оголошення у польській пресі. За посередництво пропонують заплатити наперед певну суму, а потім зникають з грішми своїх жертв. Тих, кого не вдалося ошукати у Польщі, намагаються обдурити вже на британських островах. Шахраї переважно діють у тих місцях, де збираються заробітчани, котрим так і не вдалося знайти роботу і котрі готові вхопитися за будь-яку пропозицію. Їм теж пропонують заплатити за посередництво, а якщо ті не хочуть чи не мають чим заплатити, то їм пропонують нібито вигідну роботу безкоштовно. Щоправда, вже через тиждень, коли приходить час на першу оплату, виявляється, що жертвам шахраїв ніхто не збирався платити за зроблену роботу.

Одними з ініціаторів публікацій цієї інформації у польській пресі стали дипломати. Працівники польського посольства у Великобританії та посольства цієї країни у Варшаві. Оскільки потерпілі часто звертаються за допомогою та порадою саме до дипломатичних представництв. Однак, дипломати, як твердять вони самі, не можуть практично нічим допомогти. Хіба що порадою: перш, ніж їхати на заробітки закордон, потрібно добре задуматися над цим і ще краще підготуватися до цього.
XS
SM
MD
LG