Доступність посилання

ТОП новини

Європейці менш вразливі до нафтової кризи, бо вони знайшли багато альтернативних джерел енергії.


Марія Щур

Київ, 1 червня 2004 – Зростання цін на нафту у світі показало, як різні країни виконали своє «домашнє завдання» з диверсифікації постачання енергоносіїв. Там, де про різні джерела енергії подбали завчасно, кризи практично непомітно, зауважує оглядач американського часопису про країни Європейського Союзу. Ані про Америку, ані про Україну цього стверджувати не можна.

Від часів нафтової кризи сімдесятих років минулого століття Європа зробила висновок, що енергію потрібно по-перше, заощаджувати, а по-друге, шукати альтернативні до нафти джерела енергії. За тридцять років європейцям вдалося досягнути чималих успіхів у цьому. Так, наприклад, хоча Німеччина і залишається найбільшим імпортером нафти і газу в Європейському Союзі, вона споживає менше пального, ніж Україна, економіка якої у десятки разів менша.

Ба більше, нинішні високі ціни у понад 40 доларів за барель нафти багато європейців, занепокоєних проблемами довкілля, використовують для того, щоб звернути увагу громадськості до інших, менш шкідливих для природи, джерел енергії. Та ж Німеччина виробляє найбільшу в світі кількість енергії за допомогою вітряних електростанцій, хоча вона складає лише 6% від загальної кількості. Високі ціни на пальне переконують тих, хто ще вагався, як, наприклад баварців, які казали, що вітряки псують їм ландшафти , зауважує європейський кореспондент американського часопису “New York Times”.

Європейський Союз поставив собі за мету отримувати 22% електроенергії та 12% всієї енергії з поновлюваних джерел до 2010 року. Однак поки що в Брюсселі визнають, що до цієї мети ще далеко, і якщо країни-члени ЄС не почнуть субсидувати розвиток альтернативних джерел енергії, поставленої мети досягнути не вдасться.

До того ж не всі країни ЄС ставляться до цього питання з однаковим ентузіазмом. Якщо в Німеччині та Данії ринок вітряної енергії збільшується, то у Франції вона мало кого цікавить, а у Великій Британії енергетики мусять долати перешкоди місцевої влади, щоб поставити свої вітряні турбіни.

Європейські аналітики вказують, що за всіх намагань зменшити залежність від імпорту нафти з Близького Сходу, залежність старого континенту від цієї нестабільної частини світу все ж велика. Особливо це стане помітно після того, як вичерпаються власне європейські запаси нафти у Північному морі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG